Պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հունիսի 11-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ քննարկելու բերքահավաքի և քաղաքաշինական որոշ ծրագրերի հետ կապված մի շարք հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ զեկուցմամբ հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը, ով, մասնավորապես, ներկայացրել է հանրապետությունում իրականացվող հնձի աշխատանքները՝ նշելով, որ արդեն 5500 հա-ի վրա կատարվել են բերքահավաքի աշխատանքներ, որի միջին բերքատվությունը կազմել է 20ց.: Անձրևային եղանակների հետ կապված՝ այն վերջին օրերին որոշ չափով դանդաղել է: Գյուղնախարարի խոսքով՝ հացահատիկահավաք կոմբայնների մասով, ընդհանուր առմամբ, խնդիրներ չկան, իսկ բերքի մթերումն իրականացվում է հիմնականում «Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության» հիմնադրամի պահեստներում: Անդրադառնալով վերջին շրջանում հանրապետությունում գրանցված կարկտահարության դեպքերին՝ Ժ. Միրզոյանը նշել է, որ նախնական հաշվարկներով գրեթե ամբողջությամբ տուժել է շուրջ 7500 հա ցանքատարածություն­:
Պետնախարար Մարտիրոսյանը գյուղատնտեսական իրավիճակով հետաքրքրվել է նաև շրջվարչակազմների ղեկավարներից՝ ովքեր առանձին-առանձին հանդես են եկել տեղերում կատարվող աշխատանքների մասին զեկույցներով:
Բավարար գնահատելով իրականացվող աշխատանքները՝ Գ. Մարտիրոսյանը նշել է, որ կարկտահարությունից տուժած ցանքատարածքների համար հողօգտագործողներին կտրվի պետական աջակցություն: Այդ շրջանակում նրանք կազատվեն նաև հողի վարձավճարից և հարկերից:
Այնուհետև քննարկվել է «Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության» հիմնադրամի կողմից ցորենի մթերման այս տարվա գնային քաղաքականությունը:
Խորհրդակցության օրակարգի հաջորդ հարցը վերաբերում էր քաղաքաշինության ոլորտին: Առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես է եկել քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը: Նախարարի ներկայացմամբ՝ պլանավորված 4 մլրդ 936 մլն դրամի ծրագիրը գերակատարվել է, և արդեն իրականացվել է 5 մլրդ 500 մլն դրամի աշխատանք, որի գերակշիռ մասը ֆինանսավորվել է:
Պետնախարարը կարևորել է իրականացված աշխատանքի ծավալն՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը ժամանակին կատարելու է իր ստանձնած պարտավորությունները:­ Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում արձանագրված կարկտահարության և սելավների հանգամանքը՝ որոշում է կայացվել 25-30 տոկոսով ավելացնել շրջվարչակազմերի ենթակայության տակ գտնվող շինարարական կազմակերպությունների ֆինանսական ռեսուրսները, որպեսզի օպերատիվ կերպով լուծվեն տեղերում առաջացած խնդիրները:
Գ. Մարտիրոսյանը հանձնարարել է խորհրդակցությանը ներկա ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանին քննարկված բոլոր ծրագրերի ֆինանսավորումն իրականացնել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև այլ հարցեր:
Տեղեկացնենք, որ այսուհետ Գրիգորի Մարտիրոսյանի գործունեությանը կարող եք հետևել նաև նորաբաց ֆեյսբուքյան էջի միջոցով:

Государственный министр Григорий Мартиросян созвал расширенное рабочее совещание
Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян 11 июня провел расширенное рабочее совещание для обсуждения некоторых вопросов, связанных со сбором урожая и некоторыми программами городского развития.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июня, АРЦАХПРЕСС – Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра, на совещании выступил министр сельского хозяйства Жирайр Мирзоян. В его докладе, в частности, были представлены результаты работы по сбору урожая, проведенные в Республике. Он отметил, что сбор урожая был проведен на 5500 гектарах, а средняя урожайность составила 20 ц. По словам министра сельского хозяйства, в целом с зерноуборочными комбайнами проблем нет. Что касается осадков, то следует отметить, что в последние дни они замедлились. Касаясь недавних случаев сильного града в Республике, Ж. Мирзоян отметил, что по предварительным расчетам было повреждено почти 7500 гектаров земли.
Государственный министр Мартиросян также поинтересовался ситуацией с сельским хозяйством у руководителей районных администраций, которые отдельно отчитываются о проделанной работе на местах.
Оценивая выполненные работы, Г. Мартиросян отметил, что землевладельцам, чьи посевы пострадали от града, будет предоставлена ​​государственная поддержка. Они также будут освобождены от аренды земли и налогов на этих участках.
Следующий вопрос повестки дня был связан с развитием городов. Министр градостроительства Карен Шахраманян выступил с докладом о проделанной в этом секторе работе в первой половине года. По словам министра, запланированная программа на 4 млрд 936 млн драм была перевыполнена, и уже потрачено 5 млрд 500 млн драм, большая часть которых была профинансирована.
Г. Мартиросян поручил нынешнему министру финансов Артуру Арутюняну финансировать все обсуждаемые проекты в соответствии с достигнутыми договоренностями.
На консультациях также обсуждались другие вопросы.
Сообщаем, что с этого момента вы можете следить за деятельностью Григория Мартиросяна на его официальной странице в Facebook.