Իրանահայ բժիշկներն անվճար հետազոտություններ են անցկացնում Արցախում
Նախօրեին «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտ ժամանած իրանահայ բժիշկները սկսել են անվճար հետազոտությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մանկաբույժ-սրտաբան Արամ Քոչարյանն ասել է, որ առաջին օրը հետազոտություններ են անցկացրել «Արևիկ» մանկական բուժմիավորում ՓԲԸ-ում:
««Արևիկ» բուժմիավորումում զննել ենք ավելի քան 23 երեխայի: Այսօր հետազոտում ենք «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ի այցելուներին, իսկ վաղը կաշխատենք Մարտակերտի շրջանային բուժմիավորումում: «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ում մեր կողմից իրականացվել է պտղի
ներարգանդային էխոկարդիոգրամա:
Կարծում եմ՝ «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից սա շատ կարևոր քայլ է, քանի որ այցի ընթացքում հղիները հնարավորություն ունեն անցնել հետազոտություն հենց տեղում»,- ավելացրել է Ա. Քոչարյանը:
Իր հերթին իրանահայ բժիշկ, սոնոգրաֆիստ Ալֆրեդ Ավագյանը նշել է, որ ուրախալի է Արցախում տեսնել կատարելագործված բուժանձնակազմ և արդի պահանջներին համապատասխանող հիվանդանոցներ:
«Համոզված եմ, որ այս պայմաններում տեղի բժիշկները կապահովեն աշխատանքի շատ ավելի բարձր մակարդակ՝ նպաստելով բնակչության առողջական վիճակի կայունացմանը»,- ասել է Ա. Ավագյանը:

On Tuesday, at the initiative of “Tufenkian” charitable foundation, Iranian Armenian physicians started to conduct free examinations.
Iranian Armenian physicians conduct free examinations in Artsakh
STEPANAKERT, JUNE 13, ARTSAKHPRESS: Pediatric cardiologist Aram Kocharyan told ArtsakhPress that on the first day they conducted examinations in “Arevik” Children’s Medical Unit CSJC.
“We examined over 23 children in “Arevik” Medical Unit. Today we are examining visitors of “Center of Mother and Child Health Protection”. Tomorrow we will work in Martakert regional medical units,’’ Aram Kocharyan said. He added that “Tufenkian” charitable foundation made an important step since pregnant women have opportunity to be examined.
In his turn, Iranian Armenian doctor sonographer Alfred Avagyan noted that he is glad to see improved medical staff and up-to-date hospitals.