Արցախի ժողովուրդը քաղաքական ինքնագիտակցության բարձր մակարդակ ունի. Դավիթ Բաբայան
Արցախում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները շատ հետաքրքիր են, սակայն դրանց գնահատման համար անհրաժեշտ է գործընթացները խորապես հասկանալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ իրավիճակն անհրաժեշտ է դիտարկել 3 հարթությունում՝ իրավական, պետականաշինության եւ ներքաղաքական ոլորտներ, պայքարի մարտավարություն եւ ռազմավարություն: «Իրավական տեսանկյունից իրադարձությունները հաստատում են, որ Արցախը կայացած պետություն է, որտեղ երաշխավորված են քաղաքացիների խոսքի եւ ընտրության ազատության իրավունքները: Չնայած թվաքանակին՝ մի քանի տասնյակ կամ նույնիսկ մեկ մարդ, կարող են բողոքի ցույցեր կազմակերպել, պահանջել նախագահի հրաժարական: Հարցը ցուցարարների թիվը չէ: Բոլոր ցույցերը կարգավորելի են, եթե դրանք, բնականաբար, անցնում են օրենքի շրջանակում: Արցախում ժողովրդավարական ինստիտուտները լիակատար աշխատում են»,- հայտարարեց Դավիթ Բաբայանը:
Պետականաշինության տեսանկյունից իրադարձությունները ցուցադրում են օրենքի գերակայությունը, շարունակեց Դավիթ Բաբայանը: «Ոչ ոք իրեն օրենքից վեր դասել չի կարող: Բոլորը պետք է օրենքը հարգեն: Սա պետության ուժն է: Իսկ Արցախն ամբողջ հայության հպարտությունն է»,- նշեց նա:
«Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական պայքարին, մարտավարությանն ու ռազմավարությանը, ապա ակնհայտ է, որ ուժեր կան, որոնք չեն կարողանում համբերել մինչեւ 2020 թվականը: Ոմանք փորձում են իրավիճակը տատանել: Հարցը բուն պահանջները չեն, այլ այն, թե ինչու են բարձրաձայնվում հիմա: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը մի քանի օր առաջ լրատվամիջոցների հետ զրույցում ասաց, որ մտադիր չէ 2020 թվականին առաջադրվել: Սկզբունքորեն այլ կերպ չէր էլ կարող լինել: Սակայն սա որոշակի ուժերի ոտքերի տակի հողը սասանում է: Նրանց ամբողջ պայքարը կառուցվում է գործող իշխանությունների քննադատության վրա: Ղարաբաղի ժողովուրդը շատ բան կարող է  ներել, սակայն չի ների օրենքի խախտումը եւ անարդարությունը: Եթե խախտում չկա, ապա այս ուժերը բողոքարկելու բան էլ չունեն, բացակայում է նախադրյալը, որ քաղաքական դիվիդենտներ վաստակեն: Սա գիտակցելով՝ նրանք փորձում են հիմա պահանջներ ներկայացնել»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը: Նա, միաժամանակ, շեշտեց, որ Արցախի ժողովուրդը քաղաքական բարձր ինքնագիտակցություն ունի եւ չի դիմի իրավիճակի շահարկումների ու տատանման:
Հիշեցնենք, որ բողոքի ցույցերի պատճառը ԱԱԾ աշխատակցի հետ տեղի ունեցած միջադեպն էր: Ինչպես պնդում են լավատեղյակ մարմինները, միջադեպը կենցաղային բնույթ է ունեցել:

Давид Бабаян: У народа Арцаха высокий уровень политического самосознания
Последние события в Арцахе очень интересны, однако для их оценки необходимо глубинное понимание процессов. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
СТЕПАНАКЕРТ. 14 июня, АРЦАХПРЕСС - По его словам, ситуацию необходимо рассматривать в трех плоскостях: правовой, сферы государственного строительства и внутриполитической, тактики и стратегии борьбы. «С точки зрения правовой события подтверждают, что Арцах состоявшееся государство, где гарантированы права граждан на свободу слова и выбора. Несмотря на численность – несколько десятков, или даже один человек – могут организовать акции протеста, требовать отставки президента. Вопрос не в количестве протестующих. Все акции разрешены, разумеется, если они проходят в рамках закона. Демократические институты в Арцахе полностью работают», - заявил Давид Бабаян.
С точки зрения государственного строительства события демонстрируют верховенство закона, продолжил Давид Бабаян. «Никто не может считать себя выше закона. Все должны уважать закон. Это сила государства. А Арцах – это гордость всего армянства», - отметил он.
«Что касается внутриполитической борьбы, тактики и стратегии, то очевидно, что есть силы, которые не могут дождаться 2020 г. Некоторые пытаются раскачать ситуацию. Вопрос не в самих требованиях, а в том, почему они озвучиваются сейчас. Президент Арцаха Бако Саакян в интервью СМИ несколько дней назад заявил, что не намерен баллотироваться в 2020 г. Иначе быть не могло в принципе. Но это выбивает почву из-под ног у определенных сил. Вся их борьба строится на критике действующей власти. Народ Карабаха может простить многое, но не простит нарушения закона и несправедливости. Раз нет нарушения, то этим силам и апеллировать не к чему, отсутствует предпосылка для того, чтобы заработать политические дивиденды. Осознавая это, они пытаются представлять сейчас требования», - отметил Давид Бабаян. В то же время, он подчеркнул, что у народа Арцаха высокий уровень политического  самосознания, и он не пойдет на спекуляции и раскачивание ситуации.
Напомним, что причиной акций протеста стал инцидент с участием сотрудников СНБ. Как утверждают компетентные органы, инцидент носил бытовой характер.