Արցախի ժողովուրդը քաղաքական ինքնագիտակցության բարձր մակարդակ ունի. Դավիթ Բաբայան
Արցախում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները շատ հետաքրքիր են, սակայն դրանց գնահատման համար անհրաժեշտ է գործընթացները խորապես հասկանալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ իրավիճակն անհրաժեշտ է դիտարկել 3 հարթությունում՝ իրավական, պետականաշինության եւ ներքաղաքական ոլորտներ, պայքարի մարտավարություն եւ ռազմավարություն: «Իրավական տեսանկյունից իրադարձությունները հաստատում են, որ Արցախը կայացած պետություն է, որտեղ երաշխավորված են քաղաքացիների խոսքի եւ ընտրության ազատության իրավունքները: Չնայած թվաքանակին՝ մի քանի տասնյակ կամ նույնիսկ մեկ մարդ, կարող են բողոքի ցույցեր կազմակերպել, պահանջել նախագահի հրաժարական: Հարցը ցուցարարների թիվը չէ: Բոլոր ցույցերը կարգավորելի են, եթե դրանք, բնականաբար, անցնում են օրենքի շրջանակում: Արցախում ժողովրդավարական ինստիտուտները լիակատար աշխատում են»,- հայտարարեց Դավիթ Բաբայանը:
Պետականաշինության տեսանկյունից իրադարձությունները ցուցադրում են օրենքի գերակայությունը, շարունակեց Դավիթ Բաբայանը: «Ոչ ոք իրեն օրենքից վեր դասել չի կարող: Բոլորը պետք է օրենքը հարգեն: Սա պետության ուժն է: Իսկ Արցախն ամբողջ հայության հպարտությունն է»,- նշեց նա:
«Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական պայքարին, մարտավարությանն ու ռազմավարությանը, ապա ակնհայտ է, որ ուժեր կան, որոնք չեն կարողանում համբերել մինչեւ 2020 թվականը: Ոմանք փորձում են իրավիճակը տատանել: Հարցը բուն պահանջները չեն, այլ այն, թե ինչու են բարձրաձայնվում հիմա: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը մի քանի օր առաջ լրատվամիջոցների հետ զրույցում ասաց, որ մտադիր չէ 2020 թվականին առաջադրվել: Սկզբունքորեն այլ կերպ չէր էլ կարող լինել: Սակայն սա որոշակի ուժերի ոտքերի տակի հողը սասանում է: Նրանց ամբողջ պայքարը կառուցվում է գործող իշխանությունների քննադատության վրա: Ղարաբաղի ժողովուրդը շատ բան կարող է  ներել, սակայն չի ների օրենքի խախտումը եւ անարդարությունը: Եթե խախտում չկա, ապա այս ուժերը բողոքարկելու բան էլ չունեն, բացակայում է նախադրյալը, որ քաղաքական դիվիդենտներ վաստակեն: Սա գիտակցելով՝ նրանք փորձում են հիմա պահանջներ ներկայացնել»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը: Նա, միաժամանակ, շեշտեց, որ Արցախի ժողովուրդը քաղաքական բարձր ինքնագիտակցություն ունի եւ չի դիմի իրավիճակի շահարկումների ու տատանման:
Հիշեցնենք, որ բողոքի ցույցերի պատճառը ԱԱԾ աշխատակցի հետ տեղի ունեցած միջադեպն էր: Ինչպես պնդում են լավատեղյակ մարմինները, միջադեպը կենցաղային բնույթ է ունեցել:

The ongoing domestic political developments in Artsakh once again prove that the country is a truly democratic state, presidential spokesperson David Babayan said commenting on the recent protests against certain governmental officials.
Latest domestic developments prove Artsakh is truly democratic state, says presidential spox
STEPANAKERT, JUNE 14, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “This all also showed another important fact also, that the statehood of Artsakh is powerful, and there is no any weakness from the state’s side, and no one can impose its will on it. All of us must unconditionally abide by the law regardless of official position,” he said.
Babayan says the demands of certain political parties on the resignation of President Bako Sahakyan is unclear for him.
“They aren’t waiting until 2020, when the term in office of the president will end. Bako Sahakyan has already said that he won’t seek re-election a third time. I find this demand to be a crazy opinion, but I believe that this has an even deeper problem within, which is fear,” he said.
Babayan stressed that the factor of justice is reflected among the Artsakh people in an extreme way.
“If the president were to announce that he will seek re-election, the people would consider him a target and would say that it is unfair and it is the biggest blow to democracy and statehood. They are concealing their own mistakes and flaws under this all,” Babayan said.
He said that other political forces must come out before the people and present their merits, because it isn’t possible in a small country for a thief to pretend to be from the people’s side.
“Certain political powers are attempting to get hold of state tools in order to clean their own flaw sides, but our people showed that it has great political consciousness,” he said.
Protests began in Stepanakert city earlier in the beginning of June after a few national security agents were involved in a street brawl. Fifteen people were detained by local police in suspicion of being involved in the fight.
The local police chief, director of the national security service and the state minister resigned after the incident.
President Bako Sahakyan held a meeting with the protesters and vowed that all those guilty for the incident will be held to account.