Երևանից ժամանած բժիշկներն Ստեփանակերտում իրականացնում են անվճար վիրահատություններ
Հայաստանի Հանրապետության «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի պլաստիկ վիրաբույժ Էդգար Հայրապետյանի գլխավորությամբ Ստեփանակերտ ժամանած բժիշկ-մասնագետների կողմից ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում իրականացվում են քթի և ականջախեցիների պլաստիկ, ինչպես նաև քթի միջնապատի ուղղման անվճար վիրահատություններ:
Երևանից   ժամանած   բժիշկներն  Ստեփանակերտում  իրականացնում  են  անվճար   վիրահատություններ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հունիսի  9-ից   մինչ  այսօր   բժիշկ-մասնագետներն արդեն  իրականացրել  են     շուրջ  30  վիրահատություն. նախատեսվում  է    մինչև  հունիսի   18-ն  իրականացնել    ևս 20-ը:
«Արցախպրես»-ի   թղթակցի   հետ  զրույցում   Էդգար  Հայրապետյանն  ասել  է, որ  իրենց   այցի   նպատակն  է    արցախցի
գործընկերների   հետ    տեղում  կատարել վիրահատություններ:
Համատեղ    իրականացվող  վիրահատությունները    կօգնեն   արցախցի   մասնագետներին  կատարելագործվելու. նրանք   ձեռք  կբերեն  փորձի  փոխանակում  և
կտիրապետեն  բժշկության   նոր
մեթոդների  կիրառմանը:
Ըստ   վիրաբույժի՝  Արցախի  բնակչության   շուրջ  80 %-ն  ունի   քթի  արտաքին  տեսքի   հետ  կապված    խնդիրներ, մասնավորապես, երիտասարդ   աղջիկներն  են    ցանկանում     շտկել    քթի   մասնակի  թերությունները: Քանի   որ  Արցախը   լեռնային  երկիր  է,   ապա   բնակչության գրեթե   մեծ  մասն  էլ   ունի   նաև  շնչառական   խնդիրներ.  նրանք  էլ  կարիք  են ունենում   քթի  միջնապատի   վիրահատության:

Doctors from Yerevan perform free operations in Stepanakert
Headed by Edgar Hayrapetyan, a plastic surgeon in Armenia’s Erebuni medical center, a group of doctors arrived in Stepanakert to perform free operations on the nose and ear in Artsakh’s Republican Medical Center.
STEPANAKERT, JUNE 14, ARTSAKHPRESS: Doctors have already performed about 30 operations beginning June 9. There are plans to perform 20 more operations until June 18.
Edgar Hayrapetyan said that the aim of their visit is to perform operations with their Artsakh colleagues. Jointly performed operations will help Artsakh specialists to improve. There will be an exchange of experience and they will learn new skills.
According to the doctor, about 80 percent of Artsakh’s population has problems with the way their noses look. In particular, young girls want to correct imperfections of their noses.