Բուլղարիան վավերացրել է ԵՄ-Հայաստան համաձայնագիրը
Բուլղարիայի խորհրդարանը հունիսի 13-ին վավերացրել է Եվրամիության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպանությունից:
«Այսպիսով, ԵՄ Խորհրդում նախագահող Բուլղարիայի Հանրապետությունը դարձել է ԵՄ-ի անդամ երկրներից առաջիններից մեկը, որը վավերացրել է այս համաձայնագիրը:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել աշխատել մեր հայ գործընկերների հետ դրա իրականացման համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում: Համաձայնագիրը վավերացվել է Լատվիայի, Լիտվայի ու Էստոնիայի կողմից: Ապրիլի 11-ին այն միաձայն վավերացրել է նաև ՀՀ Ազգային ժողովը:

Парламент Болгарии ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения
Парламент Болгарии ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией. Об этом говорится в заявлении, распространенном посольством Болгарии в Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС - Об этом передает News.am. «Таким образом, председательствующая в настоящее время в Совете ЕС Болгария стала одним из первых государств-членов Евросоюза, которая ратифицировала данное соглашение. Мы ожидаем продолжения сотрудничества с нашими армянскими партнерами по его реализации», - отмечается в сообщении.
Напомним, рамочное Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС было подписано 24 ноября в Брюсселе. Парламент Армении в апреле 2018 года единогласно ратифицировал соглашение. Документ уже ратифицировали Латвия, Литва, Эстония и Польша.