Արմեն Սարգսյանը մեկնել է Միացյալ Թագավորություն, Ֆրանսիա և ԱՄՆ
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, նախնական պայմանավորվածությունների համաձայն, աշխատանքային հանդիպումների նպատակով հունիսի 18-ին մեկնել է արտերկիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, հանրապետության նախագահը Միացյալ Թագավորությունում պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական ձեւաչափով մի շարք հանդիպումներ կունենա: Արմեն Սարգսյանը կհյուրընկալվի Բուքինգհեմյան պալատում: Որպես ՄԹ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան` նա հրաժեշտի հանդիպումներ կունենա արտաքին գործերի նախարարությունում:
«Լոնդոնից հանրապետության նախագահը կմեկնի Ֆրանսիա: Փարիզում Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա Ֆրանսիայի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ՝ Հայաստանի մրցակցային առավելությունները ներկայացնելու եւ ներդրումային հնարավորությունները քննարկելու նպատակով:
Սարգսյանը Փարիզում աշխատանքային հանդիպում կունենա նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքաել Ժանի հետ։ Կքննարկվեն հոկտեմբերի 7-12-ը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում գործարար համաժողովի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Արմեն Սարգսյանը հունիսի 26-ին կմեկնի ԱՄՆ՝ Վաշինգտոն, մասնակցելու Միացյալ Նահանգների գիտահետազոտական եւ մշակութային կենտրոններից մեկի` Սմիթսոնյան ինստիտուտի ամենամյա «Ազգային կյանք» փառատոնին, որը նվիրված կլինի հայկական մշակութային ժառանգությանը:
Վաշինգտոնում Սարգսյանը ներկա կգտնվի նաեւ Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված ընդունելությանը ԱՄՆ Սենատում:
Նշված երկրներում գտնվելու ընթացքում հնարավոր են նախագահ Սարգսյանի քաղաքավարական հանդիպումները այդ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ», -ասվում է հաղորդագրության մեջ:

President Sarkissian embarks on foreign visits to UK, France and USA
In accordance to past agreements, President Armen Sarkissian has left the country on June 18 to have different meetings abroad.
STEPANAKERT, JUNE 18, ARTSAKHPRESS: The President’s Office said Sarkissian will have a number of both official and informal meetings in the UK. The Armenian President will be hosted in the Buckingham Palace. He will also have a farewell meeting as Armenia’s Ambassador to the UK in the foreign ministry.
Then the President will head to France. President Sarkissian will have meetings with French businessmen in Paris to discuss Armenia’s investment opportunities and present the country’s competitive advantages, the President’s Office said.
President of Armenia Armen Sarkissian will have a working meeting in Paris with Michaëlle Jean,   Secretary-General of the Organisation internationale de la Francophonie, to discuss the business forum which will take place on the sidelines of the upcoming October summit of the organization in Yerevan.
Then on June 26, the President will visit the United States to take part in the annual National Life Festival of the Smithsonian Institution in Washington D.C. The festival is dedicated to Armenian cultural legacy.
The President will also attend a reception in the US Senate dedicated to the 100th anniversary of establishment of the First Republic of Armenia.
Courtesy meetings with foreign ministers of the above-mentioned countries are possible during the visits, the President’s Office said.