ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչի աշխատանքային այցը Արգենտինա
Հունիսի 12-14 ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը աշխատանքային այցով գտնվում էր Արգենտինայում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնել են ԱՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից, այցի շրջանակներում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում մասնակցել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) տեղի մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը՝ նվիրված Արցախին։
Իր ելույթում Ռոբերտ Ավետիսյանը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմական և իրավական ասպեկտները, անդրադարձ կատարել կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ինչպես նաև Արցախում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին։
Արցախի մշտական ներկայացուցիչը նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, Արցախի տնտեսական զարգացմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման հեռանկարներին։
Միջոցառմանը ներկա էին հոգևոր առաջնորդներ և Արգենտինայի հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ռոբերտ Ավետիսյանը նաև հանդիպումներ է ունեցել Բուենոս Այրեսի ՀԲԸՄ ղեկավարկազմի և ՀՅԴ կենտրոնական կոմիտեի անդամների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև Արգենտինայում Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերը։
Այցի շրջանակներում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը դասախոսությամբ հանդես է եկել Բուենոս Այրեսի պետական համալսարանում, որին ներկա էին համալսարանի դասախոսներ, ուսանողներ և հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ։ Ռոբերտ Ավետիսյանը խոսել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմության ու կարգավորման գործընթացի մասին և պատասխանել ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հակամարտության լուծման հեռանկարներին, Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությանն ու միջազգային ճանաչման գործընթացին։

Permanent Representative of Artsakh to the USA pays working visit to Argentina
On June 12-14, Permanent Representative of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) to the USA Robert Avetisyan was on a working visit to Argentina, Artsakh MFA said.
STEPANAKERT, JUNE 18, ARTSAKHPRESS: Within the framework of the visit, the Permanent Representative of Artsakh participated in an event dedicated to Artsakh, which was organized by the Office of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) in the capital city of Argentina, Buenos Aires.
In his speech, Robert Avetisyan briefed on the historical and legal aspects of the Azerbaijani-Karabakh conflict, touched upon the current stage of the settlement process and the developments taking place in Artsakh and in the region.
The Permanent Representative of Artsakh also answered the participants’ questions related to the foreign and domestic policy of the Republic, the economic development of Artsakh, as well as the prospects of the settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh.
Spiritual leaders and representatives of the Armenian community of Argentina were present at the event.
Robert Avetisyan also held meetings with senior staffers of the AGBU Office in Buenos Aires and members of the ARF Dashnaktsutyun Central Committee. During the meetings, a range of issues of mutual interest and the steps aimed at raising the awareness of Artsakh in Argentina were discussed.
Within the framework of the visit, the Permanent Representative of the Republic of Artsakh delivered a lecture in the Buenos Aires State University, at which lecturers and students of the University, as well as representatives of the Armenian community were present. Robert Avetisyan briefed on the history of the Azerbaijan-Karabakh conflict and its settlement process, as well asanswered the participants questions related to the prospects of the conflict resolution, the foreign policy of the Republic of Artsakh, and the process of its international recognition.