ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչի աշխատանքային այցը Արգենտինա
Հունիսի 12-14 ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը աշխատանքային այցով գտնվում էր Արգենտինայում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնել են ԱՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից, այցի շրջանակներում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում մասնակցել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) տեղի մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը՝ նվիրված Արցախին։
Իր ելույթում Ռոբերտ Ավետիսյանը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմական և իրավական ասպեկտները, անդրադարձ կատարել կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ինչպես նաև Արցախում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին։
Արցախի մշտական ներկայացուցիչը նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, Արցախի տնտեսական զարգացմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման հեռանկարներին։
Միջոցառմանը ներկա էին հոգևոր առաջնորդներ և Արգենտինայի հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ռոբերտ Ավետիսյանը նաև հանդիպումներ է ունեցել Բուենոս Այրեսի ՀԲԸՄ ղեկավարկազմի և ՀՅԴ կենտրոնական կոմիտեի անդամների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև Արգենտինայում Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերը։
Այցի շրջանակներում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը դասախոսությամբ հանդես է եկել Բուենոս Այրեսի պետական համալսարանում, որին ներկա էին համալսարանի դասախոսներ, ուսանողներ և հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ։ Ռոբերտ Ավետիսյանը խոսել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմության ու կարգավորման գործընթացի մասին և պատասխանել ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հակամարտության լուծման հեռանկարներին, Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությանն ու միջազգային ճանաչման գործընթացին։

Постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян находился с рабочим визитом в Аргентине
С 12 по 14 июня Постоянный представитель Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) в США Роберт Аветисян находился с рабочим визитом в Аргентине.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС - Как передает пресс-служба МИД Арцаха, в рамках визита Постоянный представитель Арцаха принял участие в посвященном Арцаху мероприятии, которое было организовано офисом Всеармянского благотворительного союза (AGBU) в столице Аргентины Буэнос-Айресе.
В своем выступлении Роберт Аветисян представил историко-правовые аспекты азербайджано-карабахского конфликта, коснулся нынешнего этапа урегулирования и проходящих в Арцахе и регионе процессов.
Постоянный представитель Арцаха также ответил на вопросы присутствующих, касающиеся внешней и внутренней политики республики, экономического развития Арцаха, а также перспектив урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
На мероприятии присутствовали духовные лидеры и представители армянской общины Аргентины.
Роберт Аветисян также провел встречи с руководящим составом Всеармянского благотворительного союза Буэнос-Айреса и членами Центрального комитета АРФД. В ходе встреч были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес, а также шаги, направленные на повышение уровня информированности об Арцахе.
В рамках визита Постоянный представитель Республики Арцах выступил с лекцией в государственном университете Буэнос-Айреса, на которой присутствовали преподаватели и студенты университета, а также представители армянской общины.  Роберт Аветисян   представил историю и процесс урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, а также ответил на вопросы присутствующих, касающиеся перспектив решения конфликта, внешней политики Республики Арцах и процесса международного признания.