Ալեքսանդր Լապշինը ստիպում է ադրբեջանցիներին նյարդայնանալ
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ ՄԱԿ-ում ելույթ կունենա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Facebook-ի իր էջում Լապշինը գրել է, որ ադրբեջանցիների նյարդերն այս առիթով տեղի են տալիս, հայտնում է News.am-ը:
«Բարեկամներ, որքան ավելի է մոտենում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ  ՄԱԿ-ում իմ ելույթի պահը, իսկ ես բառացիորեն մեկ ժամից եմ ելույթ ունենալու, կասպյան եղբայրների նյարդերն ավելի են տեղի տալիս:
Երեկ համացանցում բոտեր էին հայտնվել, որոնք գրում էին, որ իբր ինձ տեսել են Բաքվի բանտում եւ ես ինչ-որ գաղտնիքներ եմ պատմել: Ինչ գաղտնիքներ կարող է պատմել ճանապարհորդն, անհասկանալի է: Հիմա էլ ֆոտոշոփով իբրեւ թե իմ եւ ինչ-որ մեկի կեղծ նամակագրություն են տեղադրել, որտեղ ես հայ եղբայրներից փող եմ ուզում: 100 տոկոսանոց սուտ, նման նամակագրություն երբեք չի եղել»:
Նա նաեւ ասել է, որ այցելել է Human rights watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը: «Մեկ ժամ էր նախատեսվում, բայց գրեթե երեք ժամ խոսեցինք: Ադրբեջանն այնտեղ հատուկ տեղում է, եթե կարելի է այդպես ասել»:

Александр Лапшин заставляет нервничать азербайджанцев
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июня, АРЦАХПРЕСС - На свой страничке в Facebook, Лапшин написал, что у азербайджанцев по этому поводу уже сдают нервы. «Друзья, чем ближе мое выступление в ООН насчет нарушения Азербаджаном прав человека, а выступать я буду буквально через час, тем больше сдают нервы у каспийской братии. Вчера забросили в интернет ботов, которые стали писать, что якобы видели меня в бакинской тюрьме и я «сливал «какие-то секреты. Какие секреты может слить путешественник - непонятно. Теперь выложили фотошопный фейк якобы моей переписки с кем-то и я якобы прошу денег у «братьев-армян». Абсолютная и 100% лажа, такой переписки никогда не было и нет.
Добавим к этому готовящийся к публикации в Азербайджане учебник истории для старших классов, где мое имя фигурирует наравне с походами мамлюков и завоеваниями Александра Македонского. Типа к великим победам азербайджанского народа они относят захват в Минске Лапшина. Реально свой народ держат за существ очень низкоинтеллектуальных.
Но им не поможет уже ничего, прямо сейчас получат одну зуботычину в ООН, затем через три часа в другой инстанции получат другую, а на следующей неделе влеплю им третью и четвертю. А потом перелечу в Брюссель и пятую. Это на июнь, а в июле продолжу».
Он также сообщил, что посетил правозащитную организацию Human rights watch. «Предполагал час, а общались почти три часа. Азербайджан там на особом счету, если так можно выразиться».