Թուրքիայի ՌՕՈւ-ն ստացել է առաջին F-35 կործանիչները
Ամերիկյան Lockheed Martin ընկերությունը Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ներկայացուցիչներին հանձնել է առաջին բազմաֆունկցիոնալ F-35 կործանիչները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Տեխաս նահանգի Ֆորտ Ուերտում, հայտնում է News.am-ը:
Այժմ երկու հարվածային ինքնաթիռները կուղեւորվեն  Արիզոնա նահանգի Լյուկ բազա, որտեղ թուրք օդաչուները կվերապատրաստվեն: Համաձայնագրերի համաձայն, Անկարան պետք է հինգերորդ սերնդի ավելի քան 100 մեքենա ստանա:
Երկուշաբթի հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ի Սենատը ընդունել է 2019 թվանականի պաշտպանության բյուջեի նախագծի նոր տարբերակըլ, որը Ռուսաստանից C-400 զենիթահրթիռային համալիրների ձեռքբերման մտադրության պատճառով  նախատեսում է հինգերորդ սերնդի ռազմական ինքնաթիռի արտադրության ծրագրում դադարեցնել Անկարայի մասնակցությունը:
Միեւնույն ժամանակ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ ՌՕՈւ-ն այնուամենայնիվ կստանա նոր կործանիչները:

Турции передан первый самолет пятого поколения F-35
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июня, АРЦАХПРЕСС - Как передает Anadolu, на предприятии американской компании Lockheed Martin в Форт-Уэрт, штат Техас состоялась церемония передачи первого самолета пятого поколения F-35А с бортовым номером 18-0001 для нужд ВВС Турции.
В церемонии передачи самолета приняли участие представители Управления оборонной промышленности Турции, руководящие лица американской военно-промышленной корпорации Lockheed Martin и турецких компаний, задействованных в проекте создания истребителей-бомбардировщика пятого поколения.
Турция участвует в программе разработки F-35 с 1999 года. Контракт по первой партии из 30 самолетов уже подписан.
Первый турецкий F-35 будет дислоцирован на авиабазе «Люк» в Аризоне, где его задействуют для подготовки пилотов.
В программе по разработке F-35, кроме США, принимают участие Турция, Великобритания, Италия, Нидерланды, Канада, Австралия, Норвегия и Дания.
В программе участвуют 10 турецких компаний, в том числе ASELSAN, Kale Havacılık, Mikrodalga ve Elektronik Sistemleri (MiKES), ROKETSAN и Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ-TAI). Они являются поставщиками деталей и электронных систем самолетов и будут участвовать в техобслуживании двигателей.
ВВС Турции планируют принять на вооружение 100 многоцелевых истребителей-бомбардировщиков пятого поколения F-35.