Ազգային ժողովի 2 պատգամավոր հրաժարականի դիմում են ներկայացրել
Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորներ Արմո Ծատրյանը և Լեռնիկ Հովհաննիսյանը հրաժարականի դիմումներ են ներկայացրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին Արցախի Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի Ազգային ժողովինախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Արմո Ծատրյանը և Լեռնիկ Հովհաննիսյանը   հունիսի 22-ին ներկայացրել են հրաժարականի դիմումներ: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- ասված է Արցախի ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

Председатель НС выступил с заявлением
22-го июня председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян выступил с заявлением, в котором говорится: «Согласно части 1 статьи 138 закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", объявляю, что 22-го июня депутаты Национального собрания Республики Арцах Армо Цатурян и Лерник Ованнисян подали заявления об отставке.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июня, АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе НС Республики Арцах, «Согласно части 2 статьи 138 закона "Регламент Национального собрания", если депутат подачей письменного заявления в течение одной недели отзывает своего заявления об отставке, тогда председатель Национального собрания выступает с заявлением об этом, если же он не отзывает своего заявления, то составляется протокол о завершении его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального собрания и направляет в Центральную избирательную комиссию. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола», - говорится в заявлении председателя НС.