Հուլիսին Հաթերքում կկազմակերպվի «Ժենգյալով հացի փառատոն»
Ընթացիկ տարվա հուլիսի 15-ին Մարտակերտի շրջանի Հաթերք համայնքում կազմակերպվելու է «Ժենգյալով հացի փառատոն»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «էկոտուրիզմն Արցախում» նախաձեռնող խմբի ղեկավար Սամվել Միրզախանյանը՝ մանրամասնելով, որ փառատոնն իրականացվելու է «Հզոր Հաթերք» ծրագրի շրջանակներում, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի ու զբոսաշրջության նախարարության և Մարտակերտի շրջվարչակազմի աջակցությամբ:
Նրա խոսքով՝ ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի հետ արդեն քննարկվել է միջոցառումը Հաթերքում կազմակերպելու հարցը։
«Համայնքն ունի բոլոր ռեսուրսները փառատոնը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար։ Սա մեր մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված հզոր քայլ կլինի»,- նշել է Ս. Միրզախանյանը և ընդգծել, որ փառատոնի շրջանակներում հմուտ խոհարարների կողմից կպատրաստվի ժենգյալով հաց, իսկ ներկաները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու պատրաստման գաղտնիքներին և նրբություններին:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակներում կլինեն ազգագրական երգեր ու պարեր, թատերական ներկայացումներ: Մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև շրջելու Հաթերքում, այցելելու համայնքի պատմամշակութային վայրեր: Իսկ «Հաթերք» հյուրատանը կմատուցվի ազգային սննդի տեսականի (կորկոտ, խաշիլ, տոլմա, խորոված, խաշլամա):
Նշենք, որ փառատոնին մասնակցել ցանկացողների համար Ստեփանակերտ-Հաթերք երթուղով կգործեն փոխադրամիջոցներ: Մինչև 10 տարեկան երեխաների տոմսերն անվճար են, 10-14 տարեկանների համար արժեն 500 դրամ, իսկ 15 տարեկանից սկսած՝ 1000 դրամ։

В июле в Атерке пройдет фестиваль Женгялов хаца (хлеб с травами)
15 июля текущего года в общине Атерк Мартакертского района будет организован фестиваль Женгялов хаца.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июня, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал лидер инициативной группы «Экотуризм в Арцахе» Самвел Мирзаханян, добавив, что фестиваль будет проходить в рамках программы «Могущественный Атерк» при поддержке Министерства культуры, молодежи и туризма Республики Арцах и администрации Мартакертского района.
По его словам, вопрос организации мероприятия в Атерке уже был обсужден с министром культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Сергеем Шахвердяном.
«У сообщества есть все возможности для организации фестиваля на должном уровне. Это станет мощным шагом на пути сохранения нашего культурного наследия», - сказал С. Мирзаханян. Он  подчеркнул, что в рамках фестиваля опытные повара будут готовить Женгялов хац, а участники будут иметь возможность познакомиться с секретами и нюансами приготовления.
По словам нашего собеседника, в рамках программы будут представлены народные танцы и песни, театральные представления. Участники также получат возможность погулять по Атерку, посетить исторические и культурные объекты общины. В гостевом доме «Атерк» будут поданы различные национальные блюда (пшеничная крупа, хашиль, долма, шашлык, хашлама).
Следует отметить, что для желающих принять участие в фестивале транспортные средства будут работать на трассе Степанакерт-Атерк. Билеты для детей до 10 лет бесплатны, для детей в возрасте 10-14 лет - 500 драм, а в возрасте от 15 - 1000 драм.