Պետնախարար Մարտիրոսյանն այցելել է Մարտակերտ, Մատաղիս և Թալիշ համայնքներ
Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հունիսի 29-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Մարտակերտի շրջան, եղել շրջկենտրոնում, ապա այցելել Մատաղիս և Թալիշ համայնքներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ Մարտակերտ քաղաքում՝ շրջվարչակազմում, պետնախարարի ղեկավարությամբ անցկացվել է աշխատանքային խորհրդակցություն։ Վերջինիս ընթացքում շրջվարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանը և համապատասխան ոլորտների պատասխանատուները զեկուցել են գյուղատնտեսական ընթացիկ աշխատանքների, դաշտերում հակահրդեհային միջոցառումների կազմակերպման, շրջանի տարածքում պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվող քաղաքաշինական ծրագրերի մասին։ Անդրադարձ է եղել կարկտահարությունից տուժած հողօգտագործողների մասին, որին Գ․ Մարտիրոսյանը պատասխանել է վերահավաստիացմամբ, որ կլինի պետական աջակցություն՝ դրամական փոխհատուցումների տեսքով։
Մատաղիսում պետնախարարը եղել է «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲ ընկերության «Մատաղիս-1» ՀԷԿ-ի տարածք, ծանոթացել էլեկտրակայանի բնականոն աշխատանքին։ Շրջայցի ընթացքում Գ․ Մարտիրոսյանը այցելել է նաև «Golden-fish–k» ընկերության կողմից օտարերկրյա ներդրումով Մատաղիսում սև խավիարի արտադրության համար կառուցված ձկնաբուծարանում, ինչպես նաև նույն բնակավայրում՝ ջրամբարի հարևանությամբ, դարձյալ օտարերկրյա ներդրումով ստեղծված հանգստյան գոտում։ Պետնախարարը հավաստիացրել է տնտեսվարողներին, որ պետությունը նախանձախնդիր է սատարելու իրենց և հետևողականորեն բարելավելու Արցախի բիզնես միջավայրը։
Մատաղիսից ուղևորվելով Թալիշ՝ պետնախարարը դիտարկել է երկու բնակավայրերն իրար կապող ավտոճանապարհի ներկայիս դրությունը, գյուղում ծանոթացել պետական աջակցությամբ և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ջանքերով իրականացվող շինարարարական և վերանորոգչական աշխատանքներին։ Շրջվարչակազմի ղեկավարը և Թալիշ համայնքի ղեկավարը հանգամանալից կերպով Գ․ Մարտիրոսյանին ներկայացրել են 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի հետևանքով գրեթե ամբողջությամբ ավերված գյուղի հետևողական վերականգնման և ներկայումս տարբեր տեղերում բնակվող թալիշցիների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման աշխատանքների ընթացքը։
Այցի ընթացքում պետական նախարարին ուղեկցել են քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը և էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը:

Госминистр Мартиросян посетил общины Мартакерт, Матагис и Талыш
29 июня государственный министр Арцаха Григорий Мартиросян отправился с рабочим визитом в Мартакертский район, посетил областной центр, а затем побывал в общинах Матагис и Талыш.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июня, АРЦАХПРЕСС - Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, в городе Мартакерт под руководством госминистра состоялось рабочее совещание. Во время совещания глава районной администрации Мартакерта Эдгар Арутюнян и соответствующие должностные лица доложили о текущей сельскохозяйственной деятельности, организации мероприятий по борьбе с пожарами в полевых условиях и программах градостроительства, осуществляемых за счет государственного бюджета в регионе. Также было упомянуто о землепользователях, пострадавших от града. Мартиросян ответил с уверенностью, что им будет предоставлена государственная поддержка в виде денежной компенсации.
В Матагасе государственный министр посетил гидроэлектростанцию «Матагис-1» ОАО «Арцах ГЭС», ознакомился с работой электростанции. Во время визита, Г. Мартиросян также посетил рыбную ферму, построенную компанией «Golden-fish-k» в Матагисе при помощи иностранных инвестиций для производства черной икры, и расположенную в том же месте, недалеко от водохранилища, зону отдыха, также созданную иностранными вложениями. Государственный министр заверил бизнесменов в том, что государство всячески поддерживает их и последовательно улучшает деловую среду в Арцахе.
Во время поездки из Матагиса в Талыш государственный министр наблюдал за состоянием дорог, связывающей два населенных пункта, в общине ознакомился с осуществлением строительных и ремонтных работ при поддержке государства и Всеармянского фонда «Айастан». Глава районной администрации и глава общины подробно предоставили Г. Мартиросяну этапы последовательной реконструкции почти полностью уничтоженной деревни в результате апрельской четырехдневной войны в 2016 году и процесса улучшения социально-бытовых условий жителей Талыша, проживающих в настоящее время в разных частях общины.
В ходе визита госминистра сопровождали министр градостроительства Карен Шахраманян и министр экономики и промышленных инфраструктур Левон Григорян.