Պետնախարար Մարտիրոսյանն այցելել է Մարտակերտ, Մատաղիս և Թալիշ համայնքներ
Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հունիսի 29-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Մարտակերտի շրջան, եղել շրջկենտրոնում, ապա այցելել Մատաղիս և Թալիշ համայնքներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ Մարտակերտ քաղաքում՝ շրջվարչակազմում, պետնախարարի ղեկավարությամբ անցկացվել է աշխատանքային խորհրդակցություն։ Վերջինիս ընթացքում շրջվարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանը և համապատասխան ոլորտների պատասխանատուները զեկուցել են գյուղատնտեսական ընթացիկ աշխատանքների, դաշտերում հակահրդեհային միջոցառումների կազմակերպման, շրջանի տարածքում պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվող քաղաքաշինական ծրագրերի մասին։ Անդրադարձ է եղել կարկտահարությունից տուժած հողօգտագործողների մասին, որին Գ․ Մարտիրոսյանը պատասխանել է վերահավաստիացմամբ, որ կլինի պետական աջակցություն՝ դրամական փոխհատուցումների տեսքով։
Մատաղիսում պետնախարարը եղել է «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲ ընկերության «Մատաղիս-1» ՀԷԿ-ի տարածք, ծանոթացել էլեկտրակայանի բնականոն աշխատանքին։ Շրջայցի ընթացքում Գ․ Մարտիրոսյանը այցելել է նաև «Golden-fish–k» ընկերության կողմից օտարերկրյա ներդրումով Մատաղիսում սև խավիարի արտադրության համար կառուցված ձկնաբուծարանում, ինչպես նաև նույն բնակավայրում՝ ջրամբարի հարևանությամբ, դարձյալ օտարերկրյա ներդրումով ստեղծված հանգստյան գոտում։ Պետնախարարը հավաստիացրել է տնտեսվարողներին, որ պետությունը նախանձախնդիր է սատարելու իրենց և հետևողականորեն բարելավելու Արցախի բիզնես միջավայրը։
Մատաղիսից ուղևորվելով Թալիշ՝ պետնախարարը դիտարկել է երկու բնակավայրերն իրար կապող ավտոճանապարհի ներկայիս դրությունը, գյուղում ծանոթացել պետական աջակցությամբ և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ջանքերով իրականացվող շինարարարական և վերանորոգչական աշխատանքներին։ Շրջվարչակազմի ղեկավարը և Թալիշ համայնքի ղեկավարը հանգամանալից կերպով Գ․ Մարտիրոսյանին ներկայացրել են 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի հետևանքով գրեթե ամբողջությամբ ավերված գյուղի հետևողական վերականգնման և ներկայումս տարբեր տեղերում բնակվող թալիշցիների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման աշխատանքների ընթացքը։
Այցի ընթացքում պետական նախարարին ուղեկցել են քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը և էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը:

On June 29, Artsakh State Minister, Grigory Martirosyan, went to Martakert region and was in the regional center. After, he visited Mataghis and Talish communities.
State Minister visits Martakert region, Mataghis and Talish communities
STEPANAKERT, JUNE 29, ARTSAKHPRESS: As the Information and Public Relations Department of the Artsakh State Minister's staff informs, in Martakert regional administration the Minister of State chaired a working consultation. During the consultation, head of the administration, Edgar Harutyunyan, and responsible officials of several spheres reported on current agricultural works, organization of firefighting measures in fields and urban projects being carried out through financing of the state in the region. Participants reflected upon land users affected by hail. Grigory Martirosyan reassured that they will receive financial compensation from the state.
In Mataghis, the State Minister was in ''Artsakh HPP'' OJSC's ''Mataghis-1'' plant's territory. There, he got familiarized with the power plant's work. During his tour, Grigory Martirosyan also visited the fish breeding enterprise for black caviar production built by ''Golden-fish-k'' company through foreign investment in Mataghis.
Heading from Mataghis to Talsih, the Minister of State observed the current situation of the highway that connects the two settlements. In the village, he also got familiarized with construction and renovation works being carried out through the state support and the ''Hayastan'' All-Armenian Fund. Head of the regional administration and mayor of Talish presented Grigory Martirosyan the process of works aimed at consistent restoration of the village almost completely ruined as a result of four-day April war in 2016, as well as at improvement of social and household conditions of villagers now living in different places.
Urban Minister, Karen Shahramanyan, and Minister of Economy and Industrial Infrastructures, Levon Grigoryan, accompanied the State Minister during his visit.