Կայացել է սպորտային պարերի փառատոնի «Ստեփանակերտի գավաթ»-ի առաջնությունը
Նախօրեին Ստեփանակերտի համար 6 դպրոցում տեղի է ունեցել Արցախի «Պարի և սպորտային պարերի միություն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ իրականացվող սպորտային պարերի փառատոնի «Ստեփանակերտի գավաթ» բաց առաջնությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ սպորտային պարերի փառատոնին մասնակցել են պարողներ Ռուսաստանի՝ Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Ուկրաինայի՝ Կիև, Մոլդովայի՝ Քիշնև, Լեհաստանի՝ Լյուբլին, Վրաստանի՝ Զուգդիդի, ԱՄՆ-ի՝ Գլենդել, Պարսկաստանի՝ Թեհրան, Հայաստանի՝ Երևան, Գյումրի, Արմավիր, Էջմիածին քաղաքներից:
Հուլիսի 1-ին Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում մասնակիցները հանդես են եկել բարեգործական համերգով, որից ստացված ողջ հասույթը փոխանցվել է Ստեփանակերտի    Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Պարի և սպորտային պարերի համահայկական խորհրդի նախագահ Մարիաննա Մամյանն ասել է, որ փառատոնի անցկացումը նպատակ ունի զարգացնել սպորտը և զբոսաշրջությունը մշակութային ծրագրերի միջոցով:
Նրա խոսքով՝ փառատոնի կազմակերպումը կնպաստի Հայաստան-Արցախ- Սփյուռք մշակութային, ինչպես նաև միջազգային կապերի ամրապնդմանը՝ զարգացնելով առողջ ապրելակերպի ձևավորումը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները ներկայացրել են տարբեր պարաձևեր, որից հետո ժյուրին ընտրել և մրցանակներ է հանձնել հաղթողներին:
Փառատոնի ներկա էին ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ոլորտի ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Նշենք, որ փառատոնի գլխավոր հովանավորը «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ն է: Ծրագրի իրականացմանն աջակցել են նաև ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի ու մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունները, «Արցախհէկ» ընկերությունը, ինֆորմացիոն հովանավոր Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը:

Состоялся чемпионат по спортивным танцам «Кубок Степанакерта»
Вчера в школе №6 г. Степанакерт состоялся открытый чемпионат фестиваля спортивного танца «Кубок Степанакерта», инициированный общественной организацией «Союз танца и танцевального спорта».
СТЕПАНАКЕРТ, 3 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», в фестивале приняли участие танцоры из России (Москва, Санкт-Петербург), Украины (Киев), Молдовы (Кишинев), Польши (Люблин), Грузии (Зугдиди), США (Глендейл), Ирана (Тегеран), Армении (Ереван, Гюмри, Армавир и Эчмиадзин).
1 июля во дворце культуры и молодежи Степанакерта участники фестиваля дали благотворительный концерт, вся прибыль от которого была передана в реабилитационный центр имени Кэролайн Кокс в Степанакерте.
Приветствуя участников, президент Всеармянского Совета танца и спортивного танца Марианна Мамян сказала, что фестиваль направлен на развитие спорта и туризма посредством культурных программ.
По ее словам, организация фестиваля будет способствовать укреплению культурных связей триединства Армения-Арцах-Диаспора, а также международных культурных связей путем развития здорового образа жизни.
Во время мероприятия участники представили разные танцы, после чего жюри выбрало и наградило победителей.
В фестивале приняли участие министр образования, науки и спорта АР Нарине Агабалян, представители сферы, гости.
Следует отметить,  что Генеральный директор «Карабах Телеком» является главным спонсором фестиваля. Проект был также поддержан министерством образования, науки и спорта, а также министерством культуры, по делам молодежи и туризма, «Арцах ГЭС», а информационным спонсором мероприятия выступило Общественное телевидение Арцаха.