Կայացել է սպորտային պարերի փառատոնի «Ստեփանակերտի գավաթ»-ի առաջնությունը
Նախօրեին Ստեփանակերտի համար 6 դպրոցում տեղի է ունեցել Արցախի «Պարի և սպորտային պարերի միություն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ իրականացվող սպորտային պարերի փառատոնի «Ստեփանակերտի գավաթ» բաց առաջնությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ սպորտային պարերի փառատոնին մասնակցել են պարողներ Ռուսաստանի՝ Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Ուկրաինայի՝ Կիև, Մոլդովայի՝ Քիշնև, Լեհաստանի՝ Լյուբլին, Վրաստանի՝ Զուգդիդի, ԱՄՆ-ի՝ Գլենդել, Պարսկաստանի՝ Թեհրան, Հայաստանի՝ Երևան, Գյումրի, Արմավիր, Էջմիածին քաղաքներից:
Հուլիսի 1-ին Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում մասնակիցները հանդես են եկել բարեգործական համերգով, որից ստացված ողջ հասույթը փոխանցվել է Ստեփանակերտի    Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Պարի և սպորտային պարերի համահայկական խորհրդի նախագահ Մարիաննա Մամյանն ասել է, որ փառատոնի անցկացումը նպատակ ունի զարգացնել սպորտը և զբոսաշրջությունը մշակութային ծրագրերի միջոցով:
Նրա խոսքով՝ փառատոնի կազմակերպումը կնպաստի Հայաստան-Արցախ- Սփյուռք մշակութային, ինչպես նաև միջազգային կապերի ամրապնդմանը՝ զարգացնելով առողջ ապրելակերպի ձևավորումը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները ներկայացրել են տարբեր պարաձևեր, որից հետո ժյուրին ընտրել և մրցանակներ է հանձնել հաղթողներին:
Փառատոնի ներկա էին ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ոլորտի ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Նշենք, որ փառատոնի գլխավոր հովանավորը «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ն է: Ծրագրի իրականացմանն աջակցել են նաև ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի ու մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունները, «Արցախհէկ» ընկերությունը, ինֆորմացիոն հովանավոր Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը:

On Monday, ''Stepanakert Cup'' open championship of sport dances festival being carried out at the initiative of Artsakh’s ''Union of Dance and Sport Dances'' social organization was held in Stepanakert School No 6.
''Stepanakert Cup'' championship of sport dances festival takes place
STEPANAKERT, JULY 3, ARTSAKHPRESS: As ArtsakhPress correspondent informed, dancers from Russia's Moscow and Saint Petersburg, Ukraine's Kiev, Moldova's Kishinev, Poland's Lublin, Georgia's Zugdidi, US' Glendale, Iran's Tehran and Armenia's Yerevan, Gyumri, Armavir and Etchmiadzin cities partook in the sport dances festival.
On July 1, the dancers gave a charitable concert in Stepanakert Culture and Youth Palace. The entire profit from the concert was transferred to the Caroline Cox Rehabilitation Center in Stepanakert.
Welcoming those present, president of the all-Armenian council of Dance and Sport Dances, Marianna Mamyan, said that the event aims at developing sports and tourism through cultural projects.
During the event the participants presented various dances.
Present at the festival were Artsakh Minister of Education, Science and Sport, Narine Aghabalyan, representatives of the sphere and guests.
To note, ''Karabakh Telecom'' CJSC is the main sponsor of the festival. Artsakh Ministry of Education, Science and Sport, and Culture, Youth Affairs and Tourism Ministry, ''Artsakh HPP'' company, supported the organization of the project. Artsakh's Public television was the information sponsor.