Փոքր տնտեսվարողների համար սպասվում է հարկային բեռի աննախադեպ նվազում. Ստեփանակերտում՝ 50%-ով, շրջաններում՝ 70%-ով
Արցախում փոքր տնտեսվարողների համար սպասվում է հարկային բեռի աննախադեպ նվազում. Ստեփանակերտում՝ 50%-ով, շրջաններում՝ 70%-ով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան պաշտոնական իր էջում գրառում է կատարել ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Պետնախարարը մասնավորապես գրել է, որ փոքր ձեռնարկատերերը ինչպես բոլոր զարգացող երկրներում, այնպես էլ Արցախում, բիզնեսի տեսանկյունից ամենախոցելի խումբն են։
«Հաշվի առնելով այս խմբի քաղաքացիների՝ սեփական ապրուստը հոգալու և բարեկեցությունն ապահովելու հայտնի դժվարությունները՝ նախաձեռնել ենք օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկություններ, որոնք հարկային էական իջեցում ու վարչարարական թեթևացում են բերելու փոքր (գերփոքր) ձեռնարկատիրությանը՝ խորհրդանշական, եթե չասենք՝ զրոյական աստիճանի հասցնելով հարկային պարտավորությունները։ Մասնավորապես՝
• 10մ² առևտրական տարածքը չգերազանցող և վարձու աշխատող չունեցող առևտրական օբյեկտներում գործունեություն իրականացնող փոքր սուբյեկտներին (թվով շուրջ 300) հնարավորություն կընձեռնվի աշխատել արտոնագրային վճարների համակարգով։ Վերջիններիս հարկային բեռը Ստեփանակերտ քաղաքում կնվազի 50%, շրջաններում՝ 70%։
• Նշված սուբյեկտները կազատվեն գրանցման գրքերի վարման, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման և հարկային մարմիններ հաշվարկ-հաշվետվությունների ներկայացման պարտավորությունից։ Վերոնշյալ հարկ վճարողների բեռը կնվազի տարեկան 17 մլն դրամով։
• Արտոնագրային վճարներով հարկվող շեմը տարեկան 7 միլիոն 200 հազար դրամից կբարձրացվի 12 միլիոն դրամի, ինչի շնորհիվ կընդլայնվի այս հարկատեսակով հարկման շրջանակները` ներառելով ավելի մեծ թվով փոքր սուբյեկտների»,- նշել է Գ. Մարտիրոսյանը։

Налог для малого бизнеса будет беспрецедентно снижен. В Степанакерте – на 50%, а в регионах – на 70%
В Арцахе налог для малого бизнеса будет беспрецедентно снижен. В Степанакерте – на 50%, а в регионах – на 70%.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом на своей официальной странице в Facebook написал госминистр Григорий Мартиросян. Он, в частности, сказал, что все малые предприятия во всех развивающихся странах, в том числе в Арцахе, являются наиболее уязвимой группой с точки зрения ведения бизнеса.
«Принимая во внимание трудности граждан этой группы в заботе о собственных средствах к существованию и обеспечении процветания, мы выдвигаем предложения по законодательным изменениям, которые значительно снизят налоги и обеспечат административную помощь малым (сврехмалым) предприятиям, что, в значительной степени снизит налоговые обязательства.
• Юридические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, имеющие коммерческую площадь не более 10 м ², и наемных работников в небольшом количестве (около 300) будет иметь возможность работать с системой лицензионных сборов. Налоги будет снижены на 50% в Степанакерте, и на 70% в регионах.
• Эти лица будут освобождены от регистрации бухгалтерского учета, от обязательств вести кассовый аппарат и предоставлять отчеты в налоговые органы. Налоговая нагрузка будет снижена на 17 миллионов драм в год», - сказал Г. Мартиросян.