Հարավային Կորեան 6 ամսում առաջին անգամ դադարեցրել է իրանական նավթի մատակարարումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով հարցին ծանոթ 3 աղբյուրի: Աղբյուրի համաձան՝ հուլիսին Հարավային Կորեան ԱՄՆ ճնշման ֆոնին իրանական նավթը չի ընդունել, որը դաշնակիցներից պահանջում է նոյեմբերին իրանական նավթից հրաժարվել:
Այդուհանդերձ, Ճապոնիան դեռեւս շարունակում է իրանական նավթը ներմուծել, սեպտեմբերին իրանական նավթը գնելու հնարավորությունը դիտարկում են եւս մի քանի գնորդներ, news.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է աղբյուրը:
Ասիայում Չինաստանի եւ Ճապոնիայի հետ միասին Իրանի հիմնական հաճախորդներից մեկի՝ Հարավային Կորեայի որոշումը տեղի է ունենում իրանական նավթը գնելու համար սահմանված ԱՄՆ պատժամիջեցներից ազատելու բանակցությունների ֆոնին, ինչպես եղել է մինչեւ իրանական միջուկային համաձայնագիրը սահմանված պատժամիջոցների դեպքում:
Երկու այլ աղբյուր հայտնել են, որ հարավային Կորեան Իրանից հում նավթի հուլիսյան մատակարարումները դադարեցրել է, քանի որ հայտնի չէ Իրանի հետ առեւտուր անելու դեպքում կազատվի՞ ԱՄՆ պատժամիջոցներից:
Չեղարկումը նշանակում է, որ Հարավային Կորեան իրանական նավթը չի մատակարարի օգոստոսին, 2012 թվականի օգոստոսից առաջին անգամ:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ն դուրս է եկել իրանական միջուկային համաձայնագրից եւ մտադիր է ընթացիկ տարվա նոյեմերի 4-ին վերականգնել Իրանի դեմ պատժամիջոցները: Վաշինգթոնը պնդում է, որ իր դաշնակիցները հրաժարվեն իրանական նավթի ներմուծումից՝ հայտարարելով, որ այս հարցում պատժամիջոցների մեղմացում չի լինի:

Reuters: Южная Корея впервые за шесть месяцев прекратила поставки иранской нефти
Южная Корея впервые за шесть месяцев прекратила поставки иранской нефти и конденсата, сообщает Reuters со ссылкой на три источника, знакомые с этим вопросом.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июля, АРЦАХПРЕСС - Согласно источнику, в июле Южная Корея не приняла иранскую нефть на фоне давления США, которые требуют у союзников отказаться от иранской нефти к ноябрю. Тем не менее, Япония пока продолжает импортировать иранскую нефть, еще несколько покупателей рассматривают возможность покупки иранской нефти  в сентябре, сказал источник в Северной Азии, знакомый с иранскими соглашениями о транспортировке нефти.
Решение Южной Кореи, одного из основных клиентов Ирана в Азии, наряду с Китаем и Японией, происходит на фоне переговоров об освобождении от санкций США на покупку иранской нефти, как это было в ходе санкций до иранского ядерного соглашения.
Два других источника сообщили, что Южная Корея отменила июльские поставки сырой нефти из Ирана, поскольку было неясно, получит ли страна освобождение от санкций США в отношении торговли с Ираном.
Отмена означает, что Южная Корея не будет импортировать иранскую нефть в августе, впервые с августа 2012 года.
Отметим, что США вышли из иранского ядерного соглашения и намерены возобновить санкции против Ирана 4 ноября текущего года. Вашингтон настаивает, чтобы союзники отказались от импорта иранской нефти, заявляя, что послаблений санкций по этому вопросу не будет.