Պետնախարար Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ անցկացվել է պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի բարձրագույն խորհրդի առաջին նիստը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ անցկացվել է պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի բարձրագույն խորհրդի այս տարվա առաջին նիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ պետական նախարարը իր խոսքում նախ անդրադարձել է պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի կազմման ընթացիկ աշխատանքների և ծրագրային բյուջետավորմանն անցնելու կարևորությանը՝ նշելով, որ դրա հիմնական նպատակը պետական ծախսերի կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է: Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այն նպաստելու է պետական ֆինանսական միջոցների հաշվին կատարվող բյուջետային հատկացումների արդյունավետ վերաբաշխմանը՝ ըստ գերակա ուղղությունների և բարձրացնելու է բյուջետային ծրագրերի գնահատման համակարգի արդյունավետությունը՝ մեծացնելով պետական ֆինանսների կառավարման թափանցիկության աստիճանը: Այս համատեքստում պետնախարար Մարտիրոսյանը նախարարներին առաջարկել է վերանայել 2019թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի շրջանակում առաջարկվող ծրագրերը, և դրանք ներկայացնել 2019-22թթ. ընդգրկող եռամյա կտրվածքով: ԳՄարտիրոսյանը նշել է նաև, որ պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի մշակման ընթացքում անհրաժեշտ է ակտիվացնել Խորհրդարանի հետ համագործակցությունը: «Յուրաքանչյուր տարվա բյուջեի նախագծի մշակման համար պետք է ծրագրային հենք հանդիսանա պետական միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը: Դա չի նշանակում, որ ներկայացված նախագծերը հետագայում ճշգրտելու հնարավորություն չեն ունենա, բայց ընդհանուր քաղաքականության մեջ այն հստակություն կմտցնի, որտեղ տեսանելի կլինեն թե՛ ծախսային հիմնավորումները, թե՛ զարգացման միտումները »,- նշել է Գ.Մարտիրոսյանը։
Նիստի մասնակիցները կարևորել են միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի անհրաժեշտությունը, և առաջարկներ են հնչել 2019թ.-ի պետական բյուջեում ծրագրային բյուջետավորման ձևաչափով որոշ փորձնական ծրագրերի ներդման մասին:

Прошло первое заседание Высшего совета о плане среднесрочных государственных расходов при госминистре Мартиросяне
Госминистр Арцаха Григорий Мартиросян провел первое в этом году заседание Высшего совета о плане среднесрочных государственных расходов.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Арцаха, в своем выступлении государственный министр, прежде всего, коснулся продолжающейся работы программы среднесрочных государственных расходов и важности перехода на бюджетирование программы, отметив, что ее главная цель – повысить эффективность системы управления государственными расходами. По словам Г. Мартиросяна, это будет способствовать эффективному перераспределению бюджетных ассигнований за счет государственных средств в соответствии с приоритетными направлениями и повышением эффективности системы бюджетной оценки за счет повышения прозрачности управления государственными финансами. В этом контексте государственный министр Мартиросян предложил министрам пересмотреть предлагаемые программы в рамках государственного бюджета на 2019 год и представить их на 2019-2022 гг., охватывающий трехлетний период. Г. Мартиросян также отметил, что при разработке программы среднесрочных государственных расходов необходимо активизировать сотрудничество с парламентом. «Программа среднесрочных государственных расходов должна быть основой для составления бюджета на каждый год», - отметил Г. Мартиросян.
Участники сессии подчеркнули необходимость в реализации данной программы, также были внесены предложения о внедрении некоторых экспериментальных программ в формате бюджета на 2019 год.