ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է լիբանանցի խոշոր ձեռնարկատեր Նիկոլյա Աբու Ֆայսալին
Հուլիսի 9-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է լիբանանցի ձեռնարկատեր Նիկոլյա Աբու Ֆայսալին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Մասիս Մայիլյանը ողջունել է Նիկոլյա Աբու Ֆայսալի այցը՝ ընդգծելով հանրապետության տնտեսական ներուժին ծանոթանալու կարևորությունը։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ արտաքին տնտեսական կապերի զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը արտաքին գործերի նախարարության և հանրապետության շահագրգիռ կառույցների առաջնահերթություններից են, և այդ խնդիրների համապարփակ իրականացման նպատակով Արցախի իշխանությունները հետևողական քայլեր են ձեռնարկում՝ ուղղված հանրապետությունում տնտեսական գործունեության և ներդրումային բարենպաստ միջավայրի ստեղծման համար կայուն և թափանցիկ պայմանների ապահովմանը։
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը լիբանանցի ձեռնարկատիրոջն է ներկայացրել  ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև անվտանգության և Արցախի խաղաղ զարգացման համար պայմանների ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Նիկոլյա Աբու Ֆայսալը Լիբանանում գյուղատնտեսական ոլորտի խոշորագույն ձեռնարկություններից մեկը  համարվող «Gardenia Grain D’Or» ընկերության հիմնադիրն է։ Ընկերությունը ներկայացված է աշխարհի 50 երկրներում։

On July 9, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received the Lebanese businessman, Nicolas Abou Fayssal, Artsakh MFA said.
Artsakh FM receives prominent businessman from Lebanon
STEPANAKERT, JULY 9, ARTSAKHPRESS: Masis Mayilian welcomed the visit of Nicolas Abou Fayssal to Artsakh, noting the importance of familiarizing the Lebanese entrepreneur with the economic potential of the Republic.
The Foreign Minister of Artsakh noted that the development of foreign economic relations and attraction of foreign investments are among the priorities of the Foreign Ministry and profile structures of the Republic, and for the complex implementation of these tasks the authorities of Artsakh are taking consistent steps to ensure stable and transparent frameworks for economic activity in the country and to establish a favorable investment climate.
During the meeting, Masis Mayilian also briefed the Lebanese businessman on the situation created in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone and on the steps taken to ensure security and conditions for the peaceful development of Artsakh.
Nicolas Abou Fayssal is the founder of the company "Gardenia Grain D'Or", which is one of the largest enterprises engaged in agriculture in Lebanon. The company is represented in 50 countries of the world.