ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է լիբանանցի խոշոր ձեռնարկատեր Նիկոլյա Աբու Ֆայսալին
Հուլիսի 9-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է լիբանանցի ձեռնարկատեր Նիկոլյա Աբու Ֆայսալին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Մասիս Մայիլյանը ողջունել է Նիկոլյա Աբու Ֆայսալի այցը՝ ընդգծելով հանրապետության տնտեսական ներուժին ծանոթանալու կարևորությունը։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ արտաքին տնտեսական կապերի զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը արտաքին գործերի նախարարության և հանրապետության շահագրգիռ կառույցների առաջնահերթություններից են, և այդ խնդիրների համապարփակ իրականացման նպատակով Արցախի իշխանությունները հետևողական քայլեր են ձեռնարկում՝ ուղղված հանրապետությունում տնտեսական գործունեության և ներդրումային բարենպաստ միջավայրի ստեղծման համար կայուն և թափանցիկ պայմանների ապահովմանը։
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը լիբանանցի ձեռնարկատիրոջն է ներկայացրել  ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև անվտանգության և Արցախի խաղաղ զարգացման համար պայմանների ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Նիկոլյա Աբու Ֆայսալը Լիբանանում գյուղատնտեսական ոլորտի խոշորագույն ձեռնարկություններից մեկը  համարվող «Gardenia Grain D’Or» ընկերության հիմնադիրն է։ Ընկերությունը ներկայացված է աշխարհի 50 երկրներում։

Глава МИД Арцаха принял крупного ливанского предпринимателя
9 июля министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян принял ливанского предпринимателя Николя Абу Файсала.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июля, АРЦАХПРЕСС - Как передает пресс-служба МИД Арцаха, Масис Маилян приветствовал визит Николя Абу Файсала в Арцах, отметив важность ознакомления ливанского предпринимателя с экономическим потенциалом республики.
Глава МИД Арцаха отметил, что развитие внешнеэкономических связей и привлечение иностранных инвестиций являются одними из приоритетных направлений МИД и профильных структур республики, и для комплексной реализации этих задач власти Арцаха предпринимают последовательные шаги по обеспечению стабильных и транспарентных рамок для экономической деятельности в республике и созданию благоприятного инвестиционного климата.
В ходе встречи Масис Маилян также представил ливанскому предпринимателю ситуацию, сложившуюся в зоне азербайджано-карабахского конфликта, и предпринимаемые шаги по обеспечению безопасности и условий для мирного развития Арцаха.
Николя Абу Файсал - основатель компании «Gardenia Grain D’Or», являющейся одним из крупнейших предприятий, занятых в сфере сельского хозяйства в Ливане. Компания представлена в 50 странах мира.