Ձևավորվել է նոր օրակարգ, որը համարժեք արձագանք է պահանջում. Վիտալի Բալասանյան
Այն իրավիճակը, որն այսօր առկա է մեր հասարակության մեջ, երկար շարունակվել չի կարող, և, լոզունգների փոխարեն` պետք է գործնական քայերի գնալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը:
«Ինչպես մարտադաշտում, այնպես էլ քաղաքական դաշտում, խնդիրը պետք է հստակ լինի, այլապես պարտությունն անխուսափելի է: Հենց այս գիտակցումով թե՛ ի պաշտոնե և թե՛ որպես մեր երկրի մտահոգ քաղաքացի` նախաձեռնեցի հանդիպումների շարք խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների և հանրային մեծ հարգանք ունեցող գործիչների հետ: Նրանց հետ քննարկելով իրավիճակից դուրս գալու ուղիները` եկանք այն եզրահանգման, որ պետք է ստեղծել հանրային հարթակ և մի սեղանի շուրջ փոփոխությունների կողմնակից բոլոր ուժերի, մտահոգ քաղաքացիների, խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական կուսակցությունների ներկայցուցիչների հետ քաղաքակիրթ պայմաններում քննարկել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղիները»,- ասել է Վ. Բալասանյանը՝ նշելով որ քննարկումների համար որպես ոչ պաշտոնական վայր ընտրվել է «Արմենիա» հյուրանոցի կոնֆերանս դահլիճը:
Խոսելով հանրային հարթակում կայացած երեք հանդիպումների արդյունքների մասին՝ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշել է, որ հիմնական քննարկումը անցկացվել է Հանրային խորհուրդ ստեղծելու գաղափարի շուրջ, որը լիազորված կլինի հանրային խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու և դրանք իշխանությանը ներկայացնելու օրինական ուժով: Վ. Բալասանյանը նշեց, որ ուրախ է արձանագրել, որ բոլոր հանդիպումների ժամանակ մասնակիցները երկրի ներքին կայությունը առաջնային են համարել՝ որպես պայքարի միջոց դիտարկելով քաղաքակիրթ մեթոդները:
«Հուլիսի 9-ի հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հանրային խորհրդի կարգավիճակի երեք տարբերակ՝ Հանրապետության Նախագահին կից, օրենքով ամրագրված և հասարակական հիմունքներով գործող անկախ մարմին: Հաշվի առնելով, որ Խորհրդարանը ունի փորձագիտական ծառայություն՝ առաջարկել ենք նշված երեք տարբերակները ուսումնասիրել և Սահմանադրությանն ու օրենքներին համապատասխանող նախագիծ մշակել»,- նշել է Վ. Բալասանյանը և ընդգծել, որ ձևավորվել է նոր օրակարգ, որը համարժեք արձագանք է պահանջում:
Այն հարցին, թե արդյո ՞ք բոլորն են ընդունել հանրային հարթակի հանդիպումների հրավերը, Վ. Բալասանյանն ասաց, որ հրաժարվել են մասնակցել «Ազգային վերածունդ» ընդդիմադիր կուսակցությունը, «Արցախյան զարթոնք» և «Լույս Արցախին» շարժումների մասնակիցները՝ այն հիմնավորմամբ, որ դեմ են Նախագահ Սահակյանի պաշտոնավարմանը:
Վ. Բալասանյանը նշեց նաև, որ հանրային հարթակը բաց է, և բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր ցանկանում են իրավիճակի հետ կապված առաջարկներ ներկայացնել, կարող են մասնակցել այդ հանդիպումներին:

Виталий Баласанян: Создана новая повестка дня, требующая адекватного ответа
Ситуация, сложившаяся сегодня в нашем обществе, не может длиться долго, и вместо провозглашения лозунгов необходимо действовать.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июля, АРЦАХРЕПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян.
«Как на поле битвы, так и в политической сфере проблема должна быть ясной, иначе поражение неизбежно. С таким пониманием я с большим уважением инициировал ряд встреч с парламентскими и внепарламентскими силами, НПО и общественными деятелями. Обсуждая пути выхода из ситуации, мы пришли к выводу, что необходимо создать общественную платформу и за круглым столом с представителями всех сил, заинтересованными гражданами, парламентскими и внепарламентскими партиями, выступающими за изменение ситуации обсудить пути цивилизованного выхода из сложившегося положения», - сказал В. Баласанян, отметив, что конференц-зал «Армения» был выбран в качестве неофициального места для дискуссий.
Говоря о результатах трех встреч на общественной платформе, секретарь Совета Безопасности отметил, что основное обсуждение было проведено по идее создания Общественного совета, который будет наделен полномочиями незамедлительно реагировать на общественные вызовы и представлять их властям на законных основаниях. В. Баласанян рад констатировать тот факт, что на всех встречах участники рассматривали внутреннюю стабильность страны в первую очередь как средство борьбы цивилизованными методами.
«В ходе встречи 9 июля обсуждались три варианта статуса Общественного совета - прикрепленный к Президенту Республики, орган, созданный по закону и независимый орган, действующий на добровольной основе. Принимая во внимание тот факт, что парламент имеет экспертную службу, мы предложили изучить эти три варианта и разработать проект, соответствующий Конституции и законам», - сказал В. Баласанян и подчеркнул, что сформулирована новая повестка дня, требующая адекватного решения.
Отвечая на вопрос о том, согласилсь ли все принять участие в заседании Общественного совета, В. Баласанян сказал, что отказались участвовать оппозиционная партия «Национальное возрождение», «Пробуждение Арцаха» и движение «Луис Арцах», так как они выступают против президентства Бако Саакяна.
В. Баласанян также отметил, что общественная платформа открыта, и на этих встречах могут присутствовать все те граждане, которые имет желание внести предложения по сложившейся ситуации в республике.