Բանակցային գործընթացն այլընտրանք չունի. Բրյուսելում կայացավ Մնացականյան-Մամադյարով հանդիպումը
Բրյուսելում հուլիսի 11-ին հանդիպում տեղի ունեցավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամադյարովի միջև:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սա երկու երկրների արտգործնախարարների միջև առաջին հանդիպումն էր` Հայաստանում ժողովրդավարական շարժման արդյունքում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից և նոր կառավարության ձևավորումից հետո:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանը ներկա էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին, Էնդրյու Շոֆերը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Հայաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն հայտնեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին` հանդիպումը կազմակերպելու համար և ընդգծեց նրանց հովանու ներքո խաղաղության գործընթացի կարևորությունն ու բանակցային դինամիկայի պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպումը կրում էր ճանաչողական բնույթ և միտված էր միմյանց տեսակետների հետ ծանոթացմանը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ բանակցային գործընթացն այլընտրանք չունի, և այս համատեքստում կարևորեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորմանը, փոխվստահության ամրապնդմանը, լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերը, զինադադարի անշեղ պահպանումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը։
Նա շեշտեց, որ հակամարտության բոլոր կողմերի իրատեսական ու կառուցողական ներգրավվածությունն առաջնային նշանակություն ունի տևական խաղաղության հասնելու ջանքերի արդյունավետության համար:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի  կարգավորման բանակցային գործընթացին առնչվող հարցերի շուրջ:
Համանախագահները Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին ներկայացրեցին իրենց առաջիկա ծրագրերը: Անդրադարձ կատարվեց հետագա քայլերին։

В Брюсселе состоялась ознакомительная встреча глав МИД Армении и Азербайджана
В Брюсселе 11 июля состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана, Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июля, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба МИД Армении, это первая встреча министров иностранных дел двух стран после смены власти в Армении в результате демократического движения и формирования нового правительства.
На встрече присутствовали сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Стефан Висконти, Эндою Шеффер, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Глава МИД Армении поблагодарил сопредседателей МГ ОБСЕ за организацию встречи и подчеркнул важность процесса под их эгидой, а также необходимость сохранения динамики переговорного процесса.
Встреча носила ознакомительный характер и была нацелена на ознакомление с точками зрения сторон.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что нет альтернативы переговорному процессу, и в этом контексте отметил важность формирования атмосферы, способствующей миру, укреплению взаимного доверия, шагов для снижения напряженности, неукоснительного соблюдения режима перемирия и отказа от агрессивной риторики. Глава МИД подчеркнул, что реалистичная и конструктивная вовлеченность всех сторон имеет первостепенное значение для эффективности усилий, направленных на достижение долгосрочного мира.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам, касающимся переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Сопредседатели представили глава МИД свои программы. Были затронуты последующие шаги.