Արցախը Հայաստանին կապող երրորդ՝ այլընտրանքային ճանապարհը կարող է դառնալ միջպետական մայրուղի. Կարեն Շահրամանյան
Այսօր` հուլիսի 12-ին, ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանին, ում հետ քննարկման թեման ծավալվել է ճանապարհաշինության և ճանապարհների պահպանման ու շահագործման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ քաղաքաշինության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ հանդիպմանը Կ.Շահրամանյանը ներկայացրել է Արցախի ճանապարհների ներկա նկարագիրը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում ՀՀ գործընկերների հետ համագործակցությունն էլ ավելի կխորացվի և համատեղ կկարողանան լուծում տալ ոլորտում առկա հարցերին:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ քաղաքաշինության նախարարը նշել է, որ խնդիրներ կան ինչպես միջպետական, այնպես էլ հանրապետական նշանակության ճանապարհների մասով:
Այսպես՝ Վարդենիս-Քարվաճառ-Մարտակերտ մայրուղու Սոթքի ոլորանների բարձրադիր գոտում ձմռանը սպասարկման աշխատանք իրականացնելու համար անհրաժեշտ է համապատասխան տեխնիկա:
Ճանապարհների այն վայրերում, որտեղ առկա են սողանքային հոսքեր, երկրաբանական ուսումնասիրություններ կատարելու համար շատ երբեմն մասնագետների կարիք է լինում, իսկ Հայաստանը նման խնդրով հաճախ է հրավիրում օտարերկրյա մասնագետների: Ա.Հակոբյանի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Հայաստան ժամանած մասնագետները գործուղվեն նաև Արցախի Հանրապետություն:
Արցախը Հայաստանին միացնող 3-րդ՝ այլընտրանքային ճանապարհը կարող է դառնալ Կովսական-Միջնավան-Կապան-Գորիս միջպետական մայրուղին: Կ.Շահրամանյանն առաջ է բերել 3-րդ ճանապարհի ռազմավարական նշանակությունը, մնում է միայն հոգալ բարեկարգման ու ասֆալտապատման խնդիրը:
Այսպիսով ԱՀ հարավային՝ արաքսամերձ գոտին և ՀՀ Սյունիքի մարզն այս ճանապարհով ավելի հեշտ ու կարճ ժամանակում կարող են մտնել ազատ առևտրային դաշտ: Բացի այդ, 3-րդ ճանապարհը ստրատեգիական առումով ավելի պահանջված կդառնա:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի հետ աշխատանքային խորհրդակցությունը եզրափակվել է փոխհամաձայնությամբ, որ նշված թեմաների շուրջ գործնական քայլերը չեն ուշանա:

Карен Шахраманян: Третий, альтернативный маршрут, соединяющий Арцах с Арменией, может стать межгосударственной трассой
12 июля министр градостроительства Республики Арцах Карен Шахраманян принял министра транспорта, связей и информационных технологий РА Ашота Акопяна, прибывшего в Арцах с рабочим визитом, с которым обсуждалась тема строительства и эксплуатации дорог.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили в министерстве градостроительства Республики Арцах. На встрече К. Шахраманян представил нынешнее состояние дорог в Арцахе, выразив надежду на дальнейшее углубление сотрудничества с армянскими партнерами, что поможет совместно решить существующие проблемы в этой сфере.
По словам источника, министр градостроительства отметил, что проблемы существуют как на дорогах межгосударственного, так и на дорогах республиканского назначения.
Так, на трассе Варденис-Карвачар-Мартакерт, в зоне общины Сотк, для зимнего обслуживания дорог требуется подходящая техника.
На дорогах, где происходят оползни, возникает необходимость в специалистах для проведения геологических исследований, и Армения часто приглашает иностранных экспертов для решения данной проблемы. С министром А. Акопяном было достигнуто соглашение о том, что специалисты, прибывающие в Армению, также будут направлены в Республику Арцах.
Третий альтернативный маршрут, связывающий Арцах с Арменией, может стать межгосударственной трассой Ковсакан-Миджнаван-Горис. К. Шахраманян высоко оценил стратегическое значение 3-й дороги, остается лишь вопрос ее асфальтирования.
Рабочая консультация с министром транспорта, связи и информационных технологий Армении завершилась взаимным соглашением, что практические шаги по этим вопросам не заставят себя ждать.