Արցախյան թատերարվեստը կներկայանա նոր ձևաչափով. ՀՀ և ԱՀ մշակույթի նախարարները քննարկել են առաջիկա անելիքները
Այսօր՝ հուլիսի 13-ին, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանն ընդունել է ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցին, որից հետո նրանք հանդիպել են գերատեսչության աշխատակիցների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Լ. Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայաստանյան գործընկերոջ հետ իրենք վերահաստատել են նախորդ հանդիպմանը երկու նախարարությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
«Անդրադարձել ենք նաև ապագա ծրագրերին, որոնք ներառում են մշակութային գրեթե բոլոր ոլորտները՝ սկսած պատմամշակութային ժառանգությունից, մինչև տարբեր միջոցառումների անցկացում: Կարևորել ենք հատկապես թատերարվեստի բնագավառը, և արդեն իսկ կա գաղափար 2019 թվականին իրականացվելիք ծրագրի վերաբերյալ, որը ներառում է Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան դրամատիկական թատրոնի դերասանների՝ նոր ձևաչափով հանդիսատեսին ներկայանալը, ինչպես նաև հյուրախաղերով հանդես գալը ՀՀ-ում՝ այնտեղ ներկայացնելով արցախյան կոլորիտը, որը կլինի երկու հայկական հանրապետությունների մշակութային համահարթեցման նոր սկիզբ: Անդրադարձել ենք նաև տարբեր հյուրախաղերի տարբեր ձևաչափերով արցախյան թատերահամերգային կազմակերպությունների մասնակցությանը: Ունենք ծրագրեր՝ կապված միջազգային համագործակցության, պատմամշակութային ժառանգության՝ հուշարձանների վերականգնման խնդիրների, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հետ: Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել, որպեսզի համագործակցությունը, որի մեկնարկը տրվել էր, անպայման շարունակություն ունենա և հասցվի նոր մակարդակի»,- մասնավորապես ասել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Իր հերթին ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ այցի հիմնական նպատակն է ևս մեկ անգամ ամրագրել ունեցած պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև ձեռք բերել նորերը:
«Պատրաստակամ ենք համագործակցությունը ավելի ընդլայնելու: Հաստատեցինք, որ մեզ համար անհրաժեշտ է համատեղ մշակութային միջոցառումների անցկացումը: Ուրախ եմ, որ արդեն կա գաղափար: Կարծում եմ՝ 2019 թվականի գարնանը մենք կունենանք ներկայացում, որի առաջնախաղը կլինի Արցախի թատրոնում: Սա շատ կարևոր է մշակութային կապը ամրագրելու համար՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատելու և արժևորելու հայկական մշակույթի դերը: Հուշարձանների պահպանության և վերականգնման աշխատանքների առումով նշեմ, որ Հայաստանում ստեղծվել է Մշակութային ժառանգության տարածաշրջանային պահպանման կենտրոն, որի շրջանակներում տեղի են ունենում ինչպես փորձագիտական, մասնագիտական դասընթանցեր, վերապատրաստումներ, այնպես էլ այլ աշխատանքներ՝ հուշարձանների պահպանության հետ կապված: Հուսով եմ՝ Արցախի հետ այս ձևաչափով ևս համագործակցությունը կկայանա»,- ավելացրել է Լ. Մակունցը:

Театральное искусство Арцаха будет представлено в новом формате. Министры культуры РА и АР обсудили планы на будущее
Сегодня, 13 июля, министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Лерник Ованнисян принял министра культуры Республики Армения Лилит Макунц, после чего они встретились с сотрудниками ведомства.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля, АРЦАХПРЕСС – Как сообщает «Арцахпресс», Л. Ованнисян отметил, что они вместе с армянской коллегой подтвердили соглашение, достигнутое между двумя министерствами в ходе предыдущей встречи.
«Мы также затронули будущие проекты, которые включают почти все сферы культуры – от историко-культурного наследия, до проведения различных событий. Мы особо выделили сферу театрального искусства, и у нас уже есть идея о программе, которая будет реализована в 2019 году. В нее войдут актеры Степанакертского драматического театра им. Ваграма Папазяна, вводя новую форматную аудиторию, а также выступления в Республике Армения, которые представят колорит Арцаха. Мы также коснулись участия театральных и концертных организаций Арцаха в разных форматах всевозможных туров. Также у нас есть проекты, связанные с международным сотрудничеством, историческим и культурным наследием, восстановлением памятников и нематериальным культурным наследием. Мы выразили готовность к сотрудничеству, которое необходимо продолжать и вывести на новый уровень», - сказал Л. Ованнисян.
В свою очередь, министр культуры РА Лилит Макунц отметила, что главная цель ее визита –это  еще раз зафиксировать достигнутые договоренности, а также заключить новые.
«Мы готовы расширить наше сотрудничество. Мы подтвердили важность проведения совместных культурных мероприятий. Я рада, что идея у нас уже есть. Полагаю, спектакль состоится весной 2019 года, премьера которого будет проходить в театре Арцаха. Это очень важно для установления культурной связи, что еще раз подтверждает и оценивает роль армянской культуры. Что касается сохранения и восстановления памятников, то я хотела бы отметить, что в Армении создан Центр охраны регионального культурного наследия, в рамках которого проводится профессиональная подготовка, переподготовка и другие работы, связанные с сохранением памятников. Надеюсь, что сотрудничество с Арцахом в этом формате также состоится», - добавила Л. Макунц.