Պետնախարար Մարտիրոսյանը ՀՀ պաշտոնյաների հետ քննարկել է կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխման հետ կապված հարցեր
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է ՀՀ աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանին և ՀՀ Սոցիալական ապահովության ծառայության պետ Արման Բոշյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժի փոխանցմամբ՝  ողջունելով հյուրերին՝ պետական նախարարը քննարկման գործնական հարցերից առանձնացրել է ՀՀ-ում սկսված կենսաթոշակային համակարգի արմատական բարեփոխումները՝ նշելով, որ դրանք պահանջված են նաև Արցախում: Այդ համատեքստում Գ. Մարտիրոսյանը իր գոհունակությունն է հայտնել օրեր առաջ ՀՀ աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանի հետ Ստեփանակերտում կայացած հանդիպումից և ընդգծել, որ պայմանավորվել են սկզբունքային առումով ընդհանուր քաղաքականությունը իրականացնել փոխհամաձայնեցված եղանակով: «Գործող կենսաթոշակային համակարգը, որը կառուցվել է սերունդների համերաշխության սկզբունքի հիման վրա, լուրջ բարեփոխումների կարիք ունի: Համոզված եմ՝ ձեր այցը նոր թափ կհաղորդի գործընթացի կազմակերպմանը, և այդ ուղղությամբ մեր կողմից նախատեսվող քայլերը չեն ուշանա»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ս. Սաիյանը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ արցախցի, իրենց գործընկերների հետ այդ ուղղությամբ նախանշված աշխատանք են իրականացնում:
Թեմայի շուրջ ՀՀ Սոցիալական ապահովության ծառայության պետ Ա. Բոշյանը հավաստիացրել է, որ բացի մասնագիտական խորհրդատվական աշխատանքներից, իրենք պատրաստ են գործնական հարցերում ևս շոշափելի աջակցություն ցուցաբերել:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում հաշմանդամության կարգի հստակեցմանը, կենսաթոշակների բարձրացմանը և եկամտահարկի վերանայմանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Государственный министр Мартиросян обсудил вопросы реформирования пенсионной системы с официальными лицами РА
13 июля государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял заместителя министра труда и социальных вопросов Республики Арцах Смбата Саияна и руководителя службы социального обеспечения Армении Армана Бошяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра АР, приветствуя гостей, государственный министр подчеркнул начатые в Армении радикальные реформы пенсионной системы, отметив, что их также требуют провести в Арцахе. В этом контексте Г. Мартиросян выразил удовлетворение состоявшейся недавно в Степанакерте встречей с министром труда и социальных вопросов Армении Манэ Тандилян, и подчеркнул, что они согласились придерживаться общего принципа на взаимосогласованной основе. «Действующая пенсионная система, основанная на принципе солидарности с поколениями, нуждается в серьезных реформах. Я убежден, что ваш визит придаст новый импульс организации данного процесса, и мы сделаем все возможное в скорейшей его реализации», - сказал Г. Мартиросян.
Выражая благодарность за теплый прием, заместитель министра труда и социальных вопросов РА, Саиян отметил, что в целом со своими коллегами из Арцаха они работают в этом направлении.
Руководитель службы социального обеспечения Республики Армения А. Бошян заверил, что помимо профессиональной консультации они готовы оказать ощутимую поддержку и в практических вопросах.
В ходе встречи собеседники также обменялись мнениями по вопросам, связанным с определением категории инвалидности, повышением пенсий и пересмотром подоходного налога в рамках проводимых реформ.