Կրեմլում բացահայտել են Պուտինի ու Թրամփի հանդիպման ձեւաչափը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը կմեկնարկի Հելսինկիի ժամանակով ժամը 13։00-ին եւ կանցկացվի նախագահական պալատում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, որը նաեւ պատմել է լրագրողներին, թե ինչ ձեւաչափով են անցկացվելու բանակցությունները, փոխանցում է news.am-ը։
«Հուլիսի 16-ին Հելսինկիի նախագահական պալատում՝ Ֆինլանդիայի մայրաքաղաքի կենտրոնում»,-նշել է նա՝ խոսելով հանդիպման վայրի մասին։ «Նախատեսված է, որ կսկսենք ժամը 13։00-ին»,-պատմել է Ուշակովը՝ հիշեցնելով, որ Թրամփը Հելսինկի կժամանի նախօրոք, իսկ Պուտինը՝ երկուշաբթի օրը։
Ուշակովը հաղորդել է, որ հանդիպումը կսկսի դեմ առ դեմ զրույցից թարգմանիչների ներկայությամբ․ «Այնուհետեւ տեղի կունենան ռուս-ամերիկյան բանակցությունները, ակնհայտորեն, աշխատանքային նախաճաշի ձեւաչափում, որին կմասնակցեն պատվիրակությունների մի քանի անդամներ»,-նշել է նա։
Պուտինը եւ Թրամփը մտադիր չեն հանդիպման ավարտին ամփոփիչ փաստաթուղթ ընդունել, սակայն բանակցությունների ընթացքում նրանք կարող են համապատասխան հանձնարարականներ տալ իրենց պատվիրակություններին:
Նախագահի օգնակաը, խոսելով նվերի մասին, նշել է, որ ՌԴ նախագահը տարատեսակ նվերների արարողակարգային պահուստ ունի, ինչ-որ բան կընտրի այնտեղից։

STEPANAKERT, JULY 14, ARTSAKHPRESS: "July 16, Helsinki, and the venue is the Presidential Palace," he said. "The itinerary says the summit starts at 13:00 hours," TASS reported.
"It will kick off with a tete-a-tete conversation where only the interpreters will be present," Ushakov said. "After that, the Russian-US negotiations proper will begin and most probably they will have the format of a working breakfast, with some members of the delegations attending."
"After the negotiations, the Presidents are supposed to hold a news conference where each of them will make an address to the audience and will answer four questions - two questions from each side," he said, making a note that this is a standard format for news conferences of this kind.
He did not attach importance to the formalities of diplomatic protocol, which suggest that a hall where the sides hold top-level negotiations should be assigned to one of them.
"This problem [whose territory the talks will take place on] is the easiest one and it looks like neither Russian side nor American side bothers much about it," Ushakov said.
"Definite diplomatic efforts preceded the arrangements for the summit in Helsinki and they were made confidentially," he said. "The two sides reached the necessary agreements and have coordinated all the details about how this will take place. Everyone is satisfied with the arrangements."
Ushakov complained about media reports that claimed the demand for a tete-a-tete meeting as the starter for the summit had come from Trump.