Արցախի առաջնագծում լարվածությունը բավական նվազել է. Տիգրան Աբրահամյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին նշեց Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը: Սակայն, Աբրահամյանի խոսքով՝ իրավիճակը արագ կարող է փոփոխվել:
«Մի քանի ժամվա ընթացքում կարող է կտրուկ իրավիճակը փոխվել ու սրվել: Այս պահին կարող ենք արձանագրել, որ նախորդ շաբաթների համեմատ լարվածությունը բավական նվազել է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Նախագահի խորհրդականի խոսքով՝ Ադրբեջանի քայլերից ակնհայտ երևում է, որ նրանք նախապատրաստվում են ռազմական գործողությունների:
«Կարծում եմ, այն իրավիճակը, որ մենք ունենք, այն գլոբալ գործընթացները, որոնք ընթանում են քաղաքական հարթությունում, ռազմական, քարոզչական, ինչու չէ, նաև տնտեսական հարթությունում, ի ցույց են դնում Ադրբեջանի ռազմատենչ նպատակները: Դրանք կլինեն տասն օր հետո, մեկ ամիս, թե մեկ տարի հետո, առայժմ պարզ չէ, բայց այն, որ Ադրբեջանը ինտենսիվ պատրաստվում է ռազմական գործողությունների՝ ակնհայտ է»,- ասաց Աբրահամյանը:
Տիգրան Աբրահամյանը դիտարկում է նաև քննարկվող վարկածներից այն, որ Ադրբեջանը կարող է ռազմական գործողություններ սկսել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ավարտից հետո, բայց նշում է, որ պատերազմի վերսկսման այսպիսի վարկածները շատ են:
«Մարդկանց մի խումբ կա, որ համարում են, թե ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն էր, որ կանգնեցրել էր Ադրբեջանին, որովհետև այն անցկացվում էր Ռուսաստանի Դաշնությունում, իսկ Ռուսաստանի ազդեցությունն ու առաջնության նշանակությունը ադրբեջանական կողմը չէր կարող հաշվի չառնել»,- նշեց նախագահի խորհրդականը:
Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին ամենամեծ լարվածությունը սկսվել է ապրիլի 12-ից ու տևել շուրջ մեկուկես ամիս: Տիգրան Աբրահամյանը դժվարանում է նշել, թե որ փուլում է վտանգի նվազում կամ աճ նկատվում: Պատերազմական լարված իրավիճակն Աբրահամյանը կապում է բանակցային գործընթացի բացակայության հետ:
«Ընդհանուր գործընթացներում պատերազմի հավանականությունը շարունակում է մնալ բարձր, հատկապես, որ բանակցային գործընթաց այս պահին չունենք, իսկ երբ բանակցային գործողություններ չկան, պատերազմի վերսկսման հավանականությունը կտրուկ մեծանում է»,- նշեց Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է վերջին շրջանում լարվածության աճը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի որդիների բանակ զորակոչվելով պայմանավորելուն, Աբրահամյանը տվյալ հանգամանքն այս իրադարձությունների հետ չի կապում:
«Այն քաղաքականությունը, որ Ադրբեջանն է վարում, կիրառվում է վերջին գոնե մի քանի տասնամյակում, և բացարձակապես կախված չէ ՀՀ վարչապետի և ՀՀ պաշտպանության նախարարի որդիների ծառայությամբ, դա ուղղակի բխում է այդ երկրի քաղաքական շահերից»,- ասաց խորհրդականը:
Աբրահամյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ակտիվությունն առաջնագծում պայմանավորված է միջազգային գործընկերներին որոշ բաներ ցույց տալու ցանկությամբ:
«Ստատուս-քվոյի պահպանման հետ կապված խնդիր կա, Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ցույց տալ, որ ստատուս-քվոն չի կարող պահպանվել, որովհետև իրավիճակն անընդհատ լարված է»,- ասաց Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի՝ բանակցային գործընթացի անմիջական կողմ դառնալու հավանականությանը, Տիգրան Աբրահամյանը նշում է, որ միջնորդ երկրներն այս հնարավորությունը տեսնում են երկրորդ փուլում, երբ սկսվեն խաղաղության համաձայնագրի մշակման գործընթացները, իսկ մինչև Արցախը բանակցային գործընթացում չներգրավվի, Արցախի ու Հայաստանի համար արդյունավետ լուծումներ լինել չեն կարող:
«Թեմայի էական առաջին շահառուն Արցախն է, իսկ եթե նա չկա բանակցային գործընթացում, ապա այդ բանակցությունները չեն կարող լինել արդյունավետ, ի վերջո, որոշողը հենց Արցախի Հանրապետությունն է»,- ընդգծեց Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականը:

Напряженность на передовой в Арцахе довольно спала: Тигран Абрамян
За последнюю неделю напряженность на передовой в Арцахе довольно спала. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
СТЕПАНАКЕРТ. 16 июля, АРЦАХПРЕСС - По его словам, несмотря на это, ситуация может быстро измениться.
«В течение нескольких часов ситуация может быстро измениться. На данный  момент мы лишь можем констатировать, что за последнюю неделю напряженность на передовой в Арцахе довольно спала»,- сказал советник президента Арцаха по вопросам безопасности  Тигран Абрамян.
По его словам, шаги Азербайджана ясно ;показывают, что они готовятся к военным действиям.
«Думаю, что имеющаяся ситуация, те глобальные процессы, которые происходят в политической плоскости, а также в военной, пропагандистской, экономической,- показывают милитаристские цели Азербайджана. Будет ли это через 10 дней, через месяц, год – пока не ясно, однако то, что в Азербайджане готовятся к военным действиям, очевидно»,- сказал советник президента Арцаха по вопросам безопасности  Тигран Абрамян.
По его словам, среди версий рассматривается и та, по которой Азербайджан готовится к военным действиям сразу ;после чемпионата мира по футболу, однако версий бытует много.
«Некоторые считают, что от возобновления военных действий Азербайджан удерживал чемпионат мира по футболу, проводимый в РФ, не считаться с которой Азербайджан не может»,- сказал он.
Самая большая напряженность на линии соприкосновения началась с 12-го апреля и продлилась полтора месяца. По словам советника президента Арцаха по вопросам безопасности  Тиграна Абрамяна, трудно отметить спады и подъемы напряжения, и подобное положение советник президента Арцаха по вопросам безопасности  Тигран Абрамян связывает с отсутствием переговорного процесса. По его словам, отсутствие переговорного процесса увеличивает возможность возобновления военных действий.
Что же касается роста напряжения последнего периода, то, по его мнению, не надо связывать это с призывом в армию сыновей премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра обороны Армении Давида Тонояна. По его словам, Азербайджан ведет аналогичную политику уже несколько десятков лет, а служба в армии сыновей высокопоставленных чиновников соответствует политическим интересам Армении.
По словам советника президента Арцаха по вопросам безопасности  Тиграна Абрамяна, активность Азербайджана на передовой обусловлена желанием продемонстрировать определенные вещи международным партнерам.
«Есть проблены с сохранением status quo, Азербайджан пытается доказать, что сохранение status quo невозможно из-за постоянного напряжения»,- сказал он.
Что касается вероятности включения Арцаха в качестве стороны переговоров, то, по его словам, страны-посредники видят такую возможность лишь на втором этапе переговоров, когда начнется разработка пунктов мирного соглашения, а без этого не может быть эффективных решений для Армении и Арцаха.
«Первым бенефициаром темы является Арцах, если он не участвует в переговорах, они не могут быть эффективными, поскольку окончательное решение – за Арцахом»,- сказал он.