Պետնախարարն ընդունել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրենին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հուլիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պետնախարարն  ընդունել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրենին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկացրին ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնիցՊետական նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել արցախյան ընկերություններին արտահանման հարցում հիմնադրամի կողմից ցուցաբերվող աջակցության առթիվՆա կարևորել է կառույցի հետ ԱՀ գործարար շրջանակների համագործակցության հետագա խորացումը՝ առկա ներուժի ավելի արդյունավետ իրացման նպատակով։ ԳՄարտիրոսյանն ուշադրություն է հրավիրել նաև պետական առաջիկա ծրագրերին՝ նշելովոր Արցախում մեկնարկել է արտադրվող նռան ծավալների մեծացումը խթանելու նոր ծրագրեր։ Պետնախարարը ներկաներին առաջարկել է ուսումնասիրություններ սկսել շուկաների որոնման ուղղությամբորպեսզի իրացման հարցում հետագայում խոչընդոտներ չլինեն։
Արմեն Ավակ Ավակյանը պետնախարարին է ներկայացրել ՀԶՀ աջակցության գործիքակազմը՝ շեշտելովոր այն ամբողջությամբ հասանելի է արցախյան ընկերությունների համար։ Նրա խոսքով՝ որոշ արցախյան ընկերություններ արդեն ընդգրկվել են հայաստանյան և միջազգային ցուցահանդեսներումինչը որոշակի արդյունքներ է ապահովել այդ կազմակերպությունների համար։ Ա․ Ավակյանը հավաստիացրել էոր շարունակելու են ընդլայնել և խորացնել տեղի արտադրողների հետ համագործակցությունը։

Государственный министр принял Исполнительного директора Фонда развития Армении
16 июля госминистр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял делегацию во главе с исполнительным директором Фонда развития Армении Арменом Аваком Авакяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, Г. Мартиросян выразил удовлетворение поддержкой, оказываемой Фондом в экспорте продукции арцахских компаний. Он придал важность дальнейшему углублению сотрудничества деловых кругов Республики Арцах со структурой для эффективной реализации существующего потенциала. Г. Мартиросян также обратил внимание на предстоящие государственные программы, отметив, что был дан запуск новым программам по увеличению объемов производства граната в Арцахе. Государственный министр предложил присутствующим начать исследования рынков, чтобы не было никаких препятствий для дальнейшей реализации программ.
Армен Авак Авакян отметил, что некоторые компании Республики Арцах уже включены в армянские и международные выставки, что дало определенные результаты для этих предприятий. A. Авакян заверил, что продолжит расширять и углублять сотрудничество с местными производителями.
В совещании также принял участие министр экономики и промышленных инфраструктур Республики Арцах Левон Григорян.