Քռասնիում բացվել է համայնքային կենտրոն
Այսօր՝ հուլիսի 16-ին, Ասկերանի շրջանի Քռասնի համայնքում տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ԱՄՆ-ի արևմտյան շրջանի բարերարներ Հակոպ և Հիլդա Բաղդասարյանների ու ԱՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ կառուցված համայնքային կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մինչ միջոցառման մեկնարկը բացման արարողությանը ներկա ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը պաշտոնատար այլ անձանց և բարերարների ուղեկցությամբ ծաղիկներ է խոնարհել արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Միջոցառմանը ներկա բարերար Հակոբ Բաղդասարյանի որդին՝ Գևրիգ Բաղդասարյանը, կարևորել է նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ սա պատմական օր է:
«Այս ուրախության մեջ միակ տխրությունն այն է, որ հայրս իր աչքերով չի կարող տեսնել շենքը: Ուզում եմ մեր ընտանիքի կողմից շնորհակալություն հայտնել և մեր խոնարհումը բերել բոլոր այն ընտանիքներին, որոնք արցախյան պատերազմում ունեցել են զոհեր:
Մեր այցելած արցախյան գրեթե բոլոր գյուղերում կային հուշարձաններ զոհված ազատամարտիկների հիշատակին: Նրանց արածը մենք որևէ ձևով հատուցել չենք կարող, և մեր կողմից արված փոքր ներդրումները համայնքի բնակիչների կյանքը հեշտացնելու միջոց են: Արտասահմանում ապրող բոլոր հայերը պետք է աջակիցը լինեն նմանատիպ ծրագրերի»,- մասնավորապես ասել է Գ. Բաղդասարյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի համակարգող Վարդան Փարթամյանն էլ համայնքային կենտրոնի մանրակերտն է նվիրել Բաղդասարյանների ընտանիքին՝ ընդգծելով, որ ամեն շինություն մի ընտանիքի կամ անհատի պատմություն է , և այսօր մենք Հակոբ Բաղդասարյանի օրինակի ականատեսն ենք, ով արմատներով շուշեցի է, սովորել է Շուշիի ռեալական ուսումնարանում:
«Շենքը կդառնա Քռասնի համայնքի բաբախող սիրտը, իսկ Բաղդասարյանների ընտանիքը այստեղ կունենա իր երկրորդ տունը»,- ավելացրել է Վ. Փարթամյանը:
Իսկ Քռասնի համայնքի ղեկավար Կարեն Գրիգորյանը նշել է, որ համայնքային կենտրոնի բացումն իրականություն է դարձրել համագյուղացիների վաղեմի երազանքը:
«Մեր առջև իր ողջ շքեղությամբ վեր է խոյացել հոյակապ մի կառույց, որտեղ տեղակայված են գյուղապետարանը, հանդիսությունների սրահը, երիտասարդների ժամանցի սենյակը և բուժկետը: Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, Արցախի կառավարությանը, Բաղդասարյանների ընտանիքին և բոլոր նրանց, ովքեր օգնել ու աջակցել են շենքի ժամանակին կառուցմանը»,- ասել է Կ. Գրիգորյանը և Քռասնի համայնքի պատվավոր քաղաքացիների կոչում շնորհել Բաղդասարյանների ընտանիքի անդամներին:
Այնուհետև օրհնության կարգ է կատարել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԱՀ Նախագահի խորհրդական-հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ Նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հիմնադրամի ներկայացուցիչներ Հայաստանից և Սփյուռքից:

В общине Красни открылся общинный центр
16 июля в общине Красни Аскеранского района состоялась торжественная церемония открытия общинного центра при совместном финансировании благотворителей из США Акопа и Хильды Багдасарян из Всеармянского благотворительного фонда "Айастан" и правительства Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает "Арцахпресс", перед началом церемонии открытия Президент Республики Арцах Бако Саакян в сопровождении других должностных лиц и благотворителей возложил цветы к памятнику жертвам Арцахской войны.
Геворг Багдасарян, сын мецената Акоп Багдасаряна, присутствующий на мероприятии, отметил важность инициативы, добавив, что это исторический день.
«Единственное, что опечаливает меня в этот радостный день – это то, что мой отец не может видеть всего этого своими глазами. Я хочу выразить благодарность от имени всей нашей семьи, и преподнести этот дар всем семьям, пострадавшим от войны в Арцахе.
Практически во всех сообществах Республики Арцах, которые мы посетили, были установлены памятники погибшим борцам за свободу. Мы не можем компенсировать того, что сделали они для нас, и лишь небольшие инвестиции с нашей стороны – это средство, облегчающее жизнь сообществу.  Все армяне, живущие за рубежом, должны быть сторонниками подобных программ», - сказал Г. Багдасарян.
Координатор программы Всеармянского Фонда «Айастан» Вардан Партамян преподнес макет общинного центра семье Багдасарян, подчеркнув, что каждое здание содержит историю семьи или отдельного индивида, и сегодня мы являемся свидетелями примера Акопа Багдасаряна, родом из Шуши, и учившегося в местной школе.
«Здание станет сердцем общины Красни, а семья Багдасарян будет иметь здесь свой второй дом», - добавил В. Партамян.
Затем, архиепископ Паргев Мартиросян, предводитель Арцахской епархии совершил обряд благословения общинного центра.
На церемонии открытия присутствовали советник президента по особым поручениям Араик Арутюнян, председатель НС Ашот Гулян, другие должностные лица, представители Армении и Диаспоры.