«Հայկի Սերունդ»-ը ճանաչողական այցեր է կազմակերպում դեպի Արցախի պատմամշակութային վայրեր. ներկայացնում է ՀԿ փոխնախագահը
Օրերս «Հայկի Սերունդ» հասարակական կազմակերպության անդամները հերթական անգամ ճանաչողական այցի շրջանակներում կազմակերպել են արշավ դեպի Շուշի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է կազմակերպության փոխնախագահ Ռուբեն Հայրիյանը՝ հավելելով, որ այցի ընթացքում կազմակերպության շուրջ 30 երիտասարդներ եղել են տարածքում գտնվող պատմամշակութային վայրեր:
Անդրադառնալով կազմակերպության կողմից անցկացվող տարաբնույթ միջոցառումներին՝ Ռ. Հայրիյանը նշել է, որ ընթացիկ տարվա հուլիսի 8-ին Շուշի քաղաքում կազմակերպության «Հայորդիներ» երիտասարդական ճամբարի տարածքում անց էր կացվել Վարդավառի տոնին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցում էին շուրջ 80 երիտասարդներ:
«Միջոցառման ամբողջ ընթացքն ուղեկցվում էր ակտիվ ջրային խաղերով և մրցույթներով։ Օրվա վերջում մասնակիցների համար կազմակերվել էր ուրախ երեկույթ։ Բացի դրանից «Հայկի Սերունդ»-ը, ընթացիկ տարվա փետրվար ամսից սկսած, իրականացրել է տարաբնույթ մի շարք միջոցառումներ։ Մասնավորապես՝ փետրվարի 25-ին տեղի է ունեցել արշավ Ստեփանակերտի բարձունքներում գտնվող նախկին դիրքեր, որի ընթացքում արշավի 45 մասնակիցների համար տեղում կազմակերպվել է ռազմահայրենասիրական դասընթաց։ Ապրիլի 7-ից 8-ը Ստեփանակերտ քաղաքի «Խաչին տափ» կոչվող տարածքում կազմակերվել էր երկօրյա ճամբար-հավաք, որին մասնակցել են կազմակերպության 50 անդամներ։ Մայիսի 9-ին տոնական միջոցառումների շրջանակում կայացել է ավտոերթ դեպի Շուշի, որի ընթացքում մշակութային մայրաքաղաքում կազմակերպվել է շրջայց և ռազմահայրենասիրական դասընթաց «Հայկի Սերունդ» հասարակական կազմակերպության անդամների համար։ Հունիսի 24-ին տեղի է ունեցել 40 անձից բաղկացած արշավ դեպի Կաչաղակաբերդ։ Բոլոր արշավների և հավաքների ընթացքում կազմակերպվել են խաղեր, տարաբնույթ մրցույթներ և ռազմահայրենասիրական բնույթ կրող դասընթացներ»,- մանրամասնել է Ռ. Հայրիյանը:

В Республике Арцах организованы посещения исторических и культурных мест
Недавно члены общественной организации "Айки серунд" (Поколение Айка) организовали кампанию в Шуши в рамках познавательного визита.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил вице-президент организации Рубен Айриян, добавив, что в ходе визита около 30 молодых людей этой организации посетили исторические и культурные объекты в этом регионе.
Касаясь различных событий, проводимых организацией, Айриян отметил, что 8 июля в Шуши в молодежном лагере «Айорди» состоялось мероприятие, посвященное Дню Вардавара. В нем приняли участие около 80 молодых людей.
"Весь процесс сопровождался веселыми водными играми и соревнованиями. В конце дня для участников была организована вечеринка. Кроме того, организация "Айки серунд" осуществила ряд различных мероприятий с февраля этого года. В частности, 25 февраля проходила кампания по посщению прежних позиций в Степанакерте, в ходе которой был организован патриотический курс для 45 участников кампании. С 7 по 8 апреля в Степанакерте был организован двухдневный лагерь, в котором приняли участие 50 членов организации. 9 мая в рамках праздничных мероприятий была организована поездка на автобусе в Шуши, в ходе которой для членов общественной организации «Айки серунд» в культурной столице был организован тур и военно-патриотическая подготовка. 24 июня состоялась поездка для 40 человек в Качагакаберд. Во время всех кампаний и собраний были организованы игры, различные конкурсы и военно-патриотические учения", - сказал Р. Айриян.