Հարկային մարմնի գերակա խնդիրն է ունենալ գործարար միջավայրի բարելավմանը նպաստող համակարգ. Արթուր Հարությունյան
Այսօր՝ հուլիսի 16-ին, ԱՀ ֆինանսների նախարարությունում տեղի է ունեցել հարկային համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգի հանրային քննարկումների ամփոփիչ փուլը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ‹‹Արցախպրես››-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քննարկմանը ներկա ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանն իր խոսքում ասել է, որ հանդիպման հիմնական նպատակը հարկային համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգի վերաբերյալ արված առաջարկությունների քննարկումն է, որից հետո միայն այն պետք է ներկայացվի ԱՀ կառավարության հաստատմանը:
‹‹Խորապես համոզված ենք, որ ցանկացած բարեփոխում չի կարող հաջողությամբ իրագործվել առանց հասարակության կողմից ճիշտ ընկալման: Այդ նպատակով մենք փորձում ենք անել հնարավորը, որպեսզի հայեցակարգը մատչելի ներկայացվի հանրությանը: Հայեցակարգի հիմքում դրված է նաև հարկային օրենսգրքի մշակումը, որի համար ևս ունենալու ենք առարկայական քննարկումներ տարբեր շահագրգիռ անձանց հետ: Հարկային մարմնի կողմից գերակա խնդիր է հանդիսանում ունենալ այնպիսի համակարգ, որը էլ ավելի կնպաստի մեր երկրում գործարար միջավայրի բարելավմանը՝ դրա մեջ ներառելով բազմաթիվ ուղղություններ: Այսօր մենք ունենք օբյեկտիվ անհրաժեշտություն նորովի հարկային հարաբերություններ կազմակերպելու, քանի որ օրեցօր ունենում ենք նոր մարտահրավերներ››,- նշել է Ա. Հարությունյանը:
ԱՀ ֆինանսների նախարարության հարկային վարչարարության մեթոդաբանության և հարկ վճարողների իրազեկման բաժնի պետ Արմինե Մուսայելյանն էլ ասել է, որ հարկային համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգը կազմված է հիմնականում չորս մասից:
‹‹Առաջին մասում ներկայացվել է 2010-2017 թթ հարկային համակարգում իրականացված բարեփոխումները, այդ թվում դրանց թվային արդյունքները: Երկրորդ մասում ներկայացվել են առկա խնդիրները: Մեր կողմից կատարվել են օրենսդրական և վարչարարական դաշտի վերլուծություններ, վեր հանվել առկա բացերը: Երրորդ մասում նախանշված խնդիրների հիման վրա ներկայացվել են առաջիկա անելիքները, դրանց հասնելու հիմնական ուղղությունները՝ վերջում տալով ամփոփում: Մասնավորապես՝ 2010-2017 թթ. իրականացված օրենսդրական բարեփոխումների շարքում հարկ է ընդգծել փոքր շրջանառություն ունեցող սուբյեկտների համար արտոնագրային հարկով հարկման մեխանիզմի ներդրումը, եռամսյա ժամկետով հարկային արտոնությունների տրամադրումը նորաստեղծ հարկ վճարողներին, հանրապետությունում գերակա ճանաչված ոլորտների մասով հարկային արտոնությունների սահմանումը, ինչպիսիք են զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, բնակարանային շինարարության ոլորտները: Հաջորդ ուղղությունը վարչարարական դաշտում կատարված բարեփոխումներն են, որոնց մեջ մտնում է հարկ վճարողների սպասարկման, իրազեկման մակարդակների բարձրացումը և ռիսկերի կառավարման համակարգերի ներդրումը»,- մանրամասնել է Ա. Մուսայելյանը:
Նրա խոսքով՝ չնայած իրականացված բարեփոխումներին՝ ոլորտում դեռևս կան խնդիրներ: Գերակա ուղղություն է նաև հարկ վճարողների իրազեկումը, քանի որ կիրթ և օրինապահ հարկ վճարող ունենալը համակարգի ամենակարևոր խնդիրն է: Այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվելու են:

Артур Арутюнян: Приоритетной задачей налогового органа является создание системы, способствующей улучшению бизнес-среды
16 июля в Министерстве финансов Республики Арцах состоялся заключительный этап общественного обсуждения концепции реформ налоговой системы.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», присутствующий на обсуждении министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян сказал в своем выступлении, что главная цель встречи - обсудить предложения по концепции реформы налоговой системы, после чего она должна быть представлена ​​на утверждение правительства Республики Арцах.
«Мы глубоко убеждены в том, что любая реформа не может быть успешно реализована без правильного восприятия общественности. С этой целью мы стараемся сделать все возможное, чтобы сделать концепцию доступной для общественности. Концепция также основана на разработке Налогового кодекса, для которого мы также проведем объективные обсуждения с различными заинтересованными сторонами. У налогового органа приоритетная задача - иметь систему, которая будет способствовать дальнейшему улучшению бизнес-среды в нашей стране, включая многие направления. Сегодня у нас существует объективная необходимость организовать систему нового налогообложения, поскольку изо дня в день у нас появляются новые вызовы», - сказал А. Арутюнян.
Армине Мусаелян, руководитель отдела методологии и по информированию налогоплательщиков Министерства финансов Республики Арцах, сказала, что концепция реформы налоговой системы состоит в основном из четырех частей.
«В первой части представлены налоговые реформы на 2010-2017 годы, в том числе их результаты в цифрах. Во второй части излагаются существующие проблемы. Мы проанализировали законодательную и административную структуру и выявили существующие пробелы. В третьей части рассмотрены цели предстоящей работы, основные направления для их достижения, в конце подводя итог. В частности, в 2010-2017 годах, среди проводимых законодательных реформ необходимо подчеркнуть введение механизма налогообложения для малых предприятий, предоставление налоговых льгот для вновь созданных налогоплательщиков, определение налоговых льгот в таких приоритетных областях, как туризм, сельское хозяйство и жилищное строительство. Следующий аспект - это реформы в административной сфере, включая услуги налогоплательщиков, повышение осведомленности и внедрение систем управления рисками», - отметила А. Мусаелян.