Ծմակահողում կկազմակերպվի պատանի բնագետների ամառային դպրոց
Հուլիսի 20-31-ը Մարտակերտի շրջանի Ծմակահող համայնքում կկազմակերպվի պատանի բնագետների ամառային դպրոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարությունից` մանրամասնելով, որ ծրագիրը գործում է 2014 թվականից, ամեն տարվա հուլիսին, 12 օր տևողությամբ՝ Մարտակերտի շրջանի գյուղերի միջնակարգ դպրոցների 5-8-րդ դասարանցիների համար:
Աղբյուրի հաղորդմամբ` ամառային դպրոցում դասավանդելու են Արցախի ու Երևանի պետական և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանների ուսանողները, ինչպես նաև Երևանի մասնագիտացված դպրոցների և Ծմակահողի պատանի բնագետների ամառային դպրոցի բարձր դասարանցիները, «Instigate Mobile» CJSC կից դպրոցի ուսուցիչները:
Ամառային դպրոցի մասնակիցներն ընտրվեկու են Ծմակահողի կիրակնօրյա դպրոցի աշակերտներից՝ ուսման արդյունքներով, և Մարտակերտի շրջանի դպրոցների 5-6-րդ դասարանցիներից՝ հարցազրույցի արդյունքներով։
Կրթական ծրագրից բացի, վրանային ճամբարի մասնակիցների համար նախատեսվում է մշակութաժամանցային ծրագիր՝ արշավներ դեպի Արցախի պատմական վայրեր, այցելություններ պատմության և մշակույթի թանգարաններ, սպորտային միջոցառումներ, պարեր, սեղանային խաղերի երեկոներ, մտավոր խաղեր:
Նշենք, որ մանրամասն տեղեկություն ստանալու համար ցանկացողները կարող են այցելել http://edu.nkr.am/?p=4558 կայք:

В одной из общин Арцаха будет организована летняя школа для юных естествоведов
С 20 по 31 июля в общине Цмакаог Мартакертского района будет организована летняя школа для молодых естествоведов.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили в министерстве образования, науки и спорта Республики Арцах, добавив, что программа действует с 2014 года для учеников 5-8 классов Мартакертского района, которая проходит в июле и длится 12 дней.
По словам источника, студенты АрГУ, ЕГУ, Армянского национального политехнического университета, а также старшеклассники Ереванской специализированной школы и летней школы естествоведов Цмакаога и учителя школы «Instigate Mobile» CJSC будут преподавать в летней школе.
Участники летней школы выбираются из учеников воскресной школы Цмакаога по результатам их учебы, а также из учащихся 5-6 классов школ Мартакертского района.
В дополнение к образовательной программе для участников лагеря предусмотрена культурная программа, поездки в исторические места Арцаха, посещение музеев истории и культуры, спортивные мероприятия, танцы, настольные игры, интеллектуальные игры.