Արցախ ներմուծված ապրանքների ծավալն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 11.4%-ով
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Արցախի Հանրապետության տարածք են ներմուծվել 59.1 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ, որը շուրջ 6.1 մլրդ դրամով կամ 11.4 %-ով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ նույն ժամանակահատվածում արտահանվել են 52 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 25.4 մլրդ դրամի դիմաց կամ ավել 2 անգամ:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ ընթացիկ տարվա հունիս ամսվա ընթացքում ԱՀ տարածք են ներմուծվել 10.7 մլրդ դրամ գումարի չափով, արտահանվել` 10.6 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ներմուծված 10.5 մլրդ. դրամ և արտահանված 7.9 մլրդ. դրամ ապրանքանյութական արժեքների դիմաց:
Հարկ է նշել, որ Վարդենիս-Մարտակերտ և Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհահատվածներին տեղակայված հսկիչ կետերում արձանագրված տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհահատվածով ներմուծվել և արտահանվել են համապատասխանաբար 30.1 մլրդ դրամ և 47.4 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ, իսկ Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհահատվածով` համապատասխանաբար 28.8 մլրդ դրամի և 4 մլրդ դրամի չափով:

Объем импортируемых товаров в Арцах вырос на 11,4% в первом полугодии текущего года
В первой половине текущего года на территорию Республики Арцах было ввезено товаров на сумму 59,1 млрд. драм, что превысило показатель предыдущего года на 6,1 млрд. драм или же на 11,4%.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили в Министерстве финансов Республики Арцах. Сообщается, что за тот же период было экспортировано товаров, на сумму 52 млрд. драм, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, на 25,4 млрд. драм или в 2 раза больше.
По словам источника, в июне этого года на территорию Республики Арцх было ввезено продукции на сумму 10,7 млрд. драм, а экспортировано – на 10.6 млрд. драм, а за аналогичный период прошлого года импортировано товаров на 10,5 млрд. драм, а экспортировано – на 7,9 млрд. драм.
Следует отметить, что согласно данным, зарегистрированным на контрольно-пропускных пунктах, расположенных на автомагистралях Варденис-Мартакерт и Горис-Степанакерт в первой половине текущего года на участке Варденис-Мартакерт было импортировано и экспортировано товара на сумму 30,1 млрд. драм и 47,4 млрд. драм соответственно, а на трассе Горис-Степанакерт –на 28,8 млрд. драм и 4 млрд. драм соответственно.