Շուշիում կայացել է Հասմիկ Պապյանի մենահամերգը
Նախօրեին Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում տեղի է ունեցել աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Պապյանի մենահամերգը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մենահամերգին օպերային երգչուհու կողմից հնչել են ինչպես արտասահմանյան կատարումներ, այնպես էլ հայ երգահան Կոմիտասի ստեղծագործությունները:
Մենահամերգին ներկա ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել օպերային երգչուհուն անզուգական երգերով հանդես գալու համար՝ ընդգծելով, որ արցախյան հանդիսատեսի համար երգչուհու կատարումները միշտ էլ սպասված են ու գնահատելի:
Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ Հ. Պապյանի կապն Արցախի հետ էլ ավելի կամրապնդվի, իսկ համերգներն ավանդական կդառնան:
Իր խոսքում Հասմիկ Պապյանն ասել է, որ արդեն երկրորդ անգամ է ելույթ ունենում արցախցի հանդիսատեսի առջև:
«Այստեղ չկա օպերային թատրոն, և ես կարծում եմ, որ արցախցիները փոքր ինչ զուրկ են համաշխարհային օպերային արվեստի գոհարները լսելուց: Պետք է պարբերաբար այն մատուցել, որպեսզի հետագայում ներկայացվեն նաև ամբողջական բեմադրություններ: Ինչ վերաբերում է այցի ընթացքում ունեցած հանդիպումներին, ապա նշեմ, որ անսահման հուզիչ էր զորամասում զինվորների հետ ունեցած հանդիպումը:
Շատ կարևորում եմ նաև Տողի արվեստի դպրոցի սաների հետ շփումը և ծանոթանալը նրանց կատարած աշխատանքներին: Ես հիացած եմ, թե ինչպես կարելի է գողտրիկ, գրեթե մոռացված վայրում փոքրիկ մատներով ստեղծել արվեստի գլուխգործոցներ: Այս այցի ընթացքում հասկացա՝ որքան կարևոր է զինվորի կողքին կանգնելը և սատարելն այն երեխաներին, ովքեր ուզում են արվեստով զբաղվել»,- մասնավորապես նշել է Հ. Պապյանը:
Երգչուհին այցի ընթացքում հանդիպել է նաև Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ և քննարկել Արցախի եկեղեցիները երգարվեստի միջոցով վերակենդանացնելու հարցը:
«Գաղափարը ներկայացրել եմ ես, քանի որ կարծում եմ, որ Արցախում գտնվող, դարերի պատմություն ունեցող մի շարք եկեղեցիներ, բացի աղոթատեղի լինելուց, պետք է լինեն նաև հայկական հարուստ հոգևոր երգարվեստը ժողովրդին ներկայացնելու հարթակ»,- ընդգծել  է Հ. Պապյանը:
Մենահամերգին ներկա էին Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ինչպես նաև Արցախի արվեստասեր հասարակությունը:

В Шуши состоялся сольный концерт Асмик Папян
Вчера в Государственном музее изобразительных искусств города Шуши состоялся сольный концерт всемирно известной оперной певицы, народной артистки Армении Асмик Папян.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июня, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», на сольном концерте оперная певица исполняла как зарубежные произведения, так и произведения армянского композитора Комитаса.
Присутствующий на концерте министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Лерник Ованнисян поблагодарил оперную певицу за непревзойденный голос и великолепное исполнение музыкальных произведений, подчеркнув, что арцахская аудитория всегда ждет выступления певицы с большим нетерпением и ожиданием.
Министр выразил уверенность, что связь А. Папян с Арцахом будет еще больше укреплена, а ее концерты будут носить более традиционный характер.
В своей речи Асмик Папян сказала, что она выступает во второй раз перед арцахской аудиторией.
«Здесь нет оперного театра, и я думаю, что народ Арцаха не всегда имеет возможность насладиться драгоценными произведениями мирового оперного искусства. Периодически это необходимо делать, чтобы в будущем можно было организовывать полноценные выступления. Что касается проведения встреч во время моего визита, то здесь следует отметить, что встреча с солдатами воинской части была невероятно трогательной.
Я также придаю большое значение общению с учениками художественной школы Тоха и ознакомлению с их работами. Я в восторге от того, как можно создавать шедевры искусства столь маленькими пальчиками в уютном, почти забытом месте. Во время этого визита я поняла, насколько важно быть рядом с солдатом и поддерживать тех детей, которые хотят заниматься искусством», - сказала А. Папян.
Во время визита, певица также встретилась с предводителем Арцахской епархии ААЦ архиепископом Паргевом Мартиросяном и обсудила вопрос о возрождении церквей Арцаха посредством церковного пения.
«Эту идею представила я, потому как считаю, что многие многовековые церкви в Арцахе, помимо того, что они являются местом молитвы, должны стать платформой для представления богатой армянской духовной музыки людям», - сказала А. Папян.
На сольном концерте оперной певицы присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, вице-спикер НС Ваграм Балаян, другие официальные лица, а также любители искусства.