Ծմակահողում մեկնարկել է պատանի բնագետների ամառային ճամբարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ճամբարի հիմնական մասնակիցները Ծմակահողի և շրջակա բնակավայրերի դպրոցականներն են, ովքեր ուսումնական տարվա ընթացքում հաճախում են համայնքում գործող կիրակնօրյա դպրոցը:
ԱրՊՀ ֆիզիկայի ամբիոն պրոֆեսոր Կարեն Արամյանը, ով հանդիսանում է նաև ճամբարի հիմնական կազմակերպիչներից, իր ելույթում ասաց, որ այսօր նաև լրանում է խորհրդային տարիներին ականավոր ճարտարապետ, ֆիզիկոս և գյուտարար Անդրանիկ Իոսիֆյանի ծննդյան 113 ամյակը, ով ծննդով Ծմակահող գյուղից է:
«Անդրանկի Իոսիֆյանին որպես երախտապարտ լինելու դրսևորում, անհրաժեշտ է Արցախում զարգացնել բնագիտամաթեմատիկական ուղղությունը: Ճամբարականների այստեղ լինելու հիմնական նպատակներից մեկը հենց դա է:
Կարևոր է, որ հետագայում որպես մասնագիտություն ընտրեք գիտության այնպիսի ուղղություն, որով ոչ միայն ձեզ համար կստեղծեք հուսալի ապագա, այլ նաև դրանով ձեր ներդրումն կունենաք երկրի գիտական ոլորտի զարգացման գործում»,- իր ելույթում դիմելով ճամբարականներին՝ ասաց Կ. Արամյանը:
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը ողջունելով ներկաներին և շնորհավորելով ճամբարի մեկնարկի առթիվ, նշեց, որ այս ամենը կազմակեպվում է, որպեսզի նոր սերունդները ճանաչեն իրենց մեծերին և նաև հասկանան, որ այդ նույն գեների կրողն են:
«Արցախ աշխարհը տվել է զավակներ, ովքեր իրենց գործունեությամբ մեծ ներդրում են ունեցել ողջ մարդկության կյանքում: Այդպիսի մեծություն է նաև Անդրանիկ Իոսիֆյանը, ով իր անունը թողել է մեզ՝ որպես մեծ ժառանգություն»,- ասաց Ն. Աղաբալյանը:
Նախարարը դիմելով ճամբարականներին նշեց, որ յուրաքանչյուրը, եթե իր առջև դնի նպատակ և հետևողական աշխատանք տանի, ապա կարող է անցնել այդ նույն ճանապարհը՝ ճանաչելի դառնալով ոչ միայն հայրենքիում, այլև ողջ աշխարհում:
«Ձեզ այստեղ դասավանդելու են լավագույն մասնագետներ, և սա բացառիկ հնարավորություն է ձեզ համար: Ես մաղթում եմ հետաքրքիր ու հաճելի հանգիստ, բայց միևնույն ժամանակ ուզում եմ, որ առավելագույն գիտելիքներ ստանաք այստեղ, ինչը կնպաստի ձեր կարողոությունների զարգացմանը»,- նշեց Ն. Աղաբալյանը հավելելով, որ ճամբարականների համար կապահովեն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ հետաքրքիր և բովանդակալից առօրյա ունենալու համար:
Ճամբարի պետ Սևակ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ պատանի բնագետների համար նախատեսված ճամբարը տևելու է տասներկու օր: «Այս տարի ունենք 70 մասնակից, որոնցից 10 հրավիրվել են Երևանի պետական համալսարանից և Երևանի Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցից: Ճամբարը կազմակերպվում է Ծմակահողում գործող կիրակնօրյա դպրոցականների մասնակցությամբ, սակայն ամեն տարի փորձում ենք նաև հրավիրել մասնակիցներ Հայաստանից»,- նշեց նա:
Ս. Հակոբյանը հայտնեց, որ ճամբարականները ունենալու հագեցած առօրյա, քանի որ բացի դասապրոցեսներից կազմակերպվելու են նաև մարզական  և ինտելեկտուալ խաղեր, ինչպես նաև երկօրյա արշավ՝ դեպի մոտակա պատմամշակութային հուշարձաններ:

В Цмакаоге стартовал летний лагерь юных естествоведов
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», основными участниками лагеря являются школьники Цмакаога и соседних поселений, которые посещали воскресную школу сообщества в течение учебного года.
Профессор кафедры физики АрГУ Карен Арамян, который также является главным организатором лагеря, сказал в своем выступлении, что сегодня также отмечается 113-летний юбилей выдающегося советского архитектора, физика и изобретателя Андраника Иосифяна, который родился в селе Цмакаог.
«Чтобы выразить благодарность Андранику Иосифяну за его вклад в науку, необходимо развивать естественно-математическое направление в Арцахе. Это одна из основных целей отдыхающих здесь детей.
Важно, чтобы вы выбрали в качестве будущей профессии такое направление, которое создаст для вас не только надежное будущее, но и будет способствовать развитию научной области страны», - отметил К. Арамян.
Министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян поприветствовав участников и поздравив их с запуском лагеря, отметила, что все это организуется для того, чтобы молодое поколение знало своих предшественников, а также осознавало, что в них заложены одни и те же гены.
«Арцах дал миру таких людей, которые внесли большой вклад в жизнь всего человечества. Одним из таких людей был и Андраник Иосифян, который оставил нам свое имя как великое наследие», - сказала Н. Агабалян.
Обращаясь к отдыхающим, министр отметила, что каждый человек, если у него есть определенная цель и последовательный труд, может пройти такой же путь, не только на родине, но и во всем мире.
«Здесь вас будут обучать лучшие специалисты, и это уникальная возможность для вас. Желаю вам приятного отдыха и времяпрепровождения, но в то же время я хочу, чтобы здесь вы получили знания, что будет способствовать развитию ваших навыков», - сказала Н. Агабалян, добавив, что для детей будут созданы все необходимые условия.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» директор лагеря Севак Акопян сказал нам, что лагерь для молодых естествоведов продлится двенадцать дней. «В этом году у нас 70 участников, 10 из которых были приглашены из Ереванского государственного университета и Ереванской физико-математической школы им. Арташеса Шахиняна. Лагерь организуется с участием учеников воскресной школы Цмакаога, но каждый год мы пытаемся приглашать участников из Армении», - сказал он.
С. Акопян  отметил, что у отдыхающих будет полноценная повседневная жизнь, с различными спортивными и интеллектуальными играми, а также двухдневная кампания в близлежащие исторические и культурные места.