Ավարտման փուլում են Ստեփանակերտի թիվ 9 դպրոցի վերակառուցման աշխատանքները
Ավարտման փուլում են Ստեփանակերտի թիվ 9 դպրոցի վերակառուցման աշխատանքները, որոնք իրականացվում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհուլիսի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից` մանրամասնելով, որ նորոգումը կավարտվի մինչև ընթացիկ տարվա սեպտեմբեր: Ներկայումս ընթանում են ներքին և արտաքին հարդարման աշխատանքներ, բարեկարգվում են բակն ու մարզադաշտը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ` 1974 թվականից շահագործվող դպրոցը կապիտալ վենորոգման չէր ենթարկվել: Դպրոցում սովորում է մոտ 400 երեխա, այն ներառական է` նախատեսված նաև խուլ ու համր երեխաների համար: Գործում է նաև խումբ՝ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար:
Նշենք, որ դպրոցի տանիքին փոքր աստղադիտարան է կառուցվել: Ստեփանակերտի թիվ 9 դպրոցի վերակառուցումը ֆինանսավորել է ԱՄՆ-ի «Հայաստան հիմնադրամ» կազմակերպության բարերար Ջերի Թրփանջյանը:

Работы по реконструкции школы № 9 Степанакерта находятся на завершающем этапе
Ремонтные работы в школе № 9 города Степанакерт, финансируемые Всеармянским фондом «Айастан» находятся на завершающем этапе.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом "Арцахпресс" сообщили из Всеармянского фонда "Айастан", добавив, что детали реконструкции будут завершены к сентябрю текущего года. В настоящее время проводятся внутренние и наружные отделочные работы, благоустраивается двор и стадион.
По словам источника, в школе, которая действует с 1974 года, не проводился капитальный ремонт. В школе учатся около 400 детей, включая также детей с ограниченными возможностями (страдающих глухонемотой). Существует также группа для детей дошкольного возраста.
Отметим, что небольшая обсерватория была построена на крыше школы. Восстановление школы N9 финансировалось благотворителем из США Фонда "Айастан" Джерри Трпанджяном.