Ստամբուլի հայկական դպրոցների քննություններում կրոնի հարցերը վրդովեցրել են ծնողներին
Ստամբուլի հայկական դպրոցներում ավարտական քննություններին կրոնի հետ կապված հարցերը  դժգոհություն են առաջացրել ծնողների մոտ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: news.am–ի փոխանցմամբ՝ հայկական դպրոցներում ավարտական քննություններում կրոնի հարցերը հատուկ քրիստոնյաների համար են նախատեսված եղել, սակայն աշակերտները ցածր գնահատականներ են ստացել, ինչը վրդովեցրել է ծնողներին։
Ըստ ծնողների, եթե մուսուլմանների համար կրոնի հարցերը շատ հեշտ են եղել, ապա քրիստոնյաների համար հատուկ դժվար հարցեր են ընտրվել՝ երեխաներին ցածր գնահատելու համար։
Քարագյոզյան դպրոցի հիմնադիր Քարուն Քովանը նշել է, թե Թուրքիայի կրթության նախարարությունը սխալ չունի այստեղ, քանի որ հարցերը նախարարությանն են ուղարկել Պոլսո հայոց պատրիարքարանի հոգեւորականները։
Հարցերը պատրաստած հանձնաժողովի նախագահ, վարդապետ Թաթուլ Անուշյանը պնդել է, թե հարցերը ուսուցիչների հետ միասին են պատրաստել, իսկ ցածր գնահատական ստացողները ուղղակի չեն պատրաստվել քննությանը։

The religion-related questions in the final exams of Armenian schools in Istanbul, Turkey, have caused discontent among parents.
Parents angered by religion-related questions in Istanbul Armenian schools’ exams
STEPANAKERT, JULY 31, ARTSAKHPRESS: Even though these questions were intended specifically for Christians, the Armenian schoolchildren received low scores, and this has angered their parents, according to Hürriyet newspaper of Turkey.
As per the parents, in the case when the religion-related questions for Muslims were very easy, specifically difficult questions were chosen for Christians, in order to give low grades to these children.
Karun Kovan, the founder of Istanbul’s Karagözyan Armenian school, noted, however, that the Turkish Ministry of National Education was not at fault in this regard, since clergymen from the Armenian Patriarchate of Constantinople had sent these questions to the ministry.
But Fr. Tatul Anuşyan, chairman of the commission that prepared these questions, said the latter were prepared together with teachers, whereas the schoolchildren who had received low scores had simply not prepared for the exam.