Հայաստանը դիմել է Կասպշիկի գրասենյակին սահմանի նախիջևանյան հատվածում դիտարկում կազմակերպելու առաջարկով
Հայաստանը կարևորում է հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատվածում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակի կողմից հրադադարի ռեժիմի դիտարկման անցկացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը: Նրա գնահատմամբ՝ դա կարող է լինել զսպող գործոն Ադրբեջանի հնարավոր արկածախնդրության դեմ:
«Վերջին շրջանում սահմանի այդ հատվածում Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրիչ քայլերի լույսի ներքո հայկական կողմը պարբերաբար դիմել է Կասպշիկի գրասենյակին նման դիտարկում կազմակերպելու առաջարկությամբ, սակայն մինչ օրս Ադրբեջանը համաձայնություն չի տվել դիտարկման կազմակերպմանը: Հայկական կողմը շարունակում է բանակցությունները գրասենյակի հետ այդ ուղղությամբ»,- հայտարարեց Բալայանը:
Նա նշեց նաև, որ Հայաստանը շարունակում է հետամուտ լինել Սլովակիայից Ադրբեջան սպառազինությունների ապօրինի փոխանցման խնդրին: «Հայկական կողմն այդ հարցը երկկողմ խողովակներից բացի բարձրացրել է նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում՝ նկատի ունենալով, որ Սլովակիան նախագահելու է ԵԱՀԿ-ում»,- ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:

Armenia has proposed OSCE’s Kasprzyk office to hold monitoring at Nakhijevan section of Azerbaijan border
Armenia attaches importance to monitoring of ceasefire regime by the office of OSCE Personal Representative of the Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk’s office at the Armenian-Azerbaijani border’s Nakhijevan section, Armenian foreign ministry spokesperson Tigran Balayan told a press conference today.
STEPANAKERT, JULY 31, ARTSAKHPRESS: Balayan says it could act as a restraining factor against Azerbaijan’s possible adventurism.
“Taking into account the provocative steps taken by Azerbaijan in this section in the recent period, the Armenian side has regularly addressed Kasprzyk’s office with a proposal to organize a monitoring, however until now Azerbaijan has not given agreement for organizing it. The Armenian side continues negotiations with the office in this direction,” Balayan said.
He also mentioned that Armenia continues following the issue of Slovakia’s illegal supply of weapons to Azerbaijan. “In addition to bilateral channels, the Armenian side has raised this issue in OSCE circles also, taking into account that Slovakia will chair in the OSCE,” he said.