Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հենրիխ Պողոսյանի հարթաքանդակի բացման արարողություն
Այսօր Ստեփանակերտի Հակոբ Հակոբյան 46 հասցեում տեղի է ունեցել խորհրդային պետական, քաղաքական գործիչ, ԼՂԻՄ մարզկոմի առաջին քարտուղար, ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր Հենրիխ Պողոսյանի հիշատակին կառուցված հարթաքանդակի բացման հանդիսավոր արարողություն:
Ստեփանակերտում   տեղի  է  ունեցել   Հենրիխ  Պողոսյանի  հարթաքանդակի    բացման  արարողություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հարթաքանդակի   բացման    պատիվը   տրվել  է   Հենրիխ Պողոսյանի  քրոջը՝  Էլմիրա Պողոսյանին    և  արվեստագետ,  քանդակի  հեղինակ     Ալբերտ  Հարությունյանին:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝    միջոցառմանը  բացման   խոսքով  հանդես  է  եկել  ԱՀ   գրողների  միության  նախագահ  Վարդան  Հակոբյանը:
Նրա  խոսքով՝   հարթաքանդակը հարգանքի  տուրք  է      անվանի  քաղաքական  գործիչ, արցախյան   շարժման  մեծ  երեխտավոր   Հ. Պողոսյանի  վառ   հիշատակին:
Բնութագրելով   Հ.  Պողոսյանին՝    Վ. Հակոբյանն  առանձնացրել  է    նրա  սկզբունքայնությունը,   բարձր  ինտելեկտը  և    ժողովրդավարությունը:
«Հ.  Պողոսյանը  մեծ   ժողովրդականություն  և  սեր  էր    վայելում   արցախահայության   շրջանում. ժողովուրդն  անթաքույց  հպարտությամբ  ու  սիրով  էր  վերաբերվում  նրան: Պետական  մարմիններում  նա  ներկայացրել  է   արցախահայությանը: Հ.  Պողոսյանին  ճանաչողները   միշտ  էլ   բարի   հիշողություններով  և  անմնացորդ   սիրով  են    խոսում   նրա  մասին»,-մասնավորապես   ասել  է  Վ. Հակոբյանը:
Ելույթներով   հանդես  են  եկել   նաև   Հենրիխ  Պողոսյանի    գործընկերները  և   մտերիմները, ովքեր   բարձր  են  գնահատել   նրա     մարդկային  կերպարը՝  ամբողջացնելով  նրա  մարդկային  նկարագիրը: Հ. Պողոսյանը  արցախահայության  համար   բախտորոշ   ու   ծանր    ժամանակներում  ստանձնելով  ԼՂԻՄ  մարզկոմի  առաջին  քարտուղարի   պարտականությունները,  և     մտահոգված  լինելով  հայ  ժողովրդի    ճակատագրով՝    արել  է  իրենից  կախված  ամեն  ինչ.   հակազդելով Բաքվի հակահայկական  հարձակումներին    նա  միջազգային  հանրությանը հնարավորինս   կարողացել  է  հասու     դարձնել  Արցախի  հարցը:
Միջոցառռմանը  ներկա  էին  ԱՀ  Ազգային  Ժողովի  նախագահ  Աշոտ  Ղուլյանը, ԱՀ  նախագահի   աշխատակազմի  ղեկավար   Մարատ Մուսայելյանը,  Ստեփանակերտի  քաղաքապետ  Սուրեն   Գրիգորյանը, Հ. Պողոսյանի   հարազատները, ընկերները, մետրիմները,  ստեփանակերտցիներ և  այլք:
Նշենք, որ   Հենրիխ  Անդրեյի  Պողոսյանը ծնվել է 1931 թվականին Ստեփանակերտում: 1955 թվականին ավարտել է Մոսկվայի գյուղատնտեսական մեխանիզացիայի և էլեկտրաֆիկացիայի ինստիտուտը: 1955-1971 թվականներին ԼՂԻՄ-ում զբաղեցրել է տարբեր պատասխանատու պաշտոններ, 1971-1974 թվականներին եղել է Ստեփանակերտի քաղգործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ, միաժամանակ՝ ագրոարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ: 1988 թվականի փետրվարին ընտրվել է կոմկուսի ԼՂԻՄ մարզկոմի առաջին քարտուղար, 1989 թվականից՝ ԼՂ Ազգային խորհրդի անդամ: ԽՍՀՄ ԳԽ նախագահության ԼՂ-ին նվիրված 1988 թվականի հուլիսի 18-ի նիստում հիմնավորել է Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում ԼՂԻՄ-ի մնալու անհնարինությունը. իր ղեկավարման ընթացքում քայլեր է ձեռնարկել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Մահացել  է  2000  թվականի  հունվարի  30-ին  Մոսկվայում:

В Степанакерте состоялась церемония открытия барельефа в честь Генриха Погосяна
2 августа в Степанакерте на улице Акопа Акопяна состоялась торжественная церемония открытия барельефа в память о советском государственном, политическом деятеле, первом секретаре Нагорно-Карабахского обкома КПСС, народном депутате СССР Генрихе Погосяне.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 августа, АРЦАХПРЕСС - Честь церемонии открытия была предоставлена ​​сестре Генриха Погосяна Эльмире Погосян и искусствоведу, скульптору Альберту Арутюняну.
Как сообщает «Арцахпресс», на открытии мероприятия выступил председатель Союза писателей Республики Арцах Вардан Акопян.
По его словам, барельеф – это дань уважения и памяти видному политическому деятелю, великому союзнику арцахского движения Г. Погосяну.
Характеризуя Г. Погосяна, В. Акопян выделил его принципиальность, высокий интеллект и демократию.
«Г. Погосян пользовался большой популярностью и любовью среди армян Арцаха. Люди относились к нему с открытой гордостью и любовью. Он представлял армян Арцаха в государственных органах. Те, кто знают Г Погосяна, всегда отзываются о нем хорошо и с любовью», - в частности сказал В. Акопян.
На мероприятии выступили также коллеги и друзья Генриха Погосяна, которые высоко оценили его гуманный образ. Г. Погосян взял на себя обязанности первого секретаря Нагорно-Карабахской автономной области в трудные и тяжелые времена для Арцаха и беспокоясь за судьбу армянского народа, он сделал все, что в его силах.  Противодействуя антиармянским нападениям Баку, он, насколько это было возможно, смог донести до международного сообщества суть карабахского вопроса.
В мероприятии приняли участие председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян, руководитель аппарата Президента АР Марат Мусаелян, мэр Степанакерта Сурен Григорян, родственники Г. Погосяна, друзья, жители Степанакерта и другие.
Отметим, что Генрих Погосян родился в 1931 году в Степанакерте. В 1955 году окончил Московский институт механизации и электрификации сельского хозяйства. С 1955 по 1971 занимал различные ответственные должности в НКР. С 1971 по 1974 год он был первым заместителем председателя Степанакертского горисполкома, одновременно, будучи председателем Комитета по аграрной промышленности. В 1988-1991 гг. был первым секретарем Нагорно-Карабахского областного комитета партии. В 1989 г. избран депутатом Верховного Совета СССР. Во время его руководства он предпринял шаги по мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы. Он умер 30 января 2000 года в Москве.