Երևանում մենք ի՞նչ կպահպանենք, եթե Արցախում հանձնենք դիրքերը. Գագիկ Բաղունց
ԱՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Շարժում 88» խմբակցության անդամ Գագիկ Բաղունցն անդրադարձել է վերջին շրջանում տարբեր քաղաքական գործիչների, քաղաքագետների, սոցիալական ցանցերի ակտիվ օգտատերերի կողմից Արցախի տարածքային զիջումների մասին արված հայտարարություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Նախ ուզում եմ հիշեցնել քառորդ դարի վաղեմության իրավիճակը, երբ մեզ ստիպում էին նահանջել՝ փիլիսոփայելով «Эмоции и разум» թեմայով կամ ճակատագրական ու ողբերգական հետևանքների սպառնալիքով այն ամենի համար, ինչ մենք մտածել էինք: Այն ժամանակ մենք դիմակայեցինք՝ անկախ ամեն ինչից:
Այսօր մենք հնարավորություն ունենք նման ճնշումներին դիմակայել շատ ավելի ամուր դիրքերից: Ինձ թույլ տամ մեջբերել Ճապոնիայի Վարչապետ Նաոտո Կանային, որը 2011թ. տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից անմիջապես հետո իր ազգին ուղղված դիմումով է հանդես եկել և ասել. «Մենք կդիմակայենք: Ճակատագիրը մեզ տվել է նոր և ավելի կատարյալ հայրենիք կառուցելու հնարավորություն»:
Հանուն մեր զոհվածների հիշատակի, հանուն մեր զավակների ապագայի՝ մենք նույնպես պարտավոր ենք դիմագրավել: Քանզի Երևանում մենք ի՞նչ կպահպանենք, եթե Արցախում հանձնենք դիրքերը: Եվ հարցն այն չէ՝ 40, թե 30 հազար քառակուսի կմ կմնա հայությանը, այլ այն, թե ինչպիսի ազգային գաղափարի վրա մենք կշարունակենք կերտել մեր հայկական պետականությունը կամ էլ դաստիրակել մեր ապագա սերնդին, երբ անկախ, իրեն պաշտպանելու ունակ երկիր կառուցելու կարևորագույն գաղափարը մենք ինքներս խեղդեցինք՝ փոխարինելով այն, մեծ հաշվով, մի խումբ օլիգարխների նյութական բարիքներով:
Եվ կրկին՝ տարածքների մասին: Չգիտեմ, թե ում թեթև ձեռքով ապրիլյան պատերազմում կորցրած ԼՂՀ տարածքի 8 քառ.կմ-ը գնահատվեց որպես ռազմավարական նշանակություն չունեցող 800 հեկտար: Նախ 800 հեկտարի մասով: Ստիպված եմ ճշտել, որ հեկտարը, ըստ սահմանման, արտահամակարգային չափման միավոր է, որն օգտագործվում է միայն գյուղատնտեսության կամ անտառատնտեսության ոլորտներում: Ըստ երևույթին, այդ ոլորտում մասնագիտացված որոշ անձերի գիտակցության մեջ մեր հայրենիքի տարածքն ընկալվում է միայն այդ ենթատեքստում: Չեմ բացառում, որ այդ մարդիկ, որոնցից մի մասը անցած պատերազմում հերոսաբար ազատագրել և պաշտպանել է մեր եղբայրերի արյամբ սրբացած այս հողերը, գերազանց հասկանում է նրա իսկական գինը: Եվ այդ պատճառով անթույլատրելի եմ համարում բազմազան դատողությունները ռազմավարական նշանակություն չունեցող հողերի մասին: Ու չպետք է փորձել խաղողը խակ ներկայացնել: Պարզապես պետք է ազնվություն և համարձակություն ունենալ խոստովանելու մեր բոլորի ընդհանուր բացթողումը և անել ամեն ինչ՝ այն շտկելու համար: Նման դատողությունները թուլացնում են ոչ միայն մեր զինվորների ոգին, պատրաստ, ինչպես ցույց տվեցին ապրիլյան իրադարձությունները, կյանքի գնով պաշտպանել իրենց վստահված պետական սահմանի տվյալ հատվածը, այլ նաև ազգի մոտ վերջապես ի հայտ եկած՝ բնակության տարածքի զգացումը և ընկալումը՝ որպես պատմական հայրենիք:
Քաղաքակրթության պատմությունը համոզում է, որ կենսունակ են և զարգանում են այն ազգերը, որոնց համար առանձին անձանց կյանքից առավել բարձրագույն գերակայություն է համարվում Հայրենիքը:
Այսօր որոշ քաղաքական գործիչներ և վերլուծաբաններ իրավիճակը գնահատում են այսպես. Արցախը կանգնած է ընտրության առջև՝ Մադրիդյան (կամ նմանատիպ) սկզբունքներով զիջումներ, որոնք շղթայական ռեակցիայով կպայթեցնեն մեր պաշտպանական համակարգն ու պետականությունը, կամ՝ պատերազմ: Բարձր եմ գնահատում մեր երկու պետությունների ղեկավարների 24 տարվա խաղաղության պահպանման ջանքերն արտաքին մշտական ճնշման և չընդհատվող սադրանքների ու դիվերսիաների պայմաններում: Բայց չի կարելի խաղաղության հասնել ամեն գնով: Դրանք, արտահայտվելով բժշկական լեզվով, կյանքի հետ անհամատեղելի հաշմություններ են:
Հայտնի արտահայտությունը «Խաղաղություն ես ուզում՝ պատրաստվիր պատերազմի» ակնհայտ ճշմարտություն է: Հատկապես նման պատրաստակամությունն է Իսրայելի վարչապետին թույլ տվել վերջերս հայտարարել, որ Իսրայելը երբեք չի զիջի Գոլանի բարձունքները:
Մեր կազմակերպվածության աստիճանից և հոգևոր, մտավոր, նյութական և ֆինանսական միջոցների ծայրահեղ մոբիլիզացումից է կախված, թե ինչ կորուստներով կամ ձերքբերումներով մենք դուրս կգանք ստեղծված դրությունից: 2016-ի ապրիլին մենք չպարտվեցինք 80-ականների զենքով, բայց սպառազինությունների մրցավազքում մեր թերացման համար ստիպված էինք վճարել մեր փառապանծ որդիների տասնյակ կյանքերով: Ավելին՝ պատերազմն արագորեն ոգու հարթությունից տեղափոխվում է բարձր տեխնոլոգիաների, ուրեմն և ֆինանսական հարթություն: Այդ իսկ պատճառով պետք է խորքային վերափոխումներ չենթադրող կեղծ դեկլարացիաներից անհապաղ անցնել պետական շինարարության մոտեցումների արմատական վերաձևափոխման: Իսկ դա ենթադրում է արդյունավետ պայքար կոռուպցիայի և ստվերային տնտեսության դեմ հանգամանորեն մշակված հակամենաշնորհային քաղաքականություն, բանակի վերազինման բոլոր հնարավորությունների լիարժեք օգտագործում, պահեստազորի ամենաօպտիմալ կազմակերպման մշակում և այլն:
Եվ դա պետք է դառնա բոլորի և յուրաքանչյուրի գործը՝ սկսած դիրքում կանգնած 18 տարեկան նորակոչիկից մինչև երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը»,- ասված  է  Գ. Բաղունցի խոսքում:

Что будет в Ереване, если мы сдадим позиции в Арцахе? Гагик Багунц
Депутат НС Республики Арцах, член партии "Движение-88" Гагик Багунц коснулся недавних заявлений различных политиков, политологов, активных пользователей социальных сетей о территориальных уступках Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 августа, АРЦАХПРЕСС - "Прежде всего, хотелось бы вспомнить ситуацию четвертьвековой давности, когда нас заставляли отступить философствованиями на тему “ Эмоции и Разум” или угрозами фатальных и трагических последствий того, что мы задумали.
Сегодня мы имеем возможность противостоять всем подобным давлениям с гораздо более прочных позиций. Позволю себе процитировать японского Премьера Наото Кана, который сразу после разрушительного землетрясения в 2011 году выступил с обращением к нации: ,,Мы выстоим! Судьба преподнесла нам шанс начать строить новую, более совершенную Японию” .
Во имя памяти наших павших соотечественников, во имя будущего наших детей мы тоже обязаны выстоять. Ибо что мы сохраним в Ереване, если сдадим позиции в Арцахе? И вопрос не в том, 40 или 30 тыс.кв.км останется у нас. Вопрос в том, на какой национальной идее мы будем строить армянскую государственность или воспитывать своих детей, когда наиглавнейшую идею создания независимой, умеющей себя защитить Родины мы сами же и задушили, разменяв, по большому счету, на материальные блага кучки олигархов.
И еще о территориях. С чьей-то легкой руки потерянные в ходе апрельских боев 8 кв.км территории НКР были оценены в 800 га и как не имеющие стратегического значения. Вынужден уточнить, что гектар, по определению – это внесистемная единица измерения площади, применяемая в сельском или лесном хозяйстве. Видимо, в сознании некоторых личностей территория нашей Родины воспринимается уже только в таком контексте. Не сомневаюсь, что эти люди, часть которых на прошлой войне героически освобождала и защищала эту, окропленную кровью наших братьев, землю, прекрасно осознает ее истинную цену. И потому считаю недопустимым всевозможные рассуждения о стратегически не важных территориях. Не надо пытаться выставлять ,,виноград неспелым’’, просто надо иметь честность и смелость признать нашу общую недоработку. Это подрывает не только дух наших солдат, готовых, как показали апрельские события, ценою жизни защитить вверенный им участок госграницы, но и появившееся впервые за довольно длительный исторический этап ощущение и восприятие территории проживания как исторической Родины, которую можно и нужно защитить ценою даже жизни.
История мировой цивилизации убедительно доказала, что выживают и развиваются те нации, высшим приоритетом которых превыше жизни отдельных индивидов считается Родина. Сегодня многие политические деятели и аналитики оценивают ситуацию так: Арцах стоит перед выбором – или уступки, предполагаемые Мадридскими принципами ( или аналогичными им проектами ), которые подобно цепной реакции взорвут нашу оборонную доктрину и государственность, или война. Высоко ценю усилия руководства двух наших государств по сохранению мира за последние 24 года при наличии перманентного внешнего давления и непрекращающихся провокаций и диверсий. Но… не мира любой ценой. Это – выражаясь медицинской терминологией - ,, увечья, несовместимые с жизнью’’.
Очевидная истина: ,, хочешь мира – готовься к войне’’. Именно подобная позиция и подобная готовность позволила Премьер-Министру Израиля об’явить, что Израиль никогда не отступит с Голанских высот.
От степени организованности, предельной мобилизации духовных, интеллектуальных и финансово-материальных ресурсов зависит, с какими потерями или приобретениями мы выйдем из создавшейся ситуации. В апреле 16-ого мы смогли не проиграть оружием 80-х годов, но за отставание в гонке вооружений вынуждены были доплатить десятками жизней наших доблестных сыновей. Более того, война очень быстро переходит из плоскости духа в плоскость высокотехнологическую, а значит и финансоемкую. И потому надо незамедлительно перейти от не предполагающих глубинных преобразований псевдодеклараций к фундаментальному переформатированию подходов государственного строительства. Это, в первую очередь, - эффективная борьба с коррупцией и теневой экономикой, тщательно продуманная антимонопольная политика, полноценное использование всех возможностей по перевооружению армии, поиск наиболее оптимальной формы организации резервной армии и многое другое.
Это должно стать делом всех и каждого, начиная со стоящего на посту 18-летнего новобранца и кончая высшим руководством страны", - сказал Гагик Багунц, депутат НС АР.