Ստեփանակերտում կայացել է արձակագիր Լևոն Ադյանի մասին պատմվող վավերագրական ֆիլմի շնորհանդես
Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն Սինեմա» կինոդահլիճում տեղի է ունեցել Սանկտ-Պետերբուրգում բնակվող արմատներով արցախցի արձակագիր, թարգմանիչ, հրապարակախոս, հասարակական գործիչ Լևոն Ադյանի մասին պատմվող վավերագրական ֆիլմի շնորհանդես՝ նվիրված ծննդյան 78-ամյակին:
Ստեփանակերտում   կայացել  է   արձակագիր   Լևոն  Ադյանի   մասին   պատմվող   վավերագրական  ֆիլմի  շնորհանդես
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆիլմում    ներկայացվում  է   Լևոն  Ադյան   մարդու  կերպարը, նրա   գործունեությունը,  գրական   անդաստանում   իր   դերն  ու  նշանակությունը. այս  մասին ներկայացրել  են   գրողի    հարազատները, գրչընկերները, մտերիմները, նրա   արձակի  երկրպագուները, Սանկտ-Պետերբուրգում բնակվող    հայեր:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում  ԱՄՆ-ում ապրող   ֆիլմի   պրոդյուսեր  Նելլի  Ավակովան ասել  է, որ  նկարահանումներն   իրականացվել  են Արցախում, Սանկտ-Պետերբուրգում  և  Ամերիկայում. նկարահանումները տևել  են  գրեթե   մեկ  տարի:
Պրոդյուսերի   խոսքով՝     ֆիլմը  նկարահանել  են   ռուսերենով՝  նպատակ  ունենալով   այն   ավելի   լայն   լսարանների   ներկայացնել: Յուրաքանչյուր     ոք,  տեսնելով  այս  ֆիլմը,    կճանաչի    արցախցի  մեծ  արձակագիր  Լ.  Ադյան  մարդ-քաղաքացուն   և,  անշուշտ,  կուզենա  ընթերցել   նրա   ստեղծագործությունները:
«Մինչ   Լ.  Ադյանին   ճանաչելը,   ես   այնքան  էլ  կապված   չէի  իմ  հայրենի  Արցախի  հետ:   Նրա  հետ   մտերմությունը    ինձ  համար   կապող  կամուրջ    դարձավ: Նրա   ստեղծագործությունների  մեջ   ես  հայտնաբերեցի ու    ճանաչեցի   իմ  հայրենիքը:  Ամեն  տարի  Լոս-Անջելեսից   գալիս  եմ  Արցախ, այցելում  զինվորներին, սերս  ու  կարոտս  առնում  հայրենիքից և  նոր    լիցք  ստացած  վերադառնում»,-ավելացրել  է  Ն.  Ավակովան  և  նշել, որ   ինքը    պատիվ  է  ունեցել  Լ. Ադյանի  մի   շարք  գրքեր   թարգմանել  ռուսերեն:
Նա  տեղեկացրել է, որ    գրքի երկրորդ  շնորհանդեսը  տեղի  է  ունենալու   Երևանում՝  օգոստոսի  9-ին, որից  հետո  այն  կկազմակերպեն նաև   Սանկտ-Պետերբուրգում:
Լևոն   Ադյանի  խոսքով՝   ամեն  անգամ   հայրենիք վերադառնալուց    ինքը  ֆիզիկապես  և  հոգեպես  ավելի  է  առույգանում, մի  տեսակ  էլ  կարծես  երիտասարդանում  է:
Խոսելով   առաջիկա  իր     ծրագրերի  մասին՝  արձակագիրն  ասել է, որ  այժմ     աշխատում   է  իր    նոր  վիպակի  վրա:  Այնտեղ  ինքը  ներկայացնում  է Արցախի  կյանքը   պատերազմի տարիներից  ցայսօր:
«Ափսոսում  եմ, որ   Բաքվում իմ  բազմաթիվ    ստեղծագործությունները   ոչնչացրել  են:   Իմ  մեծածավալ  վեպերից  մեկը վերջերս  Մոսկվայի   արխիվներից   եմ գտել, որը  ժամանակին  տպագրվել  էր  ռուսական   հրատարակչություններում, այժմ  Նելլի  Ավակովան  այն   ևս   թարգմանում  է: Նշեմ, որ  «Հեռացող  եզերք»  վեպը  թարգմանվում  է  արաբերեն  և  անգլերեն, ինչպես  նաև   ԱՄՆ-ում   այդ  վեպի  հիման  վրա  նկարահանվում  է   գեղարվեստական  ֆիլմ»,-նշել  է   արձակագիրը:
Գրող, լրագրող     Միքայել  Հաջյանը   խոսելով    Լ.  Ադյան  մարդու  և   գրողի մասին,   ասել է, որ  իր   համար   պատիվ  է   ունենալ   նրա  պես   50  տարվա    մտերիմ  ընկեր:
Մ. Հաջյանը  նշել է, որ    ինքը  հպարտ է, որ   գրողի   «Հեռացող   եզերք»   վեպն  առաջին անգամ  խմբագրել   և     հրատարակել   է  Ստեփանակերտում:
««Հեռացող   եզերք»   վեպն  Ադրբեջանում  տեղի  ունեցած     Հայոց  ցեղասպանության  մասին առաջին   մեծածավալ      վավերագրական   փաստերով  գեղարվեստական  գործն  է:  Ի  սկզբանե նվիրված  լինելով  արցախյան  դատին  Լ. Ադյանը  շարունակում  է  հավատարիմ   մնալ  իր  դավանած   սկզբունքներին: Սխալված   չենք  լինի  ասելու, որ  Լ.  Ադյանն  արդեն   իր  հաստատոուն   տեղն   է նվաճել   հայ  գրական աշխարհում»,-մասնավորապես   ավելացրել  է  Մ. Հաջյանը:
Ֆիլմի   շնորհանդեսին  ներկա   էին    ԱՀ  գրողների  միության  անդամներ, գրողի  հարազատներ, մտերիմներ  և   այլք:

В Степанакерте состоялась презентация документального фильма о писателе Левоне Адяне
В кинотеатре Степанакерта «Vallex Garden Cinema» состоялась презентация документального фильма в честь 78-й годовщины со дня рождения писателя, переводчика, публициста и общественного деятеля, Левона Адяна, который на данный момент проживает в Санкт-Петербурге, но имеет арцахские корни.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 августа, АРЦАХПРЕСС - В фильме представлен образ писателя, его деятельность, роль и место в литературе. Об этом рассказали родные Левона Адяна, его знакомые писатели, близкие друзья, поклонники его прозы, живущие в Санкт-Петербурге армяне.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Нелли Авакова, продюсер фильма, проживающая в США, сказала, что съемки проходили в Арцахе, Санкт-Петербурге и Америке. Съемки продолжались почти год.
По словам продюсера, фильм был снят на русском языке, с целью представить его более широкой аудитории. Каждый, кто увидит это фильм, сможет узнать великого писателя и человека-гражданина Арцаха Л. Адяна, и конечно же, захочет прочесть его произведения.
«До моего знакомства с Л. Адяном, я не особо была связана с моим Арцахом. Дружба с ним стала для меня своеобразным мостом, связывающим меня с моей родной землей. В его работах я узнала и приняла свою родину. Каждый год я приезжаю из Лос-Анджелеса в Арцах, посещаю солдат, восполняю свою тоску и любовь к родине и с новыми силами возвращаюсь обратно», - добавила Н. Авакова, и отметила, что имела честь перевести несколько книг с Л. Адяном на русский язык.
Она сообщил, что вторая презентация книги состоится в Ереване 9 августа, после чего она также будет организована в Санкт-Петербурге.
По словам Левона Адяна, каждый раз, когда он возвращается на родину, он физически и психологически становится более оживленным, даже, можно сказать, немного молодеет.
Говоря о своих планах на будущее, прозаик сказал, что сейчас он работает над своим новым романом. В нем он представит жизнь Арцаха, со времен войны и по сей день.
«Мне жаль, что многие мои работы были уничтожены в Баку. Один из моих величайших романов недавно найденный в московских архивах, был опубликован в российских издательствах, теперь Нелли Авакова также переводит его. Отметим, что роман «Отдаляющийся берег» переведен на арабский и английский языки, а также в США будет снят художественный фильм, основанный на основе этого романа», - сказал прозаик.
Писатель и журналист Микаел Гаджян, говоря о человеке и писателе Левоне Адяне, отметил, что для него честь иметь на протяжении 50 лет такого друга как Левон.
На презентации присутствовали члены Союза писателей Республики Арцах, родственники писателя, близкие друзья и другие.