Պետնախարար Մարտիրոսյանը Շահումյանի շրջանում ծանոթացել է իրականացվող մի շարք ծրագրերի ընթացքին և անցկացրել աշխատանքային խորհրդակցություն
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը օգոստոսի 4-ին այցելել է Շահումյանի շրջան, ծանոթացել տեղում իրականցվող մի շարք ծրագրերի ընթացիկ աշխատանքներին և համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ անցկացրել աշխատանքային խորհրդակցություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ Շահումյանի շրջվարչակազմի նորանշանակ ղեկավար Գագիկ Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ պետական նախարարը նախ ծանոթացել է Չարեկտար համայնքում պետբյուջեի միջոցներով կառուցվող դպրոցական շենքի և խմելու ջրի ապահովման համար ջրատարի աշխատանքներին: Պետնախարարը կարևորել է երկու ծրագրերի առաջնահերթությունը և հանձնարարել պատասխանատուներին ավելի հետևողական լինել աշխատանքներն ըստ սահմանված ժամանակացույցի և որակով ավարտելու համար:
Այնուհետև պետնախարար Մարտիրոսյանը այցելել է Լև գետի վրակառուցված, «Արցախ ՀԷԿ» ընկերությանը պատկանող «Լև-1» ՀԷԿ, որի շահագործումը նախատեսվում է այս տարվա աշնանը: Պետնախարարը ծանոթացել է եվրոպական առաջատար տեխնոլոգիաներով զինված ՀԷԿ-ի հզորությանը՝ ընդգծելով վերականգնվող էներգիայի կարևորությունը Արցախի տնտեսության զարգացման գործում:
Հագեցած օրակարգի հաջորդ կանգառը Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու վրա գտնվող «Խարխափուտ» հսկիչ կետն էր, որտեղով իրականացվող ապրանքաշրջանառությունը վերջին ամիսներին գերակշռող ծավալ է ապահովում: Գ. Մարտիրոսյանը նախ ծանոթացել է մատուցվող ծառայությունների որակին, պատասխանատուներից հետաքրքրվել առկա խնդիրներով, ապա շրջայց կատարել տարածքում:
Պետնախարարի խոսքով՝ անհրաժեշտ է, որպեսզի թե՛ մատուցվող ծառայությունները և թե՛ առաջիկայում հսկիչ կետի համար նախատեսվող ենթակառուցվածքները համապատասխանեն արդի չափանիշներին և անհարկի խնդիրներ չառաջացնեն ինչպես տնտեսվարողների, այնպես էլ ուղևորների համար: Հատկապես զբոսաշրջիկներն ու Արցախ առաջին անգամայցելող մեր հայրենակիցներն, ըստ պետնախարարի, առաջին տպավորությունը ստանում են հսկիչ կետում, և շատ կարևոր է, որ այն միայն դրական լինի: Տեղում մի շարք հանձնարարականներ տալուց հետո հետոպետնախարարն ուևորվել է Քարվաճառ քաղաքը Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղուն կապող ռազմավարական նշանակության նոր ճանապարհատվածի բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին ծանոթանալու: Գ. Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ Արցախի իշխանությունները հատուկ կարևորություն են տալիսնոր մայրուղու շուտափույթ  շահագործմանը և հավաստիացրել, որ որևէ խոչընդոտ չի լինելու ծրագրի իրականացման համար:
Քարվաճառ քաղաքում պետական նախարարն այցելել է «Արի» ծրագրով նախատեսվող բնակելի թաղամասի համար հատկացված տարածքվարչակազմի ղեկավարի հետ տեղում քննարկել հայրենադարձության ծրագրի արդյունավետ իրականացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, այնուհետև շրջանի համայնքների ղեկավարների և պետական մարմինների ստորաբաժանումների ղեկավարների մասնակցությամբ անցկացրել աշխատանքային խորհրդակցություն:
Գ. Մարտիրոսյանը նշել է, որ Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու կառուցմանապա և Քարվաճառ քաղաքը նոր ճանապարհով այդ մայրուղու հետ կապելուծրագրերը կառավարությունը դիտարկում է շրջանի զարգացման համատեքստում: «Այդ առումով արդեն տեսանելի են առաջին արդյունքներըքանի որ հանրապետության այս հատվածով շարժը անհամեմատ մեծացել էՀամոզված եմ՝ նոր աշխատատեղերի բացման առումով կարևոր դերակատարություն են ունենալու շրջանում կառուցվող հիդրոէլեկտրակայանները: Սակայն այսքանով պետական աջակցությունը չի սահմանափակվելու, և առաջիկա տարիներին պետական և բարեգործական ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է ավարտին հասցնել շրջանի համայնքների խմելու և, դրան զուգահեռ՝ ոռոգման ջրի խնդիրըՀայրենադարձության ծրագրի շրջանակում ընդլանելու ենք բնակարանաշինության և շինանյութերի տրամադրման ծավալներըՈւշադրության կենտրոնում են պահվելու նաև ներհամայնքային և միջհամայնքային ճանապարհների բարեկարգման աշխատանքները»,- ասել է պետնախարարը:
Հանդիպման ընթացքում համայնքի ղեկավարները բարձրացրել են համայնքային նշանակության մի շարք այլ խնդիրներ, որոնց պետնախարարը խոստացել է անպայման անդրադառնալ: Գ. Մարտիրոսյանը հավաստիացրել է նաև, որ ներդրվելու են բոլոր հնարավոր միջոցները շրջանում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի շարունակական բարելավման և կյանքի որակի բարձարցման ուղղությամբ:

Государственный министр Мартиросян ознакомился с осуществлением ряда программ в Шаумянском районе и провел рабочее совещание
4 августа государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян посетил Шаумянский район, где на месте ознакомился с текущей работой ряда программ и провел рабочее совещание c участием руководителей общин.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 августа, АРЦАХПРЕСС – Вначале новоназначенный глава администрации Шаумяна Гагик Мартиросян ознакомил госминистра со строительством школьного здания и системы питьевого водоснабжения в общине Чаректар на средства госбюджета. Государственный министр подчеркнул приоритет обеих программ и поручил ответственным лицам быть более последовательными, для своевременного и качественного завершения работ по установленному графику.
Затем государственный министр Мартиросян посетил гидроэлектростанцию «Лев-1» на реке Лев, принадлежащую Арцах-ГЭС, начало эксплуатации которой намечено на осень этого года. Министр ознакомился с мощью гидроэлектростанции, построенную по передовым европейским технологиям, подчеркнув важность возобновляемых источников энергии в развитии экономики Арцаха.
Следующим местом на повестки дня был контрольно-пропускной пункт «Хархапут» на трассе Варденис-Мартакерт, на котором текущий товарооборот за последние месяцы принес значительную прибыль. Г. Мартиросян ознакомился с качеством предоставляемых услуг, поинтересовался у ответственных лиц о существующих проблемах, а затем провел осмотр местности.
По словам министра, необходимо, чтобы и предоставляемые услуги, и инфраструктура, запланированная для контрольно-пропускного пункта в будущем, были актуальными в соответствии с действующими стандартами и не создавали проблем, как для бизнесменов, так и для обычных людей. Согласно госминистру, прежде всего, наши туристы и соотечественники, которые впервые посещают Арцах, получают первое впечатление на контрольно-пропускном пункте, и очень важно, чтобы это мнение было положительным. После предоставления ряда рекомендаций на месте, министру было предложено ознакомиться с процессом реконструкции новой дороги стратегического значения, связывающую Карвачар с трассой Варденис-Мартакерт. Г. Мартиросян отметил, что власти Арцаха придают особое значение скорейшей эксплуатации автотрассы и заверил, что никаких препятствий для реализации проекта не будет.
В Карвачаре государственный министр посетил местность, выделенную для жилого района, предусмотренную программой «Ари», и обсудил ряд вопросов, связанных с эффективным осуществлением программы репатриации с главой администрации, а затем провел рабочую консультацию с участием руководителей общин района и руководителей подразделений государственных органов.
В ходе встречи руководители общин подняли ряд вопросов, связанных с внутренними проблемами, которые государственный министр обещал рассмотреть. Г. Мартиросян также заверил, что будут приняты все возможные меры для улучшения социально-экономической ситуации в регионе и повышения качества жизни.