«Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը թիվ 10 և 11 ընտրատարածքներում անցկացվելիք ընտրություններին որևէ թեկնածուի չի սատարելու. Արթուր Թովմասյան
«Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը սեպտեմբերի 9-ին թիվ 10 և 11 ընտրատարածքներում անցկացվելիք Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի լրացուցիչ ընտրություններին որևէ թեկնածուի չի սատարելու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Նրա խոսքով՝ նման որոշում է կայացվել, քանի որ կուսակցության համար պատգամավորական մանդատ ստանալը ինքնանպատակ չէ: «Խնդիրը նաև բարոյական կողմ ունի: 2015թ.-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն նշված ընտրատարածքներում «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը մեծամասնական ընտրակարգով թեկնածուներ չէր առաջադրել, և, հարգելով նաև գործընկեր կուսակցությունների հետ մեր փոխհարաբերությունները, մենք նման որոշում ենք կայացրել: Թեկուզ մենք որևէ թեկնածուի չենք սատարելու, բայց ակտիվ մասնակցություն ենք ունենալու, որպեսզի ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար պայմաններում և համապատասխանեն ԱՀ Սահմանադրության և «Ընտրական օրենսգրքի» պահանջներին»,- ասել է Ա. Թովմասյանը և ավելացրել, որ նշված ընտրատարածքներում «Ազատ հայրենիք» կուսակցության անդամները ազատ են իրենց ընտրության հարցում:
Նշենք, որ թիվ 10 և 11 ընտրատարածքներում ԱՀ Ազգային ժողովի մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի լրացուցիչ ընտրություններին առաջադրվել են համապատասխանաբար 10 և 11 թեկնածուներ: Նշված երկու ընտրատարածքներում կուսակցական առաջադրմամբ հանդես են գալիս երկու թեկնածուներ՝ թիվ 10-ում Հայ հեղափոխակաան դաշնակցության կողմից, իսկ թիվ 11-ում՝ Լիբերալ դեմոկրատական կուսակցությունից: Մյուս բոլոր թեկնածուներն ընտրություններին մասնակցում են ինքնաառաջադրմամբ:

Артур Товмасян: Партия «Свободная Родина» не поддержит ни одного кандидата на выборах, которые пройдут в избирательных округах 10 и 11
Партия «Свободная Родина» не поддержит ни одного кандидата на парламентских выборах в Национальное собрание АР, которые состоятся 9 сентября в избирательных округах № 10 и 11.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 августа, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил лидер фракции «Родина» партии «Свободная Родина» Артур Товмасян.
По его словам, такое решение было принято, поскольку получение депутатского мандата для партии не является самоцелью. «Проблема также имеет моральную сторону. В 2015 году партия «Свободная Родина» не выдвигала кандидатов на парламентских выборах в указанных округах, и уважая наши отношения с однопартийцами, мы приняли такое решение. И не смотря на то, что мы не будем поддерживать какого-либо кандидата, тем не менее, мы будем активно участвовать в выборах, для того, чтобы они были свободными и справедливыми и соответствовали требованиям Конституции и Избирательному кодексу Республики Арцах», - сказал А. Товмасян, добавив, что члены нашей партии абсолютно свободны в своем выборе на указанных участках.