Ծմակահողում կազմակերպվել է «DigiCamp-2018» նորարարական ճամբար (լուսանկարներ)
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնությամբ հուլիսի 31-ից օգոստոսի 10-ը Մարտակերտի շրջանի Ծմակահող գյուղում կազմակերպվել է «DigiCamp-2018» նորարարական ճամբար:
Ծմակահողում   կազմակերպվել  է    «DigiCamp-2018»   նորարարական    ճամբար (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում   «Արմաթ»  ինժեներական  լաբորատորիաների  ծրագրերի   ղեկավար,  ճամբարի  պատասխանատու  Սեդրակ  Վարդանյանն  ասել է, որ  իրենք   6-րդ  տարին  է  ինչ   կազմակերպում  են   նման    ճամբար:
Ճամբարին  10-օրյա   ժամկետով Հայաստանից  և  Արցախից   մասնակցում  են  «Արմաթ»  ինժեներական    լաբորատորիա հաճախող   14-18   տարեկան  37   աշակերտ:
Ս. Վարդանյանը նշել  է, որ   Մարտակերտի    շրջվարչակազմը  Լոռու  մարզի  հետ  փոխհամագործակցության  հուշագրի  շրջանակներում,   7-օրյա  ժամկետով,  ճամբարին  Հայաստանից  մասնակցել  են     ևս  15  երեխա:
«Հայաստանի  մի  շարք  վայրերում  կազմակերպել  ենք   «DigiCamp»  նորարարական    ճամբար, և  այս  տարի  որոշել  ենք  այն   կազմակերպել    Ծմակահողում: Վայրի   ընտրությունը   պատահական  չէ, քանի որ  այստեղ    է   ծնվել    հայ ճարտարագետ, ֆիզիկոս և գյուտարար Անդրանի  Իոսիֆյանը: Ճամբարի  ընթացքում   անց  է  կացվել  հայրենաճանաչողության  դասեր,   ճամբարակնները   ծանոթացել   են   ողջ  մնալու  արվեստի  հմտություններին: Կազմակերպել  ենք նաև արշավներ  և  էքսկուրսիաներ: ճամբարի  մասնակիցներն   այցելել  են   N  զորամաս, ծանոթացել   զինվորականների     առօրյային  և հրաձգարանում  անցել կրակային  պատրաստություն:  «DigiCamp»-ի ընթացքում  մասնակիցները  հանդիպել  և  ծանոթացել են  ոլորտի մասնագետների  հետ, լսել նրանց հաջողությունների  մասին՝  բացահայտելով առաջատար ընկերությունների հաջողության գաղտնիքները: Ճամբարականները     ձեռք  են   բերել կիրառական գիտելիքներ»,-մանրամասնել   է  Ս.  Վարդանյանը:
Ճամբարի  ընթացքում    կազմակերպվել  է   նաև բիզնես  նախագծերի  մրցույթ: Բաժանվելով     7    թիմի ճամբարի    մասնակիցները        սլայդների  միջոցով     ժյուրիի  անդամներին  են   ներկայացրել   իրենց բիզնես  նախագծերը:
ԱՀ   կրթության, գիտության  և  սպորտի  նախարար  Նարինե  Աղաբալյանի  խոսքով  էլ  Ծմակահողում     ճամբար   կազմակերպելն  ավանդական   պիտի  դառնա:
Ըստ  նրա՝       Ծմակահողում   Անդրանիկ Իոսիֆյանի    օրինակն  ապացույց  է  այն  բանի, որ  Արցախի  փոքրիկ   գյուղից   էլ    հնարավոր   է ճանապարհ   հարթել դեպի  համաշխարհային   ճանաչում:
Ն.  Աղաբալյանը   վստահություն  է   հայտնել, որ   ճամբարականներից   շատերը  հաջողությունների   կհասնեն  ոչ  միայն  հայրենիքում, այլև  արտերկրում:
Իսկ  «Արմաթ»  ինժեներական   լաբորատորիաների  հովանավորներից    «UCOM»  ընկերության  գլխավոր  տնօրեն Հայկ  Եսայանն  իր  խոսքում   ասել է, որ իրենք   ավելի  քան   170   մլն    արժողությամբ   գումար   են  ներդրել՝    «Արմաթ»  ինժեներական  լաբորատորիաներ  ստեղծելու  և  զարգացնելու  համար:
Կարևորելով    ճամբարի  անցկացումը՝  Հ.  Եսայանն   ասել է, որ   իրենք   փորձում  են  նման  ձևով   երեխաներին    մի  պահ  կտրել վիրտուալ  աշխարհից:
«Մենք      մեր  առաջ   խնդիրն  ենք դրել  դպրոցականների   մեջ   սերմանել     ինժեներական  կրթություն: Այստեղ  շատ  կարևոր  է  երեխաների  թիմային  աշխատանքը:  Փորձը    ցույց  է  տալիս, որ   թիմային  աշխատանքով  կարելի  է  հասնել  ավելի  լավ  հաջողությունների»,-նշել է   «UCOM»  ընկերության  գլխավոր  տնօրենը:
Ճամբարի  մասնակիցների  ներկայացրած    7   նախագծերն  հավանության  են  արժանացել    ժյուրիի  կողմից:
«UCOM»  ընկերության   և  ԱՀ  ԿԳՍ  նախարարության    կողմից  մրցույթի    հաղթող  թիմերն  արժանացել  են   դրամական  պարգևների:
Նախագծերի  թիմերի     ղակավարները «UCOM»  ընկերության  կողմից   ստացել  են   նաև   բջջային   հեռախոսներ, դիպլոմներ  և  նվերներ:

В Цмакаоге организовали инновационный лагерь "DigiCamp-2018" (фото)
С 31 июля по 10 августа в селе Цмакаог Мартакертского района по инициативе союза предпринимателей информационных технологий (СПИТ) был организован инновационный лагерь "DigiCamp-2018".
В Цмакаоге организовали инновационный лагерь
СТЕПАНАКЕРТ, 10 августа, АРЦАХПРЕСС - В интервью корреспонденту «Арцахпресс» Седрак Варданян, руководитель проектов инженерной лаборатории «Армат», ответственное лицо за организацию лагеря, сказал, что они организовывают подобный лагерь уже 6-й год подряд.
37 учеников из Армении и Арцаха в возрасте от 14 до 18 лет, которые посещают инженерную лабораторию «Армат», принимают участие в лагере.
С. Варданян отметил, что на 7-дневный срок в рамках договора о сотрудничестве Мартакертской администрации с Лорийской областью в лагере примут участие еще 15 детей из Армении.
«Мы организовывали инновационный лагерь "DigiCamp" в ряде мест на территории Армении, а в этом году мы решили организовать его в Цмакаоге. Выбор места был не случайным, так как здесь родился армянский инженер, физик и изобретатель Андраник Иосифян. Во время лагеря проводились патриотические занятия, дети учились выживать в палаточных условиях. Мы также организовывали различные кампании и экскурсии. Участники лагеря посетили воинскую часть, ознакомились с повседневной жизнью военных и прошли подготовку обращения с оружием на стрельбище. Во время лагеря "DigiCamp" участники встретились и познакомились со специалистами в данной сфере, узнали об их успехах на этом поприще, получив при этом практические знания», - сказал С. Варданян.
Во время лагеря также был организован конкурс на бизнес-проекты. Разделившись на команды по 7 человек, участники представили свои бизнес-проекты членам жюри при помощи слайдов.
По словам министра образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян, организация лагеря в Цмакаоге должна стать традицией.
По ее словам, пример Андраника Иосифяна из Цмакаога является доказательством того, что даже из небольшой деревни Арцаха можно стать всемирно известным человеком с большой буквы.
Н. Агабалян выразила уверенность, что многие ребята, принимающие участие в лагере, преуспеют не только на родине, но и за рубежом.
Генеральный директор UCOM и главный спонсор инженерной лаборатории "Армат" Айк Есаян сказал, что они вложили более 170 миллионов долларов в создание и развитие инженерных лабораторий "Армат".
Подчеркивая важность организации подобного лагеря, А. Есаян сказал, что они таким способом хоть на мгновение пытаются оторвать детей от виртуального мира.
«Мы поставили перед собой задачу внедрить инженерное образование среди школьников. Здесь очень важна совместная работа детей. Опыт показывает, что совместная работа может дать намного лучший результат», - сказал генеральный директор UCOM.
Жюри одобрило семь проектов, представленных участниками лагеря.
Команды, победившие в конкурсе, были удостоены денежных призов со стороны UCOM и Министерства образования и науки Республики Арцах.