Նոր ուսումնականում Արցախում կբացվեն 3 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ
Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Մարտակերտի շրջանի Ծմակահողի, Ասկերանի և Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքի դպրոցներում կբացվեն ևս 3 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ. արդյունքում Արցախը կունենա 13 լաբորատորիա:
Նոր  ուսումնականում  Արցախում  կբացվեն  3  «Արմաթ»  ինժեներական   լաբորատորիաներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում   ասել է  ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը՝  նշելով, որ  իրենց  նպատակն  է  Հայաստանն  ու  Արցախը  դարձնել  բարձր  տեխնոլոգիաների  կենտրոններ
Նրա  խոսքով՝  տեղեկատվական  տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների  արտաքին    պահանջարկը  շատ   մեծ  է, և   իրենք  փորձում  են պատրաստել     այնպիսի  մասնագետներ, որոնք  կունենան   աշխատանք   և   իրենց   գործով  օգտակար   կլինեն  հայրենի  երկրի   զարգացմանն  ու   շենացմանը:
«Մենք  պատրաստում  ենք  երեխաներ, ովքեր    հետագայում   մտածելու   են   իրենց  բիզնես   ծրագրերով  աշխատանքի համաշխարհային  շուկա    դուրս  գալու   մասին: Առաջիկայում  Մեքսիկայում  կանցկացվի  համաշխարհային ռոբոտաշինության մրցույթ, որին     ամբողջ    աշխարհից  կմասնակցի    160    թիմ:  4   մասնակից    էլ  որոշել  ենք  մենք   ուղարկել: Հուսով  ենք, որ     նրանք  կարձանագրեն    լավ  արդյունքներ՝    բարձր  պահելով    Հայաստանի  պատիվը»,-մասնավորապես  ասել է  Կ.  Վարդանյանը:

В новом учебном году в Арцахе откроются 3 новые инженерные лаборатории «Армат»
В сентябре этого года в школах общин Цмакаог Мартакертского района, Ишханадзор Кашатагского района и в Аскеранском районе будут открыты еще 3 инженерных лаборатории "Армат". В результате в Арцахе будет уже 13 лабораторий.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 августа, АРЦАХПРЕСС – Об этом в интервью корреспонденту "Арцахпресс" сказал исполнительный директор Союза предпринимателей информационных технологий (СПИТ) Карен Варданян, отметив, что их целью является сделать из Армении и Арцаха высокотехнологичные центры.
По его словам, внешний спрос на IT-специалистов очень высок, и они пытаются подготовить таких специалистов, которые будут иметь работу и будут полезны для развития и строительства своей страны.
«Мы готовим детей, которые позже будут думать о выходе на мировой рынок с их бизнес-планами. В ближайшем будущем в Мексике пройдет всемирный конкурс по робототехнике с участием 160 команд со всего мира. Мы также решили отправить 4 участников. Мы надеемся, что они получат хорошие результаты, достойно представляя честь Армении», - сказал К. Варданян.