Հադրութում կկայանա Արցախյան գինու հինգերորդ փառատոնը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում ասել է  ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը:
Նա նշել  է, որ   փառատոնի    ծրագրում  նախատեսված  է  արցախյան գինու, ինչպես   նաև գյուղատնտեսական ապրանքների տոնավաճառներ, արվեստի  գործերի  ցուցահանդես, ժամանցային հետաքրքիր միջոցառումներ, համերգ. վերջինս նախատեսվում է  կազմակերպել ժամը 15։00-ից։
Ա. Գրիգորյանի խոսքով, ի տարբերություն նախորդ տարիների, այս տարվա  փառատոնն  էլ  ավելի  հետաքրքիր  դարձնելու     համար   նախատեսվում   է  մի  շարք  նորություններ   մտցնել  ծրագրում:
«Գինու տոնավաճառը բաց է լինելու առավոտյան ժամը 10։00-20։00-ն: Փառատոնի հյուրերի և մասնակիցների տեղափոխումն ավելի հարմարավետ դարձնելու նպատակով, Ստեփանակերտից Տող և հակառակ ուղղությամբ, գործելու է ավտոբուսների հատուկ երթուղի. ավտոբուսի գինը` 1000 դրամ»,-ավելացրել  է  Ա.  Գրիգորյանը:
Արցախյան գինու փառատոնի  նպատակն է խթանել իրադարձային տուրիզմն Արցախում, հանրահռչակել Արցախի հարավային զբոսաշրջային երթուղին, ստեղծել յուրահատուկ հարթակ Արցախի ու Հայաստանի գինեգործների համար:
Արցախյան գինու փառատոնը 2014 թվականից կազմակերպվող ամենամյա համապետական միջոցառում է, որն իր հարկի տակ ընդունում է տասնյակ գինեգործների Արցախից և Հայաստանից, մշակութային բազմաբնույթ համույթների և հազարավոր հյուրերի:

В Гадруте состоится пятый винный фестиваль в Арцахе
СТЕПАНАКЕРТ, 11 августа, АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил начальник отдела туризма Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Артак Григорян.
Он отметил, что в программу фестиваля входят интересные мероприятия, включая ярмарки арцахских вин и сельскохозяйственные ярмарки, выставку произведений искусства и концерт, который планируется организовать с 15.00.
По словам А. Григоряна, в отличие от предыдущих лет, в программу предлагается внести ряд новшеств, чтобы в этом году сделать фестиваль более интересным.
«Винная ярмарка будет открыта с 10.00 до 20.00. Для того, чтобы гости и участники фестиваля чувствовали себя более комфортно, для них будут запущены автобусы по маршруту Степанакерт-Тох и в обратном направлении. Цена билета составит 1000 драм», - добавил А. Григорян.
Цель винного фестиваля в Арцахе - продвигать туризм в Арцахе, популяризировать южный туристический маршрут Арцаха, создать уникальную площадку для виноделов из Арцаха и Армении.
Фестиваль вина в Арцахе является ежегодным национальным мероприятием, организуемым с 2014 года, в котором принимают участие десятки виноделов из Арцаха и Армении, разнообразные культурные ансамбли и тысячи гостей.