Կաթիլային ոռոգման համակարգերի տեղադրման համար սահմանվել են կարևոր նախապայմաններ
Կառավարության կողմից ընդունվել է որոշում` Կաթիլային ոռոգման համակարգերի տեղադրման նոր առանձնահատկությունների և անհրաժեշտ նախապայմանների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին  նախօրեին լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Գյուղնախարարը նշել է, որ նոր առանձնահատկությունների սահմանման պատճառը հողօգտագործողների կողմից հաճախակի ներկայացվող հայտեր են, որոնք չեն համապատասխանում անհրաժեշտ կարգերին: Այդ իսկ պատճառով, Կառավարության որոշմամբ, կաթիլային ոռոգման համակարգերի տեղադրման գործընթացը կրել է էական փոփոխություններ: Սահմանվել են  կարևոր նախապայմաններ, որոնց ապահովման դեպքում է միայն հնարավոր հայտերն  հաստատել և ընթացքավորել:
«Ներկայացվող հայտերը անհրաժեշտ է հստակ ձևակերպված լինեն տվյալ հողատարածքում այգեգործական գործունեություն ծավալող հայտատուի անունով: Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է, որ համապատասխան  տարածքը ապահովված լինի ոռոգման համար նախատեսված անհրաժեշտ քանակի ջրով: Բացի այդ, տարածքը պետք է համապատասխանի տվյալ պտղատեսակի համար նախատեսված առանձնահատկություններին»,- նշել է Ժ. Միրզոյանը, ընդգծելով, որ ծայրահեղ անհրաժեշտ է նշված պայմանների առկայությունը, այլապես կաթիլային ոռոգման համակարգի միջոցով գյուղատնտեսության զարգացումն անհեռանկարային կլինի:
Գյուղնախարարը հայտնել է, որ սահմանվել է նաև պետական աջակցության առավելագույն սահմանաչափը՝ 1 հեկտարի համար 1.5 միլիոն դրամ, որի 50 տոկոսը տրվում է փոխառությամբ, իսկ մյուս մասը՝ որպես դրամաշնորհ: Տվյալ սահմանաչափը գերազանցելու դեպքում լրացուցիչ  վճարները կատարվում են հայտատուի կողմից:

Существуют важные предпосылки для установки систем капельного орошения
Правительство приняло решение о новых особенностях установки систем капельного орошения и необходимых предпосылках.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 августа, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент «Арцахпресс», об этом на пресс-конференции сообщил министр сельского хозяйства Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
Министр сельского хозяйства отметил, что причиной установки новых систем является частые запросы от землепользователей, которые не отвечают требуемым критериям. По этой причине решение правительства по установке систем капельного орошения претерпело значительные изменения. Существуют важные предпосылки, лишь в случае обеспечения которых, возможно будет утвердить и обработать данные заявки.
«Поданные заявки должны быть четко сформулированы от имени заявителя, занимающегося садоводческой деятельностью на этой земле. Во-вторых, необходимо, чтобы в соответствующей области было обеспечено необходимое количество воды для орошения. Кроме того, площадь должна соответствовать особенностям данного продукта», - отметил Ж. Мирзоян, подчеркнув крайнюю необходимость наличия вышеупомянутых условий, иначе развитие сельского хозяйства посредством системы капельного орошения будет бесперспективным.
Министр сельского хозяйства заявил, что максимальный предел государственной поддержки был установлен в размере 1,5 млн. драм на гектар земли, из которых 50% было предоставлено в качестве кредита, а другая часть в виде гранта. В случае превышения этого лимита с заявителя будут взиматься дополнительные средства.