Չի կարող հակամարտության գլխավոր կողմը հեռացված կամ մի կողմ քաշված լինել բանակցությունների սեղանից. Աշոտ Ղուլյան
Արցախի Հանրապետության բանակցությունների չմասնակցելը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում գնալ կարգավորման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում խոսելով Արցախի Հանրապետության բանակցային գործընթացին մասնակցելու վերաբերյալ, նման տեսակետ հայտնեց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Բանակցային գործընթացում ցավոք ոչ այնքան լավ ժամանակներ են այս պահին: Մեզ մոտ փակուղային իրավիճակ է և շատ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ լրացուցիչ իմպուլսներով կարելի է խթանել բանակցային գործընթացը: Մենք երկու հիմնական խնդիր ունենք, որոնցից մեկը խորքային է՝ բանակցային գործընթացում շատ վաղուց խախտվել է ձևաչափը: 1997-1998 թվականներից հետո բանակցային ձևաչափն աղճատված է, այսինքն Արցախի Հանրապետությունը չի մասնակցում բանակցություններին: Դրանից հետո բանակցություններն ընդհանրապես փոխել են իրենց ընդհանուր կառուցվածքը և, եթե մինչև այդ բանակցություններ տեղի են ունեցել ակտիվ երկխոսության ճանապարհով, ապա այսօր ամեն ինչ փոխվել է` անցել են մաքոքային դիվանագիտության, այսինքն` միջնորդներն են այցելում բոլոր կողմերին»,- նշեց Ղուլյանը:
Նա առանձնացրեց նաև մեկ այլ խնդիր, որը բանակցային գործընթացը չի խթանում, այն է` ամեն անգամ Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ կառուցակարգեր մտածել, որտեղ կոնֆլիկտը երևում է որպես հայ-ադրբեջանական: «Հենց այս պատճառաբանությամբ է, որ Ադրբեջանը փորձում է կոնֆլիկտի սրացումներ ձեռնարկել Հայաստանի հետ սահմանի տարբեր կետերում: Այս ամենը միջոցներ են` արդարացնելու ադրբեջանական այն կարծրատիպը, որով փորձում են ցույց տալ թե կոնֆլիկտը հայ-ադրբեջանական է: Բացի եռակողմ հանդիպումից, կարծում եմ, այլ տարբերակ չի կարող լինել, քանի որ շատ վաղուց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացը պաշտոնապես հաստատված է փաստաթղթերով` ամենաբարձրը ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովն է»,- նշեց Ղուլյանը:
Նա վստահեցրեց, որ կան փաստաթղթեր, և համաձայն դրանց՝ Արցախի Հանրապետության մասնակցությունը բանակցային գործընթացին անհերքելի է : ԱՀ Աժ նախագահի կարծիքով՝ բանակցություններին Արցախի մասնակցելու՝ Ադրբեջանի պատասխանից շատ պարզ կերևա, իրենք ցանկանում են իրական կարգավորում, թե խնդիր են դրել հետաձգել հիմնախնդրի կարգավորումը: « Չի կարող հակամարտության գլխավոր կողմը հեռացված կամ մի կողմ քաշված լինել բանակցությունների սեղանից»,- շեշտեց Աշոտ Ղուլյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսին Արցախում կայացած ասուլիսի ընթացքում ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար ամենակարևոր կոմպոնենտն է համարում ճիշտ ձևաչափով բանակցությունները, որոնց պետք է անպայման մասնակցություն ունենա նաև Արցախը:

Главная сторона конфликта не может быть удалена или быть в стороне от переговорного процесса. Ашот Гулян
Неучастие Республики Арцах в переговорах говорит о том, что Азербайджан не готов урегулировать карабахский конфликт.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС – Такое мнение в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» об участии в переговорном процессе Республики Арцах, выразил председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
«К сожалению, в настоящее время переговорный процесс переживает не лучшие времена. У нас сложилась тупиковая ситуация, и очень сложно предсказать, какой дополнительный импульс может дать стимул переговорному процессу. У нас есть две основные проблемы, одна из которых представляет особую важность - формат в переговорном процессе давно нарушен. После 1997-1998 годов формат переговоров был искажен, то есть Республика Арцах не участвует в переговорах. После этого переговоры полностью изменили свою общую структуру, и если до этого переговоры проходили путем активного диалога, то сегодня все изменилось – перешли к челночной дипломатии, то есть теперь посредники посещают обе стороны», - отметил А. Гулян.
Он также отметил еще один вопрос, который не способствует переговорному процессу: каждый раз Азербайджан пытается думать о некоторых механизмах, где конфликт рассматривается как армяно-азербайджанский. «Именно по этой причине Азербайджан пытается обострить конфликт с Арменией на разных участках границы. Все это является средством оправдания азербайджанского стереотипа, по которому они пытаются показать, что конфликт является армяно-азербайджанским. Помимо трехсторонней встречи, я думаю, что другого выхода нет, поскольку переговорный процесс по карабахскому вопросу официально подтвержден документами, в том числе, саммитом на высоком уровне ОБСЕ в Будапеште», - сказал А. Гулян.
Он заверил, что есть документы, согласно которым, участие Республики Арцах в переговорном процессе неоспоримо. По словам председателя Национального Собрания Республики Арцах, из ответа Азербайджана будет четко видно, хотят ли они действительно реального урегулирования конфликта или же они поставили задачу отложить урегулирование конфликта. «Главная сторона в конфликте не может быть снята или удалена от переговорного процесса» - подчеркнул Ашот Гулян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян во время майской пресс-конференции в Арцахе сказал, что в урегулировании нагорно-карабахского конфликта важнейшим компонентом переговоров является правильный формат, в котором в обязательном порядке также должен быть задействован Арцах.