Հակառակորդի ձախողված հարձակման փորձերը ցույց են տալիս ՊԲ-ի պատրաստվածության բարձր աստիճանը. Դավիթ Բաբայան
Հակառակորդը պարբերաբար դիմում է նման քայլերի, ստուգելու հայկական կողմի պատրաստվածությունը և զգոնությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անդրադառնալով ՊԲ դիրքերից մեկում հակառակորդի ձախողված հարձակման փորձի մասին, ասաց Արցախի Հանրապետությաննախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Արտառոց ոչ մի բան տեղի չի ունեցել: Այս անգամ ևս փորձ կատարեցին և լիակատար ձախողվեցին: Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակը շարունակում է մնալ վերահսկելի, և մեր կողմից թուլության որևէ դրսևորում և, առավել ևս, խուճապ չկա և չի կարող լինել»,- ասաց Բաբայանը:
Խոսելով վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակից, ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը նշեց, որ իրավիճակը կայուն է, սակայն այդ կայունության հիմնական գրավականն այն է, որ հայկական կողմը միշտ  պատրաստ է և զգոն:
«Մենք գիտենք հակառակորդի նենգության և ատելության աստիճանը: Այն, որ ձախողում է այդպիսի ահաբեկչական փորձերը, ցույց է տալիս, որ ռազմավարական նախաձեռնողականությունը շարունակում է մնալ Պաշտպանության բանակի ձեռքում»,- ասաց Բաբայանը:
Օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 00:00-ի սահմաններում, հակառակորդի 15-հոգիանոց խումբը հարձակման փորձ է ձեռնարկել ՊԲ հյուսիսային հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ:
ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի նախահարձակ խմբի գործողությունները և վերջիններիս ետ շպրտել ելման դիրքեր:
Տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել: Հակառակորդի ունեցած կորուստների մասին տվյալները ճշտվում են:

Провалившиеся попытки нападений противника демонстрируют высокую степень готовности АО: Давид Бабаян
Противник периодически прибегает к подобным действиям, чтобы проверить готовность и бдительность армянской стороны. Об этом сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя неудавшуюся попытку нападения противника.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 августа, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - «Не произошло ничего экстраординарного. И на этот раз они сделали попытку и потерпели полную неудачу. В общем, ситуация продолжает оставаться кон тролируемой, с нашей стороны нет ни проявлений слабости, ни, тем более, паники, и не может быть»,- сказал он.
Говоря о ситуации последнего времени на линии соприкосновения, пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян сказал, что она стабильная, однако залогом этой стабильности является постоянная бдительность армянской стороны.
«Мы знаем о степени коварства и ненависти противника. Провалившиеся попытки нападений противника демонстрируют высокую степень готовности АО и то, что стратегическая инициатива остается за ней»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
В  районе 00:00 17-го августа со стороны противника была предпринята попытка атаки группой в составе  15 человек в северном направлении позиций АО Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба АО Арцаха.
Авангард АО, заметив намерения противника, предотвратил попытку атаки противника группой в составе  15 человек, отбросив ее назад на исходные позиции.