Ադրբեջանն Արցախ այցի պատճառով արգելել է Մերկելի կուսակցության պատգամավորի մուտքը երկիր
Ադրբեջանի իշխանություններն Արցախ այցի պատճառով Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն կուսակցությունից պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի մուտքը երկիր արգելվել է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 21 ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է Bild պարբերականը:
Վայլերն Արցախ է այցելել 2014 եւ 2016 թվականներին: Հիմա Ադրբեջանը նրան «անցանկալի անձ» է հայտարարել: Ադրբեջան նրա մուտքի արգելքի որոշումը կայացվել է ամենաբարձր մակարդակով, այնպես որ ադրբեջանցի դեսպանի հետ այդ հարցով բանակցություններն անարդյունք են ավարտվել, պարզաբանում է Bild-ը:
Հարավային Կովկասի երկրների հետ Գերմանիայի հարաբերությունների խորհրդարանական խմբի փոխնախագահ Ալբերտ Վայլերը պետք է օգոստոսի 24-ից Մերկելին ուղեկցեր Վրաստան, Հայաստան եւ Ադրբբեջան այցի ընթացքում:
Վայլերը մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ: «Ադրբեջանը հաճույքով իրեն որպես ժողովրդավար է ներկայացնում: Ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված պատգամավորի դեմ այդ գործողությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն ժողովրդավարության հետ»,- ասել է Վայլերը: Նա մտադիր է հրաժարվել ուղեւորությունից:

Азербайджан запретил депутату партии Меркель въезд в страну из-за визита в Карабах
Власти Азербайджана запретили депутату от партии Христианско-демократический союз канцлера Германии Ангелы Меркель Альберту Вайлеру въезд в страну. Об этом сообщает DW со ссылкой на газету Bild.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 августа, АРЦАХПРЕСС - Вайлер посещал в 2014 и в 2016 годах Нагорный Карабах.Теперь Азербайджан называет Вайлера "нежелательной персоной". Решение о запрете на въезд для него было принято на высшем уровне, так что переговоры с азербайджанским послом об этом завершились безрезультатно, уточняет Bild.
Заместитель председателя парламентской группы по отношениям Германии со странами Южного Кавказа Альберт Вайлер должен был с 24 августа сопровождать Меркель в ее поездке в Грузию, Армению и Азербайджан.
Вайлер выразил обеспокоенность из-за ситуации в регионе. "Азербайджан с удовольствием представляет себя как демократию. Эти действия против демократически избранного депутата не имеет ничего общего с демократией", - сказал Вайлер. От поездки он собирается отказаться.