Ընթացիկ տարում բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագրից օգտվել է 187 հողօգտագործող
Արցախում բանջարանոցային մշակաբույսերի արտադրությանը զարկ տալու նպատակով գյուղնախարարության կողմից 2018 թվականին մշակվել և գործարկվել է «Արցախի Հանրապետությունում բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագիրը»:
Ընթացիկ  տարում   բուսաբուծության համալիր  զարգացման ծրագրից    օգտվել  է  187   հողօգտագործող
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 21 ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի   թղթակցի  հետ   զրույցում    ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության բաժնի պետ  Արամ  Բադալյանն   ասել  է, որ    ծրագրի շրջանակում նախորդ տարիներին աջակցության ենթակա պոմիդորի, բադրիջանի, պղպեղի, սոխի ու սխտորի ցանկը համալրվել է ևս 4 տեսակի բանջարեղենով՝ վարունգ, կաղամբ, գազար, բազուկ:
Նրա  խոսքով՝   որպես աջակցություն, թվարկված բանջարեղենի տեսականու յուրաքանչյուր 1 հա-ի մշակության համար նախատեսվել է 200 հազար դրամ գումարի տրամադրում՝ անհատույց: Առաջին անգամ աջակցություն է տրամադրվել նաև կարտոֆիլի մշակության համար՝ 150 հազար դրամ յուրաքանչյուր 1 հա-ի մշակության դիմացԻ  դեպ, որ   աջակցությունը տրամադրվում է սկսած 0,5 հա մակերեսի մշակության համար:
«Ծրագրից օգտվելու համար ընթացիկ տարում 559 հա բանջարեղենի և 58 հա կարտոֆիլի մշակության համար հայտեր էին ներկայացվել Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու և Քաշաթաղի շրջանների թվով 345 հողօգտագործողներ: ԱՀ ԳՆ աշխատակազմի բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության բաժնի ներկայացուցիչների կողմից՝ ցանքատարածքների ուսումնասիրությունից ու ստուգումներից հետո միայն 187 հայտ է ստացել դրական եզրակացություն՝ 326 հա բանջարեղենի և 44 հա կարտոֆիլի մշակության համար»,-տեղեկացրել  է  Ա.  Բադալյանը:
Նա  նշել  է, որ   ընդհանուր առմամբ   2018 թվականին բանջարեղենի ու կարտոֆիլի մշակության դիմաց նախատեսված աջակցության գումարը  կազմել  է  71  մլն   802   հազար   ՀՀ դրամ:

В текущем году 187 землепользователей воспользовались программой комплексного развития растениеводства
В целях повышения производства овощных культур в Арцахе в 2018 году Министерство сельского хозяйства разработало и начало «Программу комплексного развития растениеводства в Республике Арцах».
СТЕПАНАКЕРТ, 21 августа, АРЦАХПРЕСС – В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» начальник отдела растениеводства и защиты растений Министерства сельского хозяйства Республики Арцах Арам Бадалян сказал, что в предыдущие годы, в рамках проекта, в дополнение к списку, включающему помидоры, баклажаны, перец, лук и чеснок было добавлено еще 4 вида овощей: огурцы, капуста, морковь и свекла.
По его словам, в качестве поддержки предусматривается выделить 200 тыс. драм на 1 гектар земли для выращивания перечисленных выше видов овощей. Впервые поддержка была оказана для выращивания картофеля - 150 тыс. драм на 1 гектар сельскохозяйственных культур. К тому же, поддержка предусмотрена для обработки земли начиная с 0,5 га.
«В текущем году 345 землепользователей в Аскеранском, Гадрутском, Мартакертском, Мартунинском и Кашатагском районах подали заявки на то, чтобы воспользоваться программой на выращивание 559 га овощей и 58 га картофеля. Только 187 заявителей получили положительное заключение на выращивание 326 га овощей и 44 га картофеля после изучения и проверки посевных площадей представителями отдела растениеводства и защиты растений Министерства сельского хозяйства Республики Арцах», - сказал А. Бадалян.
Он отметил, что в целом сумма, выделенная на поддержку выращивания овощей и картофеля в 2018 году, составила 71 млн. 802 тыс. драм.