Գյուղերում բնակարան կառուցելու հայտերը շուտով կբավարարվեն. պետնախարարը հանդիպել է երիտֆորումի մասնակիցներին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը Հադրութի շրջանի «Նոր կյանք» հանգստի գոտում հանդիպել է Արցախի երիտասարդական ֆորումի մասնակիցների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես հայտնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ողջունելով երիտֆորումի մասնակիցներին՝ պետական նախարարը նախ կարևորել է երիտասարդների ակտիվ հանգստի ու ժամանցի կազմակերպումը, ապա ներկայացնելով առաջին կիսամյակի ընթացքում Արցախի տնտեսության զարգացման արդյունքները՝ նշել, որ այն շարունակում է բարձր մնալ, իսկ առաջին կիսամյակում ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 16.4 տոկոս։ Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ հաջողություններ են արձանագրվել տնտեսության գրեթե բոլոր առաջատար ուղղություններումիսկ առաջիկայում նախատեսվում են օրենսդրական փոփոխություններ, որ հարկային բեռի էական իջեցման ու վարչարարության թեթևացման միջոցով խթանվի փոքր ձեռնարկատերերի և ինքնազբաղվածների գործունեությունը։
Պատասխանելով երիտասարդներից մեկի այն հարցին, թե երբ կվերսկսվի գյուղական բնակավայրերում բնակարան կառուցելու համար կառավարության կողմից տրվող մինչև երեք միլիոն դրամ անհատույց դրամաշնորհների՝ արդեն տևական ժամանակ չգործող ծրագիրը՝ Գ.Մարտիրոսյանը հայտարարել է, որ մինչև 2017 թ.-ը  «Արցախի սոցիալական ծրագրերի հիմնադրամ» ընդունված բոլոր հայտերը սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին ամբողջությամբ կտրամադրվեն, ինչը հետագայում շարունակական կլինի։

Заявки на жилье в общинах скоро будут удовлетворены. Государственный министр встретился с участниками молодежного форума
Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян встретился с участниками Арцахского молодежного форума в зоне отдыха «Новая жизнь» в Гадрутском районе.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 августа, АРЦАХПРЕСС – Как сообщает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, приветствуя участников форума, государственный министр, в первую очередь, придал большое значение организации активного отдыха и развлечений для молодежи, представляя результаты экономического развития Арцаха в первой половине года. Он отметил, что эти показатели по-прежнему остаются высокими, а рост ВВП за первые шесть месяцев составил 16,4%. По словам Г. Мартиросяна, успех был зафиксирован практически во всех ведущих направлениях экономики, а в ближайшем будущем ожидается принятие законодательных поправок для продвижения деятельности мелких предприятий и самозанятых лиц путем существенного снижения налогового бремени и помощи со стороны правительства.
Отвечая на вопрос одного из участников форума о возобновлении программы предоставления грантов со стороны правительства в размере трех миллионов драм на строительство домов в сельской местности, Г. Мартиросян сказал, что все заявки, поданные до 2017 года в «Фонд Арцаха по социальным проектам» будут полностью рассмотрены и одобрены в сентябре-октябре, и в дальнейшем данная программа будет продолжена.