Ստեփանակերտի պատկերասրահում ցուցադրության է դրված Արթուր Օշականցու կտավները
Օգոստոսի 24-ից Ստեփանակերտի պատկերասրահում բացվել է աշխարհում լայն ճանաչում գտած լոնդոնաբնակ գեղանկարիչ Արթուր Օշականցու կտավների ցուցահանդեսը. այն նվիրված է Արցախի Հանրապետության անկախության 27-րդ տարեդարձին:
Ստեփանակերտի  պատկերասրահում   ցուցադրության  է   դրված  Արթուր Օշականցու կտավները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի    հետ  զրույցում  Ստեփանակերտի   պատկերասրահի   տնօրեն  Ելենա  Դադայանն  ասել է, որ  Արթուր Օշականցու գործերում նկատելի են տարբեր ուղղությունների՝  ռեալիզմ, սյուրռեալիզմ, աբստրակցիոնիզմ և  այլ  ոճեր։
Նրա  խոսքով՝    Օշականցու գործերն իրենց պատվավոր տեղն  ունեն   Հայաստանի, Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Ռուսաստանի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Անգլիայի, ԱՄՆ-ի մի շարք պատկերասրահներում ու թանգարաններում:
«Իր ինքնատիպ արվեստով Օշականցին  վարպետորեն խաչաձևում է համաշխարհային գեղանկարչության ձեռքբերումները: Աշխարհի տարբեր երկրներում ավելի քան հարյուր ցուցահանդեսներով ներկայացած գեղանկարիչը պատիվ է համարել  Արցախում իր կտավների  ցուցադրությունը»,-ասել  է  Ե. Դադայանը  և   հավելել, որ   ցուցահանդեսը  բաց  կլինի   մինչև  սեպտեմբերի   23-ը:
Տնօրենն  ավելացրել  է, որ   լոնդոնաբնակ հայ  նկարչին ոգեշնչում ու ոգևորում է այն հանգամանքը, որ, ապրելով արտասահմանում, նա մշտապես ներկայանում ու ճանաչվում  է  որպես հայ արվեստագետ:
Նշենքոր   գեղանկարիչ Արթուր Օշականցին 1992 թվականից Գոթենհամ թանգարանի հրավերով հաստատվել է Լոնդոնում։ 2003 թվականին Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանը անվանի հայ գեղանկարչին արվեստի պատմության մեջ հռչակել է, որպես   աբստրակտ նատուրալիզմի հիմնադիր։

С 24 августа в картинной галерее Степанакерта открылась выставка картин известного художника, живущего в Лондоне, Артура Ошаканци. Она посвящена 27-летию независимости Арцаха.
В картинной галерее Степанакерта проходит выставка картин Артура Ошаканци
СТЕПАНАКЕРТ, 31 августа, АРЦАХПРЕСС - В интервью корреспонденту "Арцахпресс" Елена Дадаян, директор галереи Степанакерта, сказала, что работы Артура Ошаканци имеют разные направления – реализм, сюрреализм, абстракционизм и другие стили.
По ее словам, работы Ошаканци занимают почетное место в ряде галерей и музеев Армении, Франции, Швейцарии, России, Германии, Польши, Англии, США.
«Своим оригинальным искусством Ошаканци умело преодолевает достижения мировой живописи. Художник, представивший свои картины на более чем 100 выставках в разных странах мира, счел большой честью выставить свои картины в Арцахе», - сказала Е. Дадаян, добавив, что выставка будет открыта до 23 сентября.
Директор добавила, что армянский художник, проживающий в Лондоне, вдохновлен и воодушевлен тем, что, проживая за границей, он считается армянским художником.
Следует отметить, что художник Артур Ошаканци в 1992 году переехал в Лондон по приглашению музея Готенхэма. В 2003 году Нью-йоркский музей "Метрополитен" объявил известного армянского художника в истории искусства основателем абстрактного натурализма.